poniedziałek, 29 listopada 2021

Wspomnienie lodu - Steven Erikson

Każdy kolejny tom Malazańskiej Księgi Poległych to znakomita przygoda, przy której dobrze można spędzić czas. Za mną już trzeci tom i cieszę się, że Wydawnictwo Mag postanowiło wznowić ten cykl w twardej oprawie.

Na spustoszonym kontynencie Genabackis zrodziło się nowe, straszliwe imperium, Pannion Domin, które szerzy się niczym potop skażonej krwi, pożerając wszystkich wrogów tajemniczego proroka zwanego panniońskim jasnowidzem. Sprzeciwia mu się sojusz, w którego skład wchodzą Zastęp Dujeka Jednorękiego, Caladan Brood, Anomander Rake oraz Rhivijczycy z równin. Fanatycy jasnowidza mają przewagę liczebną, dlatego też sojusznicy muszą zapomnieć o dzielących ich różnicach i nawiązać kontakt z potencjalnymi sprzymierzeńcami, tajemniczym bractwem najemników, noszącym nazwę Szarych Mieczy, które zobowiązało się bronić miasta Capustan przed oszalałymi hordami.

Wspomnienie lodu kontynuuje wydarzenia z Ogrodów Księżyca, znów zatem wracamy na Genabackis, do zastępu Dujeka, Caladana Brooda i Anomandera Rake'a. Przed bohaterami stoi teraz nowe wyzwanie i aby mu podołać, będą musieli zawrzeć sojusz. Nie będzie to łatwe, ponieważ wrogość między różnymi armiami jest niekiedy dość duża, więc łatwo o nieufność i podejrzenia o zdradę. W związku z nowym zagrożeniem, jakim jest pannioński jasnowidz, w trzecim tomie znajdziemy wiele potyczek, bitew, jak i kolejne oblężenie miasta. Erikson znów znakomicie przedstawia wszystkie wydarzenia z perspektywy szeregowego żołnierza, dzięki czemu nie sposób oderwać się od lektury. Mamy okazję dobrze poznać co czują i myślą żołnierze na pierwszej linii frontu, wysyłani na zwiad, czy aby dokonać sabotażu.

W trzecim tomie autor udziela odpowiedzi na wiele nurtujących pytań powstałych po lekturze poprzednich dwóch tomów, w szczególności Ogrodów Księżyca. Dowiemy się zatem wielu informacji o świecie, magii, bogach, bohaterach, a przede wszystkim o nadchodzącym konflikcie z Okaleczonym Bogiem. Pomimo że czytałem cały cykl kilka lat temu, to wiele szczegółów zdążyło mi umknąć, więc z ogromnym zainteresowaniem poznawałem kolejne tajemnice i historie. Wiele z zawartym w tym tomie informacji rzuca nowe światło na wydarzenia z Ogrodów Księżyca, co pokazuje jak skrupulatnie i dokładnie Erikson zaplanował całą historię, sięgającą setek tysięcy lat wstecz. Ogrom historii robi duże wrażenie, a przede mną jeszcze 7 tomów!

Wspomnienie lodu to trzeci tom epickiego cyklu fantasy Malazańska Księgi Poległych Stevena Eriksona. Wracamy do bohaterów znanych z Ogrodów Księżyca i śledzimy ich zmagania z nowym, przerażającym wrogiem - panniońskim jasnowidzem. Polecam!

Ocena: 10/10

Tytuł: Wspomnienie lodu
Autor: Steven Erikson
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Malazańska Księga Poległych
Tom cyklu: 3
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 30.06.2021
Liczba stron: 1056
ISBN: 9788366712393

1 komentarz:

  1. Jeszcze nie czytałam, ale kiedyś w końcu nadrobię. To dokładnie taka fantastyka, jaką lubię najbardziej. A ilość tomów imponująca.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.