czwartek, 18 czerwca 2020

ALIENS - Original Comics Series #2 - Mark Verheiden, Den Beauvais, Sam Keith

Kontynuując moją przygodę z komiksowym uniwersum Obcego, zabrałem się za drugi tom z serii Original Comics Series, w którym znajdziemy dalsze losy Hicksa i Newt. Znalazły się tutaj dwie historie - Koszmarny azyl oraz Wojna o Ziemię. W pierwszej obserwujemy losy Hicks i Newt, którzy po ciężkich przeżyciach z poprzedniego tomu, próbują dojść do siebie i odnaleźć w nowej rzeczywistości. Bohaterowie podróżują statkiem, w którym jak się szybko okaże, są przewożeni Obcy. Wszystko na rozkaz generała Spearsa, który z Obcych planuje uczynić żołnierzy. Jak się łatwo domyślić, nie skończy się to dobrze... Natomiast w Wojnie o Ziemie pojawia się Ellen Ripley, która w filmie Obcy - Decydujące starcie uratowała Newt, po czym zniknęła z jej życia. Teraz przyszedł czas na ich ponowne spotkanie i rozliczenie się z przeszłością...

Historie zawarte w drugim tomie są bardziej skomplikowane niż to się może wydawać na pierwszy rzut oka. Są wielowątkowe i poruszają wiele różnych wątków i kwestii, przez co świetnie rozbudowują uniwersum Obcego, a ich czytanie było prawdziwą przyjemnością. Zdecydowanie zobaczyłbym również przygody Hicksa i Newt na dużym ekranie.

Koszmarny azyl to przede wszystkim przedstawienie interesującego, choć z góry skazanego na porażkę pomysłu - wykorzystania Obcych przez ludzi. Generał Spears od pierwszej chwili nie budzi naszej sympatii, ślepo wierzy w swój pomysł tresury ksenomorfów, zaś jego metody i działania potrafią przyprawić o mdłości. W konsekwencji znów na kartach komiksu leje się krew, a bohaterowie kolejny raz walczą o swoje życie. Ponadto, w tej historii dowiemy się jak wygląda sytuacja na Ziemi po tragicznych wydarzeniach z pierwszego tomu i z jakimi problemami muszą borykać się ludzi na powierzchni. W tle zaś przewijają się problemy Newt - jej koszmary, jak i związek z androidem. 


Druga historia, czyli Wojna o Ziemię, ma od samego początku zdecydowanie nieco inny charakter niż Koszmarny azyl. Otóż dochodzi tutaj do ponownego spotkania Ripley i Newt. Mark Verheiden bardzo zręcznie przedstawił powód nieobecności Ellen przez tyle lat i jednocześnie przygotował sobie tło pod wydarzenia w dalszej części komiksu. Obie bohaterki na nowo starają się sobie zaufać oraz wyjaśnić, co się wydarzyło w ich życiu. Duży nacisk postawiono tutaj na ich emocje oraz łączącą je skomplikowaną więź. Natomiast w formie retrospekcji dowiadujemy się wielu nowych szczegółów z życia Ellen, jak i na temat Obcych.


Koszmarny azyl został zilustrowany przez Dena Beauvaisa. Mamy tutaj mocne i wyraziste barwy oraz dość często lekko rozmyte kadry. Natomiast za rysunki do Wojny o Ziemię odpowiada Sam Keith. Jest tutaj mocno zaznaczony styl lat 80-tych, czyli akwarele, wyraźny podział kadrów oraz mocna konturówka. Dwa dość różne style rysunków i kolorystyki, ale oba bardzo dobrze współgrają z historią, a Obcy robią przerażające wrażenie. Całość natomiast zamknięto w dużym formacie, w twardej oprawie na grubym papierze z barwionymi brzegami.


Aliens. Original Comics Series #2 kontynuuje historię Hicksa i Newt oraz skupia się mocno na stronie emocjonalnej bohaterów. Verheiden pokazuje krótkowzroczność ludzi, którym wydaje się, że mogą okiełznać Obcych, a sami stają się dla nich pokarmem. Polecam!

Ocena: 8/10

Tytuł: Aliens - Original Comics Series #2
Scenariusz: Mark Verheiden
Rysunki: Den Beauvais, Sam Keith
Tłumaczenie: Magdalena Machcińska-Szczepaniak
Seria: The Original Comic Series
Wydawnictwo: Scream Comics
Data wydania: 07.2018
Liczba stron: 216
ISBN: 9788365454799 

2 komentarze:

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.