Wiedziałem, że październik będzie bogaty w interesujące premiery, ale uświadomiłem to sobie dokładnie, kiedy zacząłem przeglądać strony wydawnictw. Znalazłem co najmniej kilkanaście tytułów, które będę chciał przeczytać, a nie są to wszystkie, bo niektóre jeszcze nie zostały dodane na strony wydawnictw. Podejrzewam, że to wszystko jest związane z nadchodzącymi Targami Książki w Krakowie oraz zbliżającym się Bożym Narodzeniem. Od zapowiedzi na październik postanowiłem zmienić ich nieco formułę i teraz książki są uszeregowane chronologicznie, co według mnie jest bardziej przejrzyste. Dajcie znać jak się Wam podoba taki układ :)
Port cieni - Glen Cook - 1 października - Rebis
Najemnicy z Czarnej Kompanii nie zadają pytań, biorą zapłatę i robią, co do nich należy. A jednak to, że są faworytami Pani, przyciąga ku nim uwagę niewłaściwych osób i sprawia, że stają się celem w niebezpiecznych rozgrywkach – zwłaszcza Konował, kompanijny medyk i kronikarz. Jedyny człowiek, który został osadzony w Wieży i wyszedł z niej niezmieniony, staje się przedmiotem zainteresowania kręgu czarowników zwanych Dziesięcioma, Których Schwytano. Na dodatek do Czarnej Kompanii zostaje przydzielony nowy członek – Niesforny Deszcz, jedna ze Schwytanych. Konował nie ufa żadnemu czarodziejowi, zwłaszcza tak urodziwemu jak Pani i jej siostra… Glen Cook powraca do legendarnego cyklu, który zrewolucjonizował fantasy.
Strażnik Ognia - Bernard Cornwell - 2 października - Otwarte
Dziesiąty tom bestsellerowej serii Bernarda Cornwella o losach bohaterskiego Uhtreda z Bebbanburga. Na jej podstawie BBC realizuje serial „Upadek królestwa”. Mercja i Northumbria zawarły rozejm. Uhtred wyrusza na północ. Zamierza odzyskać Bebbanburg i ziemie, które zagrabił przed laty jego zdradziecki wuj i które przywłaszczył sobie jego kuzyn. Gdy stoi pod zamkiem, zjawia się posłaniec Sigtryggra, króla Eoferwicu. Władca domaga się powrotu Uhtreda, gdyż Sasi Zachodni zaatakowali Northumbrię...
Korona z czarodrzewu - Tad Williams - 8 października - Rebis
Król Simon i królowa Miriamele dzierżą Wielkie Berło Osten Ard od trzech dziesięcioleci. Razem brali udział w wielu wojnach, żadna jednak nie była tak tragiczna jak ta, w której zwyciężyli we wczesnej młodości: wojna z nieumarłym Królem Burz i sprzymierzonymi z nim nieśmiertelnymi Nornami. Te lata nie minęły bez wyzwań i bólu. Para monarsza przeżyła wielką tragedię – utratę jedynego dziecka Johna Josui, teraz jednak zawisł nad nimi jeszcze poważniejszy kryzys. Najniebezpieczniejsza sojuszniczka Króla Burz, wiekowa władczyni Nornów, przebudziła się z długiego snu w głębi dalekiej Burzowej Góry. Jak cały jej lud, Utuk’ku dyszy żądzą zemsty na zwycięskich śmiertelnikach. Aby zwiększyć swoje szanse, chce odnaleźć koronę z czarodrzewu, której tajemnicy nie zna nikt poza samą Utuk’ku i jej najważniejszymi wodzami. Władców Osten Ard zaczynają prześladować zagrażające pokojowi siły, które powinny pozostać historią. Zło jednak nigdy nie umiera.
