czwartek, 30 lipca 2020

Wiedźmin. Historia fenomenu - Adam Flamma

Nie da się ukryć, że Wiedźmin przeżywa w ostatnich latach ogromny sukces i to na całym świecie. Duża w tym zasługa gier od CD Projekt RED, ale również serialu od Netfliksa. Nic więc dziwnego, że pokuszono się o zebranie wszystkich informacji o Białym Wilku. Tego zadania podjął się Adam Flamma w swojej książce Wiedźmin. Historia fenomenu

Autor opisuje genezę fenomenu Wiedźmina, odsłania kulisy powstawania opowiadań, powieści, komiksów, gier, filmu i seriali. Rozkłada popularność Wiedźmina na czynniki pierwsze i tłumaczy, dlaczego Andrzej Sapkowski, kilkakrotnie powołując go do życia, nie pomylił się ani razu. W bogato ilustrowanej, zawierającej masę ciekawostek i nieznanych faktów książce znajduje się również 17 wywiadów z twórcami (m.in. z samym Andrzejem Sapkowskim, a także z Bogusławem Polchem, Markiem Brodzkim, Jackiem Rozenkiem, Tomaszem Bagińskim i muzykami Percival Schuttenbach), dzięki którym o Białym Wilku słyszeli wszyscy miłośnicy kultury popularnej pod każdą szerokością geograficzną. To pierwsza i jedyna biografia Wiedźmina. Biografia, na którą przecież zasłużył. I na którą wszyscy czekali.

Od samego początku można poczuć, że książkę napisał wielki fan Wiedźmina. Autor pisze bowiem z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem, starając się przedstawić jak najwięcej szczegółów, ciekawostek i interesujących faktów na temat Wiedźmina i jego fenomenu. Trudno tutaj nie docenić wysiłku, jaki włożył Adam Flamma, bo musiał on być ogromny. Z wielką ciekawością poznawałem nieznane mi wcześniej fakty o powstawaniu polskiego filmu i serialu o Wiedźminie, historii gier od CD Projekt RED, czy chociażby wystawie Wiedźmin w kulturze popularnej. Oczywiście to tylko te najbardziej znane adaptacje, a jest ich zdecydowanie więcej. Całość została napisana językiem bardzo lekkim i ciekawym, dzięki czemu zupełnie nie odczuwa się, że książka ma 500 stron.


Odniosłem jednak wrażenie, że ostateczny kształt książki nie do końca został przemyślany, a sam autor upraszcza pewne rzeczy lub po prostu o nich nie mówi. Chwilami też Adam Flamma skacze z tematu na temat, co może powodować pewne zamieszanie, szczególnie było to widoczne na początku książki. Nie znajdziemy tutaj bowiem ani słowa o kwestii ebooka Sezonu Burz, który pojawił się dopiero po jakimś czasie od premiery książki, ale wersja piracka była już dostępna następnego dnia w serwisie Chomikuj. Pokazuje to jak bardzo wyczekiwano kilkanaście lat tamu kolejnych historii o Geralcie. Podobnie nie znajdziemy tutaj żadnej wzmianki dlaczego nie mamy audiobooka Wieży Jaskółki i Pani Jeziora od studia Fonopolis. Powód jest prosty, studio ogłosiło upadłość i nikt, z tego co wiem, nie podjął się nagrywania dwóch ostatnich tomów Sagi o Wiedźminie. Osobną kwestią są wywiady - większość z nich czytałem z wielką przyjemnością, ale niestety nie wszystkie wnoszą cokolwiek nowego do opisywanego tematu, często mamy w nich powtórzenie tego, co napisano wcześniej. Ponadto wywiady są z reguły zamieszczone w środku jakiegoś tematu, co mnie osobiście przeszkadzało. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby zamieszczenie wywiadów na końcu i odpowiednie zasygnalizowanie czytelnikowi, że one tam są i może je w dowolnym momencie przeczytać. 


Pod względem wydania książka prezentuje się bardzo ładnie, choć może medalion Wiedźmina znajdujący się na okładce mógłby wyglądać troszeczkę inaczej. Całość zamknięto w twardej oprawie, a w środku znajdziemy wysokiej jakości papier, który był niezbędny, aby kilkadziesiąt kolorowych fotografii, czy scen z gier i filmów, wyglądało dobrze. Jest to ciekawe urozmaicenie lektury, ale nie zawsze dana ilustracja była zamieszczona akurat tam, gdzie była wspominana w tekście. Często miało to miejsce stronę lub dwie dalej, co mnie zdziwiło.


Wiedźmin. Historia fenomenu to książka, przybliżająca historię wiedźmina Geralta - od pierwszych opowiadań, przez gry komputerowe i planszowe, a kończąc na filmach i serialach. Zdecydowanie brakowało takiego tytułu na polskim rynku i dziwię się, że powstał dopiero teraz. Książka posiada troszkę niedociągnięć, ale pomimo tego warto po nią sięgnąć, ponieważ zawiera bardzo dużo faktów, ciekawostek i informacji na temat Wiedźmina i jego adaptacji. 

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!
Tytuł: Wiedźmin. Historia fenomenu
Autor: Adam Flamma
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 03.06.2020
Liczba stron: 504
ISBN: 9788324584253

5 komentarzy:

 1. Polecam, bardzo dobre opracowanie, autor sie postarał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, choć książka posiada pewne niedociągnięcia :)

   Usuń
 2. Zastanawiam się, czy książkę można czytać przed przeczytaniem wszystkich książek Andrzeja Sapkowskiego, czy trzeba jednak znać opowiadania i Sagę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej po przeczytaniu wszystkiego i najlepiej przejściu gier, jeśli nas interesują, bo autor potrafi zdradzić niekiedy dość dużo z fabuły :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.