piątek, 27 września 2019

Sherlock Holmes. Odcienie czerni - Adam Chyliński, Bartosz Szpak

Dotychczas nie po drodze mi było z audiobookami, ale postanowiłem to zmienić i w ostatnim czasie miałem okazję wysłuchać jeden z nich - Sherlock Holmes. Odcienie czerni. Jest to autorskie słuchowisko Adama Chylińskiego i Bartosza Szpaka, które zostało wydane w ramach serii Superprodukcje Audioteki i trwa nieco ponad 6 godzin. 

Londyn. Początek XXI wieku. Metropolia tonie w kłębach dymu i dźwiękach dudniących silników. Ku niebu pną się potężne, neogotyckie wieże, które tworzą panoramę miasta i są zamieszkiwane przez bogatych mieszkańców. Tymczasem najniższe poziomy są odgrodzone od reszty miasta pilnie strzeżonymi śluzami i zamieszkuje je biedota, przestępcy chwytający się szemranych interesów i imigranci handlujący egzotycznymi roślinami. W przeddzień gigantycznej rewolucji Sherlock i Watson natrafiają na ślad międzynarodowego spisku. Gra toczy się o najwyższą stawkę, a prawda wywróci życie mieszkańców stolicy do góry nogami. Holmes razem z Watsonem przemierza kolejne kondygnacje miasta, próbując rozwikłać skomplikowaną intrygę. Ich bronią jest wyłącznie dedukcja i… siła mięśni.

Odcienie czerni jest to słuchowisko, a więc mamy nie tylko lektora, ale również wielu aktorów, z których każdy wciela się w innego bohatera. Dzięki temu bardzo dobrze oddano wiele różnych emocji, nastrojów i zachowań poszczególnych postaci. W tle słychać odgłosy miasta, natury i pogody, a całości dopełnia klimatyczna i nastrojowa muzyka. Odnosi się przez to wrażenie, jakbyśmy byli XXI-wiecznym steampunkowym Londynie i razem z Sherlockiem i Holmesem rozwiązywali śledztwo i doświadczali tego wszystkiego co oni. Jest to słuchowisko zrealizowane na bardzo wysokim poziomie, w którym zadbano o bardzo wiele drobnych detali i z chęcią wysłucham jeszcze podobnych audiobooków.

Co do samej treści, to tutaj mam niestety kilka uwag. Fabuła była chwilami chaotyczna - trudno mi było nadążyć za głównym wątkiem i nie było wiadomo co się dzieje i dlaczego. Również nie do końca autorom udało się oddać to, kim jest Sherlock Holmes. Ma swoje cechy charakterystyczne, znane z powieści Doyle'a, ale brakuje mu głębi i wyrazistości, przez co nie umiałem tak bardzo zainteresować się jego śledztwem. Umieszczenie Sherlocka w steampunkowym Londynie nie do końca przypadło mi do gustu, ponieważ w moim odczuciu Holmes zawsze będzie należał do XIX-wiecznego świata. Ten jest ciekawie zarysowany, dość dobrze przemyślany, choć chwilami pojawiają się pewne nielogiczności. Wykreowany świat ma bez wątpienia potencjał, ale nie dla przygód Sherlocka, przynajmniej w mojej opinii. 

Akcja tego audiobooka jest dość mocno związana z rozwojem technologicznym, zużywaniem ogromnych ilości paliw kopalnych i zatruwaniem środowiska. W dobie ostatnich kilku, czy kilkunastu lat jest to temat bardzo popularny, więc nie dziwi mnie fakt, że autorzy postanowili go poruszyć w swoim audiobooku. W trakcie śledztwa jest to dość często poruszany temat i po pewnym czasie odnosi się wrażenie, że autorzy na siłę chcieli uświadomić osobę, która będzie słuchała audiobooka, jak bardzo trzeba zmienić sposób myślenia, zadbać o środowisko i znaleźć alternatywę dla paliw kopalnych. Ja to w pełni popieram, ale słuchając tego wiele razy, w trakcie raptem 6 godzin trwania audiobooka, można zwyczajnie poczuć przesyt tym tematem.

Sherlock Holmes. Odcienie czerni to dobrze zrealizowane słuchowisko i pod względem wykonania nie mam zastrzeżeń. Co do samej treści już tak, która wypada dość przeciętnie, śledztwo jest chwilami chaotyczne, a główny bohater nie do końca przypomina tego znanego z opowiadań Doyle'a. 

Ocena: 5/10

Tytuł: Sherlock Holmes. Odcienie czerni
Autorzy: Adam Chyliński, Bartosz Szpak
Seria: Superprodukcje Audioteki
Wydawnictwo: Audioteka
Data wydania: 21.08.2018
Długość: 6 godzin 19 minut

2 komentarze:

 1. O! W końcu zacząłeś sięgać po audiobooki. :)
  Ciekawa jestem czy "połkniesz bakcyla". ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Połknąłem" i muszę wybrać kolejnego audiobooka do słuchania. Nie wiedziałem jak wiele czasu mogę go słuchać w ciągu dnia, robiąc coś innego :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.