Po lekturze Roku 1984 w formie powieści graficznej, postanowiłem zabrać się za Folwark zwierzęcy, który również został wydany w taki sposób.
Akcja książki rozgrywa się na Folwarku Dworskim zarządzanym przez niedbałego i wiecznie pijanego pana Jonesa. Wobec zwierząt gospodarskich przejawia okrucieństwo i nie żyje się im za dobrze. Pewnego dnia wszystkie zwierzęta wysłuchują mowy Starego Majora - uświadamia im, że ludzie są źródłem ich nieszczęść i bez nich życie byłoby lepsze, ponieważ nie musiałyby tyle pracować a jedzenia miałyby więcej. Wkrótce Major ginie a dwie inne świnie - Snowball i Napoleon wzywają zwierzęta do Powstania i wypędzenia Jonesa z Folwarku. Wkrótce nadarza się okazja i zwierzęta stają się wreszcie wolne. Na ścianie stodoły wypisują nowe przykazania i zmieniają nazwę z Folwarku Dworskiego na Folwark Zwierzęcy. Świnie jako najinteligentniejsze przejmują władzę nad resztą zwierząt (oczywiście dla ich dobra) i zarządzają wszelkimi pracami.
Ilustrację do tej powieści graficznej stworzył Odyr, brazylijski rysownik, któremu udało się bardzo dobrze oddać wymowę całego dzieła. Rysunki przypominają te, które możemy znaleźć w bajkach dla dzieci, szczególnie w starszych wydaniach. Ilustracje nie są zbyt szczegółowe, wyglądają jakby były pociągnięte grubym pędzlem, przez co w niektórych momentach całość zlewa się w plamę kolorów. Ma to jednak swój urok i nadaje całej historii dodatkowego klimatu. Natomiast tekstu nie ma tutaj zbyt wiele, zresztą sam Folwark zwierzęcy w formie powieści jest książką dość krótką, ale najważniejsze kwestie zostały przekazane i nie odniosłem wrażenia, żeby czegokolwiek zabrakło.
Do książkowej sesji posłużyły skarpetki The Squirrels od Many Mornings |
Data wydania: 27.05.2020
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.