niedziela, 28 czerwca 2020

Zapowiedzi lipiec 2020

Z reguły pierwszy miesiąc wakacji nie obfituje zbyt wiele nowości, ale w tym roku jest zdecydowanie inaczej. Wszystko przez epidemię i fakt, że premiery wielu książek były przekładanych, a niektóre z nich dopiero teraz, po kilku miesiącach, ukażą się drukiem. Jest więc w czym wybierać i nie są to jeszcze wszystkie zapowiedzi lipca, ponieważ brakuje tutaj jeszcze kilku tytułów, o których wiem, że mają mieć premierę w lipcu, ale jeszcze nie mają dokładnej daty wydania. 

Dawca Przysięgi, część druga - Brandon Sanderson - 1 lipca - Mag
Na Rosharze trwa wojna. Przebudzeni parshendi – pieśniarze – pod wodzą służących Odium Stopionych wydają się niepowstrzymani. Wieczna Burza nieubłaganie powraca, za każdym razem sprowadzając śmierć i zniszczenie na ludzkie osady. Dalinar Kholin, udręczony powracającymi wspomnieniami przeszłości i nieżyjącej żony, nie szczędzi wysiłków, by zbudować koalicję ludzkich królestw, odkrywając przy tym swoje moce Kowala Więzi. Jednakże Odium ma wiele sług i wygląda na to, że jest przygotowany na każdą możliwość, a Świetlistym Rycerzom zagraża również tajemnica, która wcześniej doprowadziła do Odstępstwa ich starożytnych poprzedników. Elhokar, Adolin, Shallan i Kaladin docierają do Kholinaru i odkrywają, że choć miasto jeszcze nie upadło, ich misja może się okazać o wiele trudniejsza, niż się spodziewali. Ludzie szepczą o mrocznej sile, która opanowała pałac i królową Aesudan, po ulicach zaś wędrują wyznawcy dziwacznego Kultu Chwil. A jedynym, co chroni miasto przed upadkiem, jest Straż Muru i jej tajemniczy dowódca, marszałek Lazur. Tymczasem ostatnia z Parshendich, Venli, zaczyna pojmować, jakie skutki przyniosła jej decyzja, by odnaleźć starożytnych bogów pieśniarzy, i jaki los czeka pieśniarzy pod władzą Odium.

Green Town - Ray Bradbury - 3 lipca - Mag
Zbór powieści i opowiadań, których akcja rozgrywa się w miasteczku Green Town. Niezwykłe historie o krainie dzieciństwa, widzianej z wielką nostalgią i miłością, opowieści budzenia się samoświadomości nastoletnich bohaterów, wielka afirmacja życia, codziennych wydarzeń i rytuałów. Ale także podróże do krainy dziecięcych koszmarów, mrocznych miejsc i niepokojących zdarzeń. W skład książki Green Town wchodzą „Słoneczne wino”, ”Jakiś potwór tu nadchodzi”, „Pożegnanie lata” i „Letni ranek, letnia noc”.


Strzelby, zarazki i stal. Krótka historia ludzkości – Jared Diamond -7 lipca - Zysk i S-ka
W tej przełomowej książce Jared Diamond odkrywa, co tak naprawdę nadało bieg historii i przyczyniło się do największych przemian, które ukształtowały świat, jaki znamy. Autor, błyskotliwie wykorzystując wiele dyscyplin naukowych, udowadnia, że to właśnie trzy tytułowe czynniki – strzelby, zarazki i stal – ukształtowały ludzkość. Społeczeństwa, które najwcześniej zajęły się produkcją żywności i udoskonaliły metody jej wytwarzania, najszybciej też porzuciły etap łowiecko-zbieracki, a następnie rozwinęły kulturę pisaną i technologię, równocześnie wyłaniając struktury organizacji państwowej i religijnej. Ale także pośrednio wytworzyły wyniszczające zarazki i udoskonaliły broń, z której pomocą podążyły w świat drogą morską i lądową, aby podbić kultury mniej rozwinięte.


Czerń nie zapomina - Agnieszka Hałas - 14 lipca - Rebis
Po wydarzeniach na Wyspach Śpiewu Krzyczący w Ciemności przepadł jak kamień w wodę. Poszukują go wszyscy – demony Doliny Śniedzi, srebrna magini Akhania ar Vithanare, młoda wróżbitka Lorraine. Oraz żmij Feren Berilt, który ma swoje ukryte powody. Dolina Śniedzi zrobi wszystko, by zemścić się na Krzyczącym i na Akhanii za pokrzyżowanie planów na archipelagu. Tymczasem w Bel Ingre, stolicy Lossoru, dojrzewa nowa intryga Otchłani. Dolina Rdzy szykuje się do wzniecenia tam epidemii, by zdobyć dziesiątki tysięcy dusz. Kiedy sytuacja w Bel Ingre zaczyna się pogarszać, konsekwencje okazują się groźniejsze, niż ktokolwiek przypuszczał. Czy w sytuacji ogromnego zagrożenia możliwe stanie się współdziałanie między srebrem a czernią?


