niedziela, 5 grudnia 2021

Lód - Jacek Dukaj

O książce Lód Jacka Dukaja słyszałem wiele dobrego i od dawna chciałem się z nią zapoznać. Przerażała mnie jednak jej objętość, dlatego skusiłem się i wysłuchałem powieści w formie audiobooka.

Książka opisuje alternatywną rzeczywistość, gdzie I Wojna Światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Epoque. Warszawę skuwa lód - w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamrażając prawdę i fałsz… Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk, ale i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwanie swojego ojca, podobno potrafiącego porozumiewać się z aniołami mrozu - lutymi. Tysiąc rubli gotówką wydobyłby Benedykta z długów, ale czy misja nie jest przypadkiem zbyt niebezpieczna? Szybko okazuje się, że dla Benedykta będzie to podróż, która odmieni jego życie…

Lód to obszerna, licząca ponad 1000 stron książka, a w formie audiobooka o długości ponad 50 godzin. Nie jest to zatem lektura na kilka wieczorów, ale na zdecydowanie więcej. Co więcej, nie jest to też łatwa, ani lekka powieść, czego się zresztą spodziewałem po Jacku Dukaju. Autor kreśli w książce bardzo ciekawą i intrygującą wizję alternatywnej rzeczywistości obok której