niedziela, 28 sierpnia 2016

Zapowiedzi wrzesień 2016

Wakacje dobiegają końca, więc czas przedstawić jakie ciekawe premiery czekają na nas we wrześniu. Jest ich dość dużo i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie :) Wśród nich znalazło się wiele z dawna wyczekiwanych przeze mnie tytułów oraz wznowień - zapraszam! :)

MAG

Elantris 14 września

Elantris - gigantyczne, piękne, dosłownie promienne miasto, zamieszkane przez istoty wykorzystujące swoje potężne zdolności magiczne, by pomagać ludowi Arelonu. Każda z tych boskich istot była jednak kiedyś zwykłym człowiekiem, dopóki nie dotknęła jej tajemnicza, odmieniająca moc Shaod. A potem, dziesięć lat temu, magia zawiodła. Elantryjczycy stali się zniszczonymi, słabymi, podobnymi do trędowatych istotami, a samo Elantris okryło się mrokiem, brudem i popadło w ruinę. Shaod stał się przekleństwem. Nowa stolica Arelonu, Kae, przycupnęła w cieniu Elantris, a jej mieszkańcy ze wszystkich sił ją ignorowali. Księżniczka Sarene z Ted przybywa do Kae, by zawrzeć polityczne małżeństwo z księciem korony Raodenem. Sądząc z korespondencji, mogła się spodziewać, że odnajdzie miłość. Dowiaduje się jednak, że Raoden nie żyje, a ona uważana jest za wdowę po nim...

Dom z liści 28 września
Johnny Wagabunda, były pracownik salonu tatuażu w Los Angeles, znajduje notes Zampano, starszego pana i odludka, który zmarł w swoim zagraconym mieszkaniu. Notes zawiera opatrzoną licznymi przypisami historię "Relacji Navidsona".
Fotoreporter Will Navidson wprowadził się z rodziną do nowego domu - dalsze wydarzenia zostały zarejestrowane na taśmach filmowych oraz w postaci wywiadów. Od tamtej pory Navidsonowie stali się sławni, a Zampano - robiąc notatki na luźnych kartkach papieru, serwetkach i w gęsto zapisanych notatnikach - skompilował wyczerpującą pracę na temat wydarzeń w domu przy Ash Tree Lane. Jednakże ani Wagabunda, ani nikt z jego znajomych nigdy nie słyszeli o "Relacji Navidsona". Teraz zaś im więcej Johnny czyta o domu Navidsonów, tym bardziej zaczyna się bać i popadać w paranoję. Najgorsze jest to, że nie może potraktować znalezionych zapisków jako zwykłych majaczeń starego wariata. Zaczyna zauważać zachodzące w otoczeniu zmiany...
Książka niepospolicie oryginalna. Nie sposób oderwać się od lektury - tak jak nie sposób jej zapomnieć. "Dom z liści" trzyma w napięciu, przeraża i jest inny niż wszystkie książki, które znacie.

Rebis

Opowiadania zebrane, tom 1 20 września
Opowiadania zebrane Franka Herberta to pierwsze w naszym kraju tak obszerne wydanie krótkich form prozatorskich autora Diuny. Zgromadzone w dwóch tomach utwory – aż czterdzieści! – są, można śmiało powiedzieć, bezcenne. To właściwie przekrój zainteresowań pisarza, które znalazły później odzwierciedlenie w jego najwybitniejszym dziele – „Kronikach Diuny”. Polski czytelnik ma dzięki temu wyjątkową szansę poznać najważniejsze tematy twórczości Herberta, obserwować, jak się one zmieniały, śledzić rozwój jego stylu i przyglądać się ewolucji jako pisarza – jednego z największych mistrzów fantastyki naukowej, gatunku sięgającego czasów Lukiana z Samosat.Zysk i S-ka

Ilustrowana krótka historia czasu 5 września
Krótka historia czasu to już klasyczna pozycja literatury popularnonaukowej. Przedstawione w niej idee prezentują najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata. Autor wykracza poza teorię względności, mechanikę kwantową i wielki wybuch, aby sięgnąć do "tańca geometrii", który doprowadził do powstania wszechświata, krainy zjawiskowych zdarzeń fizyki cząstek elementarnych, w której materia zderza się z antymaterią.
Wersja ilustrowana w przystępny sposób przybliża czytelnikom poglądy współczesnych uczonych na naturę wszechświata, a także pokazuje ewolucję koncepcji kosmologicznych od Arystotelesa i Kopernika do Einsteina i samego Hawkinga.


