środa, 12 stycznia 2022

Trybun Rzymu - Robert Fabbri

Cykl Wespazjan od dawna miałem już w planach i w końcu nadarzyła się okazja, aby zapoznać się z pierwszym tomem, zatytułowanym Trybun Rzymu, w formie audiobooka.  

26 rok. 16-letni Wespazjan opuszcza rodzinną posiadłość i udaje się do Rzymu, by znaleźć patrona i wstąpić do armii. Miasto wrze, a imperium stoi na krawędzi rozpadu. Starzejący się cesarz Tyberiusz pozostawia Rzym w żelaznym uścisku Sejana, prefekta gwardii pretoriańskiej posiadającego wszystkie atrybuty władzy poza cesarskim tytułem. Wespazjan nie czuje się dobrze w mieście, w którym zdrada i intryga są sposobem na życie, i rusza z posiłkami dla legionów w Tracji. A tam trwa bunt i mimo braku doświadczenia młody człowiek musi wziąć udział w zaciekłych bitewnych zmaganiach. Musi też przeżyć, żeby odkryć, kto stoi za rewoltą...

Zaczynając słuchać audiobooka pierwszego tomu Wespazjana nie oczekiwałem zbyt wiele po tym tytule, ale bardzo szybko historia stworzona przez Roberta Fabbriego przypadła mi do gustu. Zanim się obejrzałem wysłuchałem całość, trwającą niewiele ponad 13 godzin. Trybun Rzymu jest to zaledwie wstęp do przygód Wespazjana i jego drogi do stania się jednym z najpotężniejszych cesarzy Rzymu, ale trzeba przyznać, że bardzo interesujący. W pierwszym tomie poznajemy losy głównego bohatera od jego narodzin, przez wczesne lata młodości, aż po wyruszenie z posiłkami dla legionów w Tracji. Mamy zatem okazję bardzo dobrze poznać tego młodego chłopaka, który najchętniej spędziłby resztę życia w rodzinnej posiadłości i jej doglądaniu, więc z bólem serca wyjeżdża do Rzymu, a później dołącza do legionu.

Trybun Rzymu jest powieścią historyczną, ale jak zaznacza na końcu autor, pewne fakty opisane w książce nie zgadzają się z rzeczywistością. Są one dokładnie wyszczególnione, więc można łatwo zrozumieć, co było faktem historycznym, a co wymysłem autora. Takim doskonałym przykładem jest fakt, że Fabbri wysyła Wespazjana do Tracji trzy miesiące wcześniej, zanim bunt w tamtejszym regionie zostanie stłumiony. Dzięki temu te zmienione wydarzenia lepiej pasują do fabuły powieści, a ona sama jest zdecydowanie ciekawsze niż gdyby Wespazjan przybył do Tracji już po stłumieniu buntu. Podoba mi się to, że autor wprost napisał co zmienił i dlaczego, a nie ukrywał lub tylko ogólnikowo napisał, co się nie zgadza. 


Robert Fabbri bardzo dobrze i ciekawie przedstawia świat i realia Imperium Rzymskiego. Zarówno jak wygląda życia w rodzinnej posiadłości Wespazjana, ale również Rzym wraz z jego rozrywkami, czy też polityczne zmiany z republiki w cesarstwo i wiele innych kwestii. Dzięki temu można odnieść wrażenie, jakbyśmy sami przenieśli się do tamtych czasów i przeżywali z Wespazjanem jego przygody. 

Trybun Rzymu to pierwszy tom cyklu historycznego Wespazjan, opisujący losy młodego Wespazjana, późniejszego cesarza Rzymu. Robert Fabbri napisał interesującą książkę, którą z przyjemnością wysłuchałem w formie audiobooka i na pewno sięgnę po kolejne tomy. 

Ocena: 7/10

Jeżeli chcielibyście skorzystać z Legimi, zakładając konto z tego linku, otrzymacie 30 dni darmowego dostępu do serwisu.

Tytuł: Trybun Rzymu
Autor: Robert Fabbri
Tłumaczenie: Konrad Majchrzak
Cykl: Wespazjan
Tom: 1
Czyta: Roch Siemianowski
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 29.10.2019
Długość: 13 godzin 21 minut

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.