wtorek, 14 grudnia 2021

Ja, robot - Isaac Asimov

Po przeczytaniu całego cyklu Fundacja od dawna chciałem już zabrać się za kolejną serię tego autora, czyli za Roboty. W końcu nadarzyła się okazja i wysłuchałem w formie audiobooka zbioru zbioru opowiadań Ja, robot, który stanowi wstęp do tego cyklu.

Ponadczasowa kolekcja absolutnie klasycznych opowieści sf napisanych przez mistrza gatunku. W ich centrum znajdują się roboty związane Trzema Prawami Robotyki, w myśl których nie mogą wyrządzić krzywdy człowiekowi, muszą słuchać wydawanych przez ludzi poleceń i starać się zachować własne istnienie. W dużym stopniu to dzięki maszynom ludzkość wciąż istnieje i zaczyna kolonizować Galaktykę. Ale same roboty przechodzą ewolucję od zaprogramowanych pomocników przez świadomych towarzyszy ludzi do ich – czy im się to podoba czy nie – przywódców. To niezwykłe historie robotów popadających w obłęd, miewających zdolności telepatyczne i poczucie humoru, tworzących własnych bogów, i w końcu – świadomych własnej inteligencji i siły – prowokujących najważniejsze pytanie: o istotę człowieczeństwa.

Zbiór opowiadań Ja, robot został opublikowany ponad 70 lat temu, a dokładniej mówiąc w 1950 roku. Znajdziemy tutaj dziewięć krótkich, ale bardzo dobrze i lekko napisanych historii, z których każda pokazuje kolejną ewolucję robotów i problemy, jakie napotkali ich twórcy. Niekiedy są to zagadnienia dość prozaiczne, które mają pokazać jakie dylematy mogą napotkać roboty wykonując swoją pracę i będąc ograniczonymi Prawami Robotyki. Autor pokazuje również jakie problemy napotykają twórcy robotów, którzy wydają im polecenia, co niekiedy nie jest wcale takie proste i może nieść za sobą poważne konsekwencje. 

Cała fabuła jest związana z trzema Prawami Robotyki, które Isaac Asimov wymyślił, na długo zanim poziom techniki i robotyki osiągnął taki poziom, żeby można było w ogóle zajmować się tego typu zagadnieniami. Nawet współcześnie nie mają one jeszcze zastosowania, ponieważ nie istnieją inteligentne roboty, jakie występują w książce. Niemniej jednak prawa te stanowią bardzo interesujący punkt wyjścia do rozważań, które później inspirowały dziesiątki autorów science fiction. Nie da się ukryć, że wszystkie dziewięć historii zostało bardzo dobrze przemyślanych i zaplanowanych, a wnioski z nich płynące dają wiele do myślenia na temat sztucznej inteligencji.

Prawa Robotyki:

  1. Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy.
  2. Robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z Pierwszym Prawem.
  3. Robot musi chronić samego siebie, o ile tylko nie stoi to w sprzeczności z Pierwszym lub Drugim Prawem.

Ja, robot jest to zbiór 9 opowiadań science fiction, w których Isaac Asimov pokazuje ewolucję robotów, obdarzonych sztuczną inteligencją, których zachowanie kontrolują trzy Prawa Robotyki. Polecam!

Ocena: 9/10

Jeżeli chcielibyście skorzystać z Legimi, zakładając konto z tego linku, otrzymacie 30 dni darmowego dostępu do serwisu.

Tytuł: Ja, robot
Autor: Isaac Asimov
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Czyta: Waldemar Barwiński
Wydawnictwo: Aleksandria
Data wydania: 02.07.2019
Długość: 8 godzin 8 minut

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.