wtorek, 9 czerwca 2020

ALIENS - Original Comics Series #1 - Mark Verheiden, Mark. A. Nelson

W 1979 roku na ekrany kin wszedł film Obcy. 8 pasażer Nostromo w reżyserii Ridleya Scotta, a siedem lat później ukazała się jego kontynuacja - Obcy - decydujące starcie w reżyserii Jamesa Camerona. Oba filmy odniosły ogromny sukces, a Obcy na stale zagościli na ekranach kin, książek, ale również komiksów. 

W 1988 ukazała się kontynuacja wydarzeń znanych z filmu Jamesa Camerona w formie komiksu wydanego przez początkujące wówczas wydawnictwo Dark Horse Comics. Za scenariusz odpowiadał Mark Verheiden, a za ilustracje Mark Nelson. Komiks opowiada o dalszych losach dwójki bohaterów, którzy przeżyli starcie z Obcymi. Newt już dorosła, ale ma tak silne koszmary, że jest trzymana w ośrodku psychiatrycznym. Natomiast Hicks, choć nie został usunięty z Marines, to jego poparzona twarz, wykluczyła go z życia społecznego. Za sprawą zbiegu okoliczności oboje opuszczają Ziemię i kierują się na rodzinną planetę Obcych, by znów stanąć z nimi oko w oko.

Blisko 30 lat później ukazało się rocznicowe wydanie komiksu Verheidena i Nelsona z okazji 30-lecia Obcych. Został on wydany w ramach serii The Original Comic Series, a na polskim rynku pojawił się za sprawą wydawnictwa Scream Comic. W środku znajdziemy wstęp Marka Verheidena, główną historię, zatytułowaną Początek, krótkie opowiadanie o tytule Szczęściarz, galerię okładek oraz posłowie Marka A. Nelsona. Całość wydrukowano na grubym, kredowym papierze i zamknięto w twardej oprawie, zaś sam komiks jest w oryginalnej czarno-białej wersji. Jest więc to wydanie na bardzo wysokim poziomie i warte swojej ceny. Ilustracje zostały wykonane specjalną techniką duoshade. Polega ona na nanoszeniu na specjalnie obrobiony papier chemikaliów, które wydobywają z niego naturalne kontrasty. W ten sposób uzyskano znakomity efekt, który oddaje mroczny i niebezpieczny klimat historii o Obcych. Ilustracje są niezwykle klimatyczne i szczegółowe, a zastosowanie tylko czerni i bieli było świetnym pomysłem.
źródło
Historia stworzona przez Verheidena i narysowana przez Nelsona zrobiła na mnie duże wrażenie i z pewnością będą do niej jeszcze niejeden raz wracał. Bowiem już od pierwszych stron komiks potrafi zainteresować i trzyma w napięciu do samego końca. Mamy tutaj liczne zwroty akcji i zaskakujące wydarzenia, jak również dowiemy się wielu nowych informacji o ksenomorfach. Zdecydowanie ujrzałbym tę historię na kinowym ekranie! Jedynym minusem jest brak wyraźnego rozgraniczenia pomiędzy poszczególnymi wątkami, przez co z początku miałem wrażenie, że przedstawiana historia jest lekko chaotyczna.
Po komiks mogą sięgnąć nie tylko fani Obcych, ale również ci, którzy nigdy wcześniej nie oglądali filmów z ich udziałem. Verheiden i Nelson przypominają bowiem najważniejsze fakty z Obcy - decydujące starcie, jak również podają wyjaśnienie pochodzenia Obcych i wiele kwestii z tym związanych. Z komiksu dowiemy się m.in jak ksenomorfy znalazły się w przestrzeni kosmicznej, jak wygląda ich ojczysta planeta, czy co się stało z ich naturalnymi wrogami. Akcja częściowo rozgrywa się na zaawansowanej technologicznie Ziemi i autorzy snują przy tej okazji bardzo ciekawą, dystopijną przyszłość, w której religia, konsumpcjonizm i technologia zderzają się z ideą Obcych. Verheiden i Nelson pokazują, że interes i zyski są dla ludzi najważniejsze, a nie racjonalne myślenie, co, jak się łatwo domyślać, nie skończy się dobrze.


Aliens - 30th Anniversary Edition jest komiksem, który zrobił na mnie ogromne wrażenie i stanowi ciekawą kontynuację losów Hicksa i Newt, znanych z filmu Obcy - decydujące starcie. Mark Verheiden oraz Mark A. Nelson stworzyli znakomitą historię, która trzyma w napięciu do samego końca. Polecam!

Ocena: 9/10

Tytuł: Aliens - 30th Anniversary Edition
Scenariusz: Mark Verheiden
Rysunki: Mark A. Nelson
Tłumaczenie: Paweł Biskupski
Seria: The Original Comic Series
Wydawnictwo: Scream Comics
Data wydania: 11.2017
Liczba stron: 200
ISBN: 9788365454546

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.