środa, 4 listopada 2020

Jak długo trwa teraz? - opracowanie zbiorowe

Poprzednia książka od NewScientist, autorstwa Grahama Lawtona - Początki (prawie) wszystkiego, była niezwykle pasjonującą i ciekawą lekturą, dzięki której dowiedziałem się o początkach wielu rzeczy. Z tego właśnie powodu sięgnąłem po kolejny tytuł od NewScientist, czyli Jak długo trwa teraz?

Książka zawiera w sumie 191 pytań i odpowiedzi z rubryki Ostatnie słowo z magazynu NewScientist pod redakcją Franka Swaina, podzielonych na 11 kategorii. Rubryka ta istnieje od ponad 10 lat i każdego tygodnia skrzynka mailowa pęka w szwach od pytań dociekliwych czytelników i co tydzień najlepsze odpowiedzi na pytania są publikowane na łamach czasopisma. Dlaczego nie kichamy podczas snu? Co sprawiło, że Pluton przestał być planetą? Skąd się biorą bąbelki? Czy cząstki elementarne mogą mieć kolor? Jak młodo można umrzeć ze starości? Co się dzieje, kiedy jedna czarna dziura wchłania drugą? I czy odciski palców człowieka zmieniają się z wiekiem? Czy morze pachnie rybami, czy też ryby morzem? Gdzie jest koniec tęczy? Ile danych znajduje się w sieci WWW?

Sięgając po tę książkę liczyłem, że odpowiedzi na wszystkie zawarte tutaj pytania udzieli mała grupka osób, pasjonatów, którzy mają szeroką wiedzę i popularyzują naukę. Tymczasem jest zgoła inaczej - każdy może bowiem udzielić odpowiedzi, nie tylko specjaliści, czy naukowcy z danej dziedziny. Powoduje to niestety, że poziom naukowy tych odpowiedzi jest chwilami bardzo nierówny. Niekiedy dana osoba ciekawie tłumaczy podstawowe zjawiska, a następnie wyczerpująco udziela odpowiedzi na zadane pytanie, ale inna robi to dość lakonicznie i zdecydowanie mniej zrozumiale. Zdarza się też, że często mamy odpowiedzi, które można streścić do zwykłego "nie wiadomo", ale bez większej refleksji nad danym zagadnieniem, czy prób dłuższego wyjaśnienia dlaczego nie wiemy czegoś. Ponadto, zauważyłem kilka błędów merytorycznych, ale trudno mi powiedzieć, czy wynikają one z przekładu, czy już były w oryginale. 

Pomimo pewnych wad, zebrane tutaj pytania i odpowiedzi pozwalają poszerzyć wiedzę czytelnika i to z wielu dziedzin nauki. Przy okazji znajdziemy tutaj także odpowiedzi na pytania, nad którymi z reguły się nie zastanawiamy się, a nawet jeśli, to rzadko mamy czas, żeby znaleźć na nie odpowiedzi. Sam dowiedziałem się wielu interesujących faktów na temat codziennych zjawisk wokół mnie i na pewno zgłębię jeszcze niektóre tematy. Pokazuje to, że książka ta rozbudza ciekawość świata i wyzwala w czytelniku chęć do zadawania pytań i samodzielnego poszukiwania odpowiedzi.

Do książkowej sesji posłużyły skarpetki The Traveler od Many Mornings

Pomimo pewnej nierówności, jeśli chodzi o poziom naukowy, książka Jak długo trwa teraz? to tytuł, który warto przeczytać i z pewnością dowiemy się z niej wielu nowych rzeczy. Zawarto tutaj aż 191 niecodziennych, niekiedy nawet dziwnych pytań na temat otaczającego nas świata i nie tylko. 

Ocena: 6/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Insignis!


Tytuł: Jak długo trwa teraz?
Autor: opracowanie zbiorowe
Tłumaczenie: Maria Brzozowska
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 14.10.2020
Liczba stron: 400
ISBN:9788366360839

2 komentarze:

  1. Brzmi bardzo przyjemnie i interesująco. Nie jest to literatura, po którą sięgam często, ale czasami warto przeczytać coś z innego gatunku. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie warto - można się dowiedzieć wielu nowych rzeczy :)

      Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.