Kosmos 5 września
Kosmos jest opowieścią o długiej odkrywczej podróży ludzkości oraz o tych, którzy wywarli znaczący wpływ na postać współczesnej nauki. Carl Sagan z kosmicznej perspektywy spogląda na naszą planetę przypominającą błękitny klejnot, zamieszkaną przez istoty, które właśnie zaczynają poznawać sens jedności z otaczającym światem i wyprawiać się na rozległy ocean kosmosu. Dzięki jego zdumiewającej umiejętności przedstawiania zagadnień naukowych w sposób zarówno zrozumiały, jak i ekscytujący powstała przejrzysta opowieść o nauce, o tym, jak równocześnie rozwijały się i nauka, i cywilizacja. Autor omawia m.in. działalność starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, pochodzenie życia oraz materii, gwiazd i planet, podstawy teorii ewolucji, misje sond kosmicznych. Rozważa również najnowsze odkrycia dotyczące życia poza Ziemią i sposoby ewentualnego porozumiewania się z istotami zamieszkującymi inne planety.

Autostopem przez galaktykę 5 września
W tej niezwykłej, pełnej fantazji i humoru książce opowiedziana została historia Arthura Denta i Forda Prefecta, którzy po zniszczeniu Ziemi udają się w galaktyczną podróż, posługując się przewodnikiem Autostopem przez Galaktykę. Pewnego dnia młody Ziemianin Arthur dowiaduje się z zaskoczeniem, że jego najbliższy przyjaciel Ford jest kosmitą, a Ziemia niemal za chwilę zostanie zniszczona, gdyż znajduje się na trasie planowanej międzygalaktycznej autostrady. Jak mu przekazuje beznamiętnie przyjaciel, informacja o tych planach została już dośc dawno wywieszona w jakimś galaktycznym urzędzie na planecie Alfa Centauri, tyle że Ziemianie ich nie oprotestowali, co oznacza że wyrażają zgodę. Unicestwienie ojczystej planety oraz zagłada całego ludzkiego gatunku to dla Arthura dopiero początek niesamowitych przygód, albowiem tuż przed katastrofą Ford zabiera go statkiem kosmicznym w podróż po Galaktyce, w trakcie której zbiera materiały do nowej edycji kompendium wszelkiej znanej wiedzy, czyli przewodnika Autostopem przez Galaktykę. W trakcie tej niekończącej się podróży, odbywanej między innymi w towarzystwie neurotycznego robota Marvina, Arthur spróbuje rozwiązać największą zagadkę kosmosu oraz spróbuje pojąć sens życia.

Królowa 19 września
Nie łudźcie się, że wszystko już wiecie o Hardej. Teraz poznacie Królową.
Narodził się Knut. Trzecie dziecko Świętosławy, jedyne, które w chwili przyjścia na świat okrzyknięto „synem królowej”. Coraz więcej graczy przestawia piony tej historii. Bolesław w sekrecie przed siostrą swata Tyrę z Tryggvasonem, jarl Sigvald, powtarzając: „jomswikingowie nie wtrącają się w sprawy królów”, sam zaczyna w nich mieszać. Sven pielęgnuje swą niechęć do Olava, „drugiego wodza”. Tyra znika.
Tak kończy się Harda. Teraz nadchodzi czas Królowej. Nowi gracze i nowy wymiar tej historii. Od Roskilde do krainy zórz polarnych. Od Poznania przez Merseburg do Budziszyna, przez wszystkie wielkie wojny Bolesława. Od Pragi po Kijów. Od Gniezna przez tajemniczy Kałdus. I do Anglii, bo przecież nie jest tajemnicą, kim stanie się „syn królowej”…