Galapagos – Kurt Vonnegut - 14 lipca - Zysk i S-ka
Powieść, w której Vonnegut krytykuje cywilizację i ironicznie traktuje teorię ewolucji. Po co ludzkości takie wielkie mózgi? – zastanawia się duch Leona Trouta, który zginął w wyniku dekapitacji i spędził na Ziemi milion lat, najpierw na statku „Bahia de Darwin”, później na jednej z wysp archipelagu Galapagos. To właśnie z jego relacji dowiadujemy się, jaka przyszłość czeka ludzki gatunek. A wszystko zaczęło się w 1986 roku: świat ogarnia chaos, wybucha światowy kryzys ekonomiczny, tajemniczy wirus bezpłodności rozprzestrzenia się na całą Ziemię poza kilkoma wyspami archipelagu Galapagos. Ludzkość przetrwa dzięki całkowicie przypadkowym uczestnikom „Przyrodniczej Wyprawy Stulecia”. To oni dają przyszłość całemu rodzajowi ludzkiemu, który przez milion lat wyewoluuje na wyspie w kierunku gatunku przypominającego fokę – wyposażonego w płetwy i znacznie mniejsze mózgi.

Gdzie dawniej śpiewał ptak - Kate Wilhelm - 21 lipca - Rebis
Świat znalazł się na krawędzi — gwałtowne zmiany w przyrodzie, choroby o zasięgu globalnym, konflikt nuklearny i powszechna bezpłodność zagrażają istnieniu gatunku ludzkiego. Bogata rodzina Sumnerów postanawia walczyć o przetrwanie, tworząc w Appalachach odizolowany ośrodek naukowy. Nadzieję na ratunek widzi w klonowaniu ludzi, ale po kilku pokoleniach planuje wrócić do naturalnych metod prokreacji. Gdy dojrzewają pierwsze klony, zaczynają się pojawiać poważne problemy. Eksperyment z wolna wymyka się spod kontroli... Pełna napięcia i emocji, zapadająca w pamięć, zmuszająca do refleksji powieść. Przepięknie i wciągająco opowiada o losie rodziny, jednostki i społeczeństwa w ekoapokaliptycznej scenerii.Benjamin Franklin – Walter Isaacson - 28 lipca - Zysk i S-ka

Wciągająca biografia jednego z najwybitniejszych polityków i najbardziej wszechstronnych myślicieli w historii. Benjamin Franklin był nie tylko jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, lecz również prawdziwym człowiekiem renesansu, który pod wieloma względami wyprzedził swój czas. Był genialnym naukowcem, wynalazcą, przedsiębiorcą, dyplomatą, pisarzem, strategiem i jednym z najwybitniejszych myślicieli politycznych w historii. Osobowość tego skutecznego polityka i ciekawego świata twórcy inspiruje dzisiaj tak samo, jak dwa wieki temu. Jego historia uczy, jak prowadzić życie praktyczne, a jednocześnie uduchowione, jak osiągnąć osobisty sukces i służyć społeczeństwu. Walter Isaacson, autor bestsellerowych biografii Leonarda da Vinci i Steve’a Jobsa, kreśli fascynujący portret Benjamina Franklina – myśliciela i polityka, który stworzył podwaliny tożsamości narodowej Amerykanów i został wzorem dla przyszłych pokoleń.Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw, serwisu lubimyczytac.pl i księgarni swiatksiazki.pl
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

A Wy na jakie nowości czekacie? :)

11 komentarzy:

 1. Te już mam zamówione:
  Dawca Przysięgi, część druga - Brandon Sanderson
  Green Town - Ray Bradbury

  tylko obawiam się, że nie zdążą "przyjść" na mój planowany przyjazd do PL w przyszłym tygodniu.

  Ponadto zainteresowana jestem:
  Czerń nie zapomina - Agnieszka Hałas
  Galapagos – Kurt Vonnegut
  Gdzie dawniej śpiewał ptak - Kate Wilhelm

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też już mam zamówionego Maga, razem z pierwszym tomem Dawcy i książką Miecz i Cytadela :)

   Może się uda :)

   Usuń
  2. Nawet się nie łudzę, bo paczka nawet jeszcze nie wyszła, więc do piątku nie ma szansy dotrzeć.

   Usuń
 2. Rozważam ten Green Town, choć trochę po Kronikach jestem zniechęcona do Bradbury'ego. Spróbuję, jak nie podejdzie, to sobie daruję i tyle. Ale na pewno wezmę Hałas ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bradbury cały przede mną, ale kupuję każdy Artefakt i ten też nabędę :)

   Usuń
 3. Też czekam na Hałas, jestem ciekawa Wilhelm i Vonneguta, a Sanderson już dawno przeczytany w poprzednim wydaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jakoś nie zabrałem się za trzeci tom Archiwum, bo jak wychodził, to miałem coś ważnego na głowie, a później zapomniałem o nim trochę. Teraz jednak planuję przeczytać wszystkie trzy tomy w tym nowym wydaniu :)

   Usuń
 4. Jako fanka Vonnegut oczekuję Galapagos z niecierpliwością

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam kilka książek Sandersona na półce i w końcu muszę po nie sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.