Harry Potter i Czarna Ognia. Wyd. ilustrowane - J.K. Rowling - 8 października - Media Rodzina
Długo wyczekiwany czwarty tom przygód młodego czarodzieja z ilustracjami niezrównanego Jima Kaya. Ponad 115 ilustracji w dużym formacie! W tym roku w Hogwarcie odbędzie się Turniej Trójmagiczny, międzynarodowy konkurs umiejętności czarodziejskich, na który przybędą uczniowie z Bułgarii i Francji. Zgodnie z prastarymi regułami w turnieju uczestniczyć ma trzech uczniów - reprezentantów każdej ze szkół, wybranych przez Czarę Ognia. W tajemniczych i niewyjaśnionych okolicznościach wybranych zostaje czterech. Co z tego wyniknie dla Harry’ego i jego przyjaciół?
Bohaterowie - Joe Abercrombie - 11 października - Mag
Powiadają, że Czarny Dow zabił więcej ludzi niż zima, i wspiął się na tron Północy po górze usypanej z czaszek. Król Unii, wyjątkowo zawistny sąsiad, nie ma zamiaru przyglądać się z uśmiechem, jak Dow pnie się jeszcze wyżej. Wydał rozkazy i wojsko już brnie przez północne błota. Tysiące ludzi gromadzą się przy zapomnianych kamiennych kręgach, na bezwartościowych wzgórzach i w mało ważnych dolinach, a przy sobie mają mnóstwo ostrej stali… Trzy dni krwawej bitwy zdecydują o losie Północy. Jednakże gdy po obu stronach szerzą się intrygi, szaleństwo, kłótnie i małostkowa zawiść, trudno liczyć na to, że zwyciężą najszlachetniejsze serca czy nawet najsilniejsze ręce…
Upadek Gondolinu - J.R.R. Tolkien - 15 października - Prószyński i S-ka
Upadek Gondolinu" jest dla miłośników twórczości Tolkiena najprawdziwszym Świętym Graalem. Przedstawiona w niej historia rozgrywa się tysiące lat przed wydarzeniami opisanymi we "Władcy Pierścieni" i opisuje losy elfickiego królestwa Gondolin, obleganego przez armię Morgotha. Powieść powstała najprawdopodobniej na początku 1917 roku w Great Haywood w Staffordshire w czasie rekonwalescencji Tolkiena po bitwie nad Sommą. W swoich pamiętnikach pisał, że Upadek Gondolinu był pierwszą prawdziwą opowieścią o Śródziemiu. To w niej po raz pierwszy pojawili się orkowie, smoki i Balrogowie. Wydanie zawiera różne wersje tekstu, a także opracowanie przedstawiające kontekst i odwołania do innych dzieł Tolkiena.
Psychoza - Robert Bloch - 16 października - Vesper
„Psychoza (1959) Roberta Blocha, powieść niewielka rozmiarem, stoi jednak w centrum dość rozległej konstelacji. A ta – jak to się zdarza w wypadku szczególnie znaczących dzieł literatury popularnej – ma skłonność do nieustannego rozrastania się. Obserwujemy to nawet sześćdziesiąt lat po ukazaniu się książki. Zjawisko pod wspólnym szyldem »Psychoza« grupuje bowiem bardzo rozmaitą i rozległą materię, bo i autentyczne wydarzenia z kronik policyjnych, i postępy badań psychiatrycznych, i opis tych schorzeń w prasie kolorowej i brukowej, a także literaturę z psychopatycznym zabójcą w tle. Wreszcie film, a w tym obrębie – fenomen kina nazwiskiem Alfred Hitchcock i dokonaną przez niego ekranizację powieści Roberta Blocha. Dalej: jej sequele, prequel i remake oraz »film o filmie«, jakim jest obraz Hitchcock, który opowiada o dziejach powstania ekranowej Psychozy”. - wyimek z posłowia Wiesława Kota
Przeznaczenie skrytobójcy - Robin Hobb - 16 października - Mag
Pszczoła, młodsza córka Bastarda, została porwana przez Sługi, tajemniczą społeczność, której członkowie mają prorocze sny dotyczące różnych kształtów przyszłości, a wykorzystują je w celu pomnożenia własnego bogactwa i zyskania szerszych wpływów. Pszczoła odgrywa w tych snach kluczową rolę, lecz jaką dokładnie – brak pewności. W czasie, gdy sadystyczni porywacze wloką dziewczynkę przez pół świata, Bastard i Błazen, mając ją za zmarłą, wyruszają z zamiarem dokonania zemsty, a misja ta prowadzi ich na odległą wyspę zamieszkaną przez Sługi, do miejsca, które Błazen swego czasu nazywał domem, a potem więzieniem. Uciekł z tego piekła, okaleczony i oślepiony, i przysiągł, że nigdy tam nie wróci. Mimo poważnych obrażeń nie jest jednak tak bezradny, jak mogłoby się wydawać. Przy tym także śni, może kształtować przyszłość. A Bastard, choć nie jest już niedościgłym skrytobójcą jak za młodych lat, nadal pozostaje człowiekiem, z którym trzeba się liczyć: obeznanym z truciznami, biegłym w używaniu ostrza, utalentowanym w magii Przezornych. Wspólny cel mają obaj całkiem jasny: doprowadzić do tego, by żaden Sługa nie przeżył ich odwetu.