SQN

Dziewczyna z dzielnicy cudów 14 września
Są przyjazne i urocze miasta alternatywne. I jest Wars – szalony i brutalny – oraz Sawa – uzbrojona w kły i pazury. Pokochasz je i znienawidzisz, całkiem jak ich mieszkańcy.
Jak ona. Nikita. To tylko jedno z jej imion, jedna z jej tajemnic. Jako córka zabójczyni i szaleńca chce od życia jednego – nie pójść ścieżką żadnego z rodziców. Choć na to może być już za późno.
Z Dzielnicy Cudów – części miasta, która w wyniku magicznych perturbacji utknęła w latach 30. ubiegłego wieku – zostaje uprowadzona jedna z piosenkarek renomowanego klubu Pozytywka. Sprawą zajmuje się Nikita. Trop szybko zaprowadzi ją tam, gdzie nigdy nie chciałaby się znaleźć. Na szczęście jej pleców pilnuje Robin. Czy na pewno? Kim on właściwie jest?

I wrzucą was w ogień 14 września
Sama wiara już nie wystarczy
Długo szliście przez ciemną dolinę i zła się nie ulękliście, ale dalej już nie dojdziecie. Lepiej dla was było, gdy ukrywaliście się w Górach, musieliście dzień po dniu patrzeć prosto w ślepia Lucyfera i nie mieliście na swoją obronę nic oprócz wiary. Lepiej mimo strachu przed śmiercią albo opętaniem, mimo głodu, mimo znoju ponad siły. Lepiej, bo wtedy żyliście naprawdę! Ruiny. Wieczny mróz. Samotność. Jak wiele możesz oddać, żeby przeżyć?
Z chłopca wiecznie goniącego za przygodą Kacper wyrósł na twardego mężczyznę. Życie w konserwatywnej społeczności, ciągłe zagrożenia i trudne decyzje zahartowały go i uczyniły wzorem dla wielu. Teraz musi udać się w nieznany świat cywilizacji wyrosłej na gruzach miasta sprzed Upadku. Ceny takiej jak ta, którą przyjdzie mu zapłacić za ocalenie córki, nie żądano od nikogo przed nim. Kaśka, córka Kacpra, postanawia odejść z Osady, by dogonić marzenia o życiu w Mieście. Tam, w tajemniczej i otoczonej kultem Ciepłowni, ogląda rzeczy, których istnienia nie przeczuwała, i odkrywa, że stała się częścią nieludzkiego planu.

Uroboros

Miecz i kwiaty 28 września
Pełna barwnych opisów i zaskakujących zwrotów opowieść o przygodach niepokornego młodzieńca… Gaston de Baideaux przybył właśnie do Ziemi Świętej. Wyprawa miała być jego pokutą. Słyszał o tym miejscu same wspaniałości i szczerze wierzył w unoszące się nad głowami chrześcijan anioły, w uzdrowienia i w kościoły pełne boskich relikwii. To, co zastał, to istne zło, a Ziemia Święta okazała się miejscem gniewu, walki i sodomii. Czy młody de Baideaux to zaakceptuje? Czy odnajdzie się w świecie, gdzie wszelkie granice zostały przekroczone? I czy zdobędzie się na odwagę, by poskromić własne demony przeszłości…

Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw lub lubimyczytac.pl.
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

Co Was zainteresowało z mojej listy? Na jakie tytuły czekacie we wrześniu? :)

19 komentarzy:

 1. No tak, Sanderson się musiał pojawić! :P Muszę wreszcie się kiedyś wziąć za niego oraz za książki Anety Jadowskiej. Ciągle mi chodzą po głowie tylko jakoś z niej znikają podczas zakupów. :C

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sanderson to obowiązkowo i cieszę się, że wznawiają wszystko co napisał - dla mnie bomba :D
   Myślałem nad tą książką Jadowskiej, ale ostatecznie odpuszczę sobie - za dużo ostatnio dostałem książek od Zysku a jeszcze kilka dostanę z nowości plus kilka innych wydawnictw i miesiąc za krótki :D

