środa, 1 grudnia 2021

Obserwatorzy spoza czasu - H.P. Lovecraft, August Derleth

Kilka lat temu po raz pierwszy zetknąłem się z twórczości H.P. Lovecrafta, która z miejsca mnie oczarowała. Dlatego w ostatnim czasie sięgnąłem po nowość, a w zasadzie wznowienie zbioru opowiadań Obserwatorzy spoza czasu. Zawiera on zarówno opowiadania, które August Derleth dokończył, znalazłszy je we fragmentach w papierach Lovecrafta, jak i te zainspirowane pomysłami i wymianą poglądów, zawartymi w ich korespondencji. Traktują o losach potomków rodów Whateleyów, Marshów lub Bishopów - samotników przybywających do odludnej krainy mrocznych puszcz Nowej Anglii, by zamieszkać w posiadłościach, które kryją wiele sekretów i zagadek z przeszłości.

Obserwatorzy spoza czasu zawierają szesnaście opowiadań, z czego większość jest dość krótkich, za wyjątkiem Czyhającego na progu, liczącego blisko 200 stron. W zasadzie wszystkie są mniej lub bardziej powiązane z mitologią Cthulhu, pojawiają się więc wątki o Wielkich Przedwiecznych, o tajemniczych istotach oraz mrocznych rytuałach. Derleth starał się oddać klimat i nastrój opowiadań stworzonych przez H.P. Lovecrafta - nie zawsze mu to wyszło, ale trudno mi się do czegoś konkretnego przyczepić. Są to w gruncie rzeczy dobre i ciekawe historie, z którymi warto się zapoznać. Ponadto, warto wcześniej przeczytać chociaż kilka opowiadań Samotnika z Providence, ponieważ można się niekiedy pogubić lub nie w pełni zrozumieć opisywanych zjawisk oraz istot przez Derletha. Najwięcej zatem z lektury tego zbioru wyniosą fani Lovecrafta, którzy już znają jego twórczość oraz mitologię Cthulhu.

Jednym z opowiadań, które zrobiło na mnie największe wrażenie jest pierwsze, czyli Czyhający na progu. Jest ono podzielone na 3 części. W pierwszej przeczytamy relację Ambrose'a Dewarta, który wprowadza się do odziedziczonego domu i odkrywa jego mroczne tajemnice oraz historie. Zaniepokojony tym, co się wokół niego dzieje postanawia napisać do swojego kuzyna Stephena Batesa, który relacjonuje to, co zastaje na miejscu. O tym właśnie jest część druga, natomiast ostatnia jest napisana z punktu widzenia Winfielda Philipsa, który odkrywa i objaśnia najważniejsze tajemnice i informacje związane z Wielkimi Przedwiecznymi na podstawie relacji z dwóch wcześniejszych części. 

Nie da się ukryć, że motyw starego domu, pełnego mrocznych tajemnic, do którego wprowadza się ktoś z rodziny lub zupełnie przypadkowa osoba, jest w tym zbiorze bardzo popularny. Pomimo że mamy różne historie związane z takimi domostwami, a groza w nieco inny sposób się objawia, to jednak trudno nie dostrzec podobnych schematów. Powoduje to, że po kilku opowiadaniach można łatwo się domyślić, co się stanie i czego świadkiem będą bohaterowie.

Obserwatorzy spoza czasu to dobry zbiór opowiadań dokończonych przez Augusta Derletha lub inspirowanych pomysłami i wymianą poglądów z H.P. Lovecraftem. Głównym motywem przeważającym w tych historiach jest wiekowy dom, skrywające stare i mroczne tajemnice.

Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni TaniaKsiążka.pl!

Tytuł: Obserwatorzy spoza czasu
Autor: H.P. Lovecraft, August Derleth
Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 03.11.2021
Liczba stron: 536
ISBN: 9788382023701

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.