Coś - John W. Campbell - 16 października - Vesper
Największą opowieść grozy wszech czasów rozpoczyna przypadkowe znalezienie szczątków od wieków spoczywających w niezakłóconym spokoju. Opowieść Piekielny lód ujrzała światło dzienne w niemal identyczny sposób, tyle że w dramatycznych okolicznościach. Zamiast pod lodem Antarktydy spoczywała w czeluściach magazynu Houghton Library w Uniwersytecie Harvarda i nie natrafiono na nią w wyniku anomalii magnetycznej, lecz za sprawą wiersza tekstu w liście i enigmatycznego wpisu katalogowego. Pozostawała niezauważona nie przez dwadzieścia milionów lat, a od sześciu dziesięcioleci, tyle jednak wystarczyło, by poszła w zapomnienie. Nie przypominała też pozaziemskiego pojazdu kosmicznego, tylko leżała w wypełnionym dziesiątkami tekturowych teczek kartonie z ledwie widoczną nalepką wskazującą, że zawiera on większość twórczości Johna W. Campbella Juniora oraz Dona A. Stuarta, którzy, co za traf, byli tą samą osobą”. - wyimek z przedmowy
Dotąd dobrze - Ursula K. Le Guin - 17 października - Prószyński i S-ka
Legendarną Ursulę K. Le Guin miliony czytelników znają jako autorkę niezwykłych powieści science-fiction, ale jej dorobek obejmuje znacznie więcej gatunków literackich. Szczególne miejsce zajmuje w jej twórczości poezja, którą Le Guin pisała całe życie. Ten ostatni zbiór wierszy ukończyła tuż przed swoją śmiercią w 2018 roku. W "Dotąd dobrze" bezkompromisowo mierzy się ze śmiertelnością, pełna zdumienia dla tajemnicy, która się za nią kryje. Przesiąknięta naturalnym pięknem północno-zachodniego Wybrzeża, gdzie echo niesie melodię dziecięcych piosenek i mitów, ostatnia książka Le Guin jest ukoronowaniem jej długiej i bujnej kariery pisarskiej.
Taipi - Herman Melville - 22 października - PIW
Opublikowana w 1846 roku, pierwsza powieść Hermana Melville’a to historia czteromiesięcznego pobytu amerykańskiego żeglarza w dolinie Taipi na polinezyjskiej wyspie Nuka Hiva. Debiut − oparty na doświadczeniach autora, które przemieszał z tym, co wyniósł z lektur, i tym, co niektórzy akademicy zwykli nazywać stekiem kłamstw – spotkał się z dużym zainteresowaniem czytelników po obu stronach oceanu, spragnionych opowieści na temat egzotycznych krain oraz obyczajów ich „barbarzyńskich” mieszkańców. „Człowiek żyjący wśród kanibali” zdobył rozgłos, także przez kontrowersje, jakie wzbudził erotyczny wątek powieści, jak i niepochlebny opis misjonarzy, usiłujących nawracać tubylców na „prawdziwą wiarę”.