   Usuń
 2. Kilka książek wygląda interesująco :) Jak już kilka razy pisałam, "Elantris" jest świetne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam - nie mogę się doczekać aż się o tym przekonam! :)

   Usuń
 3. O, Sanderson! Aktualnie zaczytuję się (a raczej zakochuję się) w "Z mgły zrodzonym", cudo! ♥ Jestem też ciekawa "Dziewczyny z dzielnicy cudów" (nieee, wcale nie dlatego że ma ilustracje i że uwielbiam ilustracje :D), pewnie też z racji tego, że to SQN - jeszcze żadna ich książka mnie nie zawiodła, a jak zobaczyłam ich plany długoterminowe... ♥
  A ten King to on już przypadkiem nie wyszedł? Mam wrażenie, że okładkę kojarzę. :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówiłem! To czekam na recenzję i Ciebie nie ominie nieustający zachwyt nad Sandersonem :D
   Faktycznie chyba tak - niemniej na stronie wydawnictwa widnieje ta książka jako zapowiedź :)
   W ogóle, to zajrzyj na moją relację z Polconu - zwłaszcza na sam koniec :P

   Usuń
 4. Ja chyba nie muszę pisać co mnie interesuje ;) Odliczam dni do premiery Sandersona ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Elantris mimo, że czytałam to pewnie i tak kupię. "Autostopem przez galaktykę" czytałam również i cieszę się, że będzie wznowienie. "Dom z liści" zapowiada się ciekawie, horrory czytuje od wielkiego dzwonu, ale ten wydaje się być interesujący.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko Autostopem to pewnie tylko pierwszy tom będzie wznowienie a pozostałe tomy już nie, ale zobaczymy :)
   Dom z liści ma bardzo oryginalne wnętrze - warto poszukać sobie zdjęć z wersji angielskiej :)

   Usuń
 6. Hmm... Sądziłam, że we wrześniu znajdziesz trochę więcej interesujących Cię premier. ;) Osiem książek to taki umiarkowany wynik. ;)
  Na pewno przeczytam "Dziewczynę z dzielnicy cudów" - dostałam niedawno egzemplarz recenzencki i jestem tej książki bardzo ciekawa. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak już jest tego dość dużo a w większości ograniczyłem się do tego, co z dużym prawdopodobieństwem pojawi się na blogu, bądź warto o tym wspomnieć :)
   Ja ostatecznie Dziewczynę z dzielnicy cudów sobie odpuściłem na rzecz innych książek :)

   Usuń
 7. Adams, tego to kiedyś muszę przeczytać, sądząc po cytatach jakie czytałem musi być świetny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bardziej kojarzę film, ale książka niewiele się różni - humor jest bardzo specyficzny, absurd goni absurd, ale niemniej warta jest ona uwagi :)

   Usuń
 8. Danielewski i Sanderson :) Jakbym miał czas to może i sprawdziłbym tego Herberta, ale i tak nie wiem, bo nie mam pojęcia czy to opowiadania sprzed Diuny, po Diunie czy z jakiego okresu tego uniwersum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Herberta sprawdzę - planuję pod koniec roku, pewnie na gwiazdkę zaopatrzyć się w Rebisie w cały komplet Diuny Herberta a to pewnie wyjdzie ze 200 złoty. Z tego co słyszałem kontynuacje innych autorów już nie mają tego poziomu, co książki Herberta :)
   Z opisu wynika, że mają to być bardzo różne opowiadania, więc na pewno nie lada gratka dla osób, które znają całą jego twórczość :)

   Usuń
  2. No jego rodzina tam kontynuowała + inny autorzy też. Ale głównie chyba trzeba się skupić na samej diunie Franka i tych opowiadaniach.

   Usuń
 9. Mnie właśnie nic nie zainteresowało, póki co mam przed sobą "Z mgły zrodzony" i resztę serii :D

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.