piątek, 12 czerwca 2020

Bestiariusz. Zwierzęta - Witold Vargas

Legendarz od Wydawnictwa Bosz jest jedną z moich ulubionych serii wydawniczych i zawsze z niecierpliwością czekam na kolejny tytuł. W ostatnim czasie ukazała się jedenasta już książka w ramach tej serii, czyli Bestiariusz. Zwierzęta

Jest to kontynuacja, czy też uzupełnienie Bestiariusza Słowiańskiego, ale tym razem całkowicie poświęconego zwierzętom. To one towarzyszyły człowiekowi od początku cywilizacji, żyjąc tuż obok i stanowiąc dla niego źródło przetrwania w postaci pożywienia i odzienia. Ich pradawne opisy zawierają mnóstwo nadprzyrodzonych, wręcz magicznych cech, dzięki czemu opisywane istoty stają się częścią pasjonującego świata fantastycznego. Autor po przestudiowaniu niezliczonej ilości opracowań etnograficznych, starych kronik, dokumentów, baśni, legend i podań starał się każdemu miłośnikowi słowiańskiej fantastyki ów świat znacząco przybliżyć.

Z uwagi na fakt, że książka Witolda Vargasa jest kontynuacją/uzupełnieniem dwóch tomów Bestiariusza Słowiańskiego, to najpierw polecałbym zapoznanie się z tamtymi dwoma pozycjami, a dopiero później sięgnięcie po Bestiariusz. Zwierzęta. Przede wszystkim dlatego, że opisy zwierząt, choć napisane ciekawym językiem z mnóstwem ciekawostek i informacji, to zwyczajnie nie są tak interesujące jak różnego rodzaju bestie nawiedzające naszych przodków, opisane w Bestiariuszu Słowiańskim. Trudno z tym faktem dyskutować, niemniej jednak Witold Vargas wykonał kawał dobrej roboty, przeszukał liczne źródła i w przystępnej formie zaprezentował rolę zwierząt w życiu Słowian.

W książce znajdziemy obyczaje, przesądy, historie i wierzenia związane ze zwierzętami. Dowiemy się z jakich stworzeń, a dokładniej jakich części ciała, wyrabiano lekarstwa na wiele popularnych chorób i schorzeń. Autor przedstawia pochodzenie zwierząt według wierzeń naszych przodków, jak również przytacza historie tłumaczące ich wygląd. Co więcej, dowiemy się, które części ciała zwierząt odpędzają uroki, jak również jak ochronić nasz żywy inwentarz przed złymi duchami. Ponadto, nasi przodkowie, obserwując zachowania dzikich, jak i gospodarskich zwierząt, przepowiadali przyszłość - czy będzie urodzaj, czy niedługo odbędzie się ślub w wiosce, czy urodzi się dziecko w rodzinie i wiele więcej. Ilość opisywanych stworzeń i zgromadzona wiedza robi duże wrażenie, a dla dociekliwych na samym końcu książki przygotowano obszerną bibliografię. Całości dopełniają świetne ilustracje, których styl bardzo polubiłem już od pierwszej wydanej książki w serii Legendarz.


Bestiariusz. Zwierzęta jest ciekawym i dobrze napisanym uzupełnieniem dwóch tomów Bestiariusza Słowiańskiego. Choć tematyka nie jest tak zajmująca jak w dwóch wspomnianych tytułach, to jest to kopalnia wiedzy na temat roli zwierząt w życiu naszych przodków.

Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!
Tytuł: Bestiariusz. Zwierzęta
Autor: Witold Vargas
Ilustracje: Witold Vargas
Seria: Legendarz
Wydawnictwo: BOSZ
Data wydania: 21.05.2020
Liczba stron: 224
ISBN: 9788375764482

4 komentarze:

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.