W domu robaka - G.R.R. Martin - 22 października - Zysk i S-ka
Mroczna opowieść w stylu dark fantasy o podziemnym świecie pełnym cudów i grozy. Pod walącym się w gruzy miastem na zapomnianej planecie kryje się świat pełen spisków i zdrady. Młody Annelyn wiódł w podziemnym mieście życie człowieka uprzywilejowanego, ale gdy na oczach jego szlachetnie urodzonych przyjaciół upokorzył go sprytny łowca grounów zwany Dostarczycielem Mięsa Annelyn, na spółkę z tymi samymi przyjaciółmi, stworzył skomplikowany plan, mający mu umożliwić wywarcie zemsty. Jednakże plan kończy się niepowodzeniem i Annelyn musi zapuścić się w podziemne czeluści, gdzie odkrywa straszliwą prawdę o mitycznym Białym Robaku, któremu oddawali cześć jego przodkowie… W domu robaka to niepokojąco klaustrofobiczna, straszliwa i mroczna opowieść opisująca niepowtarzalny świat. Jak wiele utworów George’a R.R. Martina w sposób metaforyczny opowiada o bezsensowności wojny i o tym, że lubimy sobie wyobrażać nieprzyjaciół jako bezmyślnych, pozbawionych twarzy morderczych obcych.
Cieplarnia - Brian Aldiss - 22 października - Rebis
Ziemię, tkwiącą nieruchomo pod palącym światłem umierającego powoli Słońca, pokrywa nieprzebyta dżungla rozrośniętego do planetarnych rozmiarów figowca. Bezlitosną walkę z bogactwem agresywnych, zmutowanych roślinnych form życia przeżyły tylko nieliczne zwierzęta i zdegenerowany, coraz rzadziej występujący człowiek. Czy związek z myślącym grzybem pozwoli mu przetrwać?
Nasza planeta Alastair Fothergill, Keith Scholey - 29 października - Rebis
Nasza planeta to niezwykły album pełen widowiskowych zdjęć, opatrzony słowem wstępnym sir Davida Attenborough. Wydanie albumu towarzyszy emisji serialu przyrodniczego pod tym samym tytułem zrealizowanego przez platformę Netflix. Ekipa filmowa złożona z 600 osób przez 4 lata nagrywała materiał w 50 krajach. Autorzy dwóch znakomitych seriali przyrodniczych – Planety Ziemi i Błękitnej planety – zabierają nas w kolejną podróż po fascynującym świecie przyrody, by zaprezentować zachwycające ujęcia najbardziej intrygujących zwierząt żyjących na Ziemi i unaocznić zmiany, jakie zachodzą w środowisku naturalnym w wyniku działalności człowieka. Czasem ich skala jest tak ogromna, że trzeba je zobaczyć, by w nie uwierzyć.
Starość aksolotla - Jacek Dukaj - 30 października - Literackie
Pierwsze książkowe wydanie słynnej powieści Jacka Dukaja, na podstawie której Netflix produkuje serial Into the Night. Kiedy tajemnicze promieniowanie sterylizuje Ziemię z wszelkiego życia, nielicznym ludziom udaje się przekopiować swoje scyfryzowane umysły w maszyny. Czy ocalili także swoje dusze? Aksolotl to forma larwalna zwierzęcia, które nigdy nie osiąga dorosłości. Czy ludzkość jest w stanie dojrzeć samodzielnie? Świat po końcu świata należy do kolejnych generacji mechów i seksbotów. W nich praktykują człowieczeństwo pogrążeni w nostalgii za utraconą biologią ocaleńcy - tworzą cywilizację po cywilizacji, życie po życiu i ludzkość po ludzkości. Dzielą się na gildie, formują alianse, prowadzą wojny, mają swoje polityki, ideologie i szalone religie metalu. I muszą podjąć wyzwania, przed jakimi nikt wcześniej nie stawał. Czy zagłada życia na Ziemi była przypadkowym kataklizmem, czy też kryje się za nią rozumny zamiar? Czy jest możliwy powrót do człowieczeństwa larwalnego: miękkiej biologiczności ułomnych śmiertelników?
Delikatny nóż - Philip Pullman - 30 października - Mag
Will Parry pragnie rozwiązać zagadkę zaginięcia swojego ojca. Przypadkiem znajduje przejście do świata równoległego - pięknego opuszczonego miasta Cittrgaze, gdzie spotyka Lyrę. Na pozór spokojne miasto zamieszkują osobliwe widma atakujące dorosłych, a w powietrzu unoszą się anioły. W tajemniczej wieży spoczywa przedmiot o niezwykłych właściwościach. Niejeden z mieszkańców różnych światów gotów byłby zabić, by go zdobyć...
Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw, serwisu lubimyczytac.pl i księgarni swiatksiazki.pl
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.
A Wy na jakie październikowe premiery czekacie? :)
Bogaty to mało powiedziane. ;) Wydawnictwa nie mają dla czytelników litości. ;) :P
OdpowiedzUsuńA z powyższej listy przyglądam się:
Strażnik Ognia - Bernard Cornwell;
Bohaterowie - Joe Abercrombie;
Upadek Gondolinu - J.R.R. Tolkien;
Przeznaczenie skrytobójcy - Robin Hobb;
Dotąd dobrze - Ursula K. Le Guin ;
Cieplarnia - Brian Aldiss ;
Starość aksolotla - Jacek Dukaj.
Dokładnie! W tym roku, to prawdziwy wysyp premier i nie wiadomo za co się pierwsze zabrać :D
UsuńBardzo fajnie datami. Też o tym jednego czasu myślałem, ale wolałem grupowo wydawnictwami. Pomyślę czy tym razem i nie spróbować jak ty. :)
OdpowiedzUsuńA książek do przeczytania cała masa: Cornwell, Tolkien, Aldiss, Dukaj, Leroux, Campbell, Bloch, Williams. Co z tego najlepsze, nie wiem. Ale czytania do końca roku co najmniej. :)
Cook być może w przyszłości, najpierw to ja muszę się za tą Czarną kompanię wziąć, ale jest postęp bo 1 tom kupiłem niedawno. Jak będę miał wszystkie 4 to chyba zacznę. :)
Najpewniej sprawdzę tego Martin - to zdaje się singiel jest, nie? Jeśli tak to byłoby to moje pierwsze powieściowe spotkanie z Martinem, bo chyba już czytałem jakieś opowiadaanie, a na zakończenie GoT się nie doczekam...
Fajnie, ze Abercrombiego wznawiają, ale te grafiki do mnie nie przemawiają. Będę musiał te 3 ksiażki z Pierwszego Prawa, co są osobno (Np. Bohaterowie) dorwać w starym wydaniu, żeby było jednolicie.
Ja chyba zostanę przy zapowiedziach datami, bo jest czytelniej i łatwiej zobaczyć, co kiedy wychodzi :)
UsuńCzarna Kompania jest świetna, czasami ma gorsze momenty, ale warto. Bardzo miło wspominam lekturę czterech zbiorczych tomów od Rebisu :)
Też mi się tak wydaje, że to pojedyncza książka. Po opisie brzmi bardzo zachęcająco. Jeśli byś chciał ciekawą powieść Martina, to polecam "Tuf Wędrowiec" - chyba najlepsze, co czytałem od Martina :)
Ja miałem w starym całą trylogię i te dodatkowe książki, ale większość już sprzedałem, bo jednak jestem fanem twardej oprawy. Pierwszy projekt okładki był zdecydowanie lepszy, ale na żywo te okładki prezentują się lepiej :)
Ty jesteś chyba jedyną osobą, jaką znam, która przeczytała i Cooka, i Eriksona. Bardzo to do siebie podobne?
Usuń"Tuf Wędrowiec" pewnie będzie do sprawdzenia, jeśli spodoba się ta nowa. W każdym razie na pewno będę o tej książce pamiętał. :)
Podobne i zarazem różne. Bazuje na podobnym motywie, czyli drużynie wojowników i magów, którzy mają przygody, a ich decyzje mają wpływ na losy całego świata. Tak bardzo ogólnikowo. Czarna Kompania jest starsza, trudniejsza w odbiorze, ale ma swój urok i miło wspominam jej lekturę, a było to z 7 lat temu. To na książkach Cooka wzorował się Erikson, więc podobieństw troszkę jest :)
UsuńMatko... kiedy ja to przeczytam... a chciałabym bardzo przynajmniej połowę!
OdpowiedzUsuńDokładnie! Trzeba wziąć chyba jakieś wolne, żeby wszystko to przeczytać :D
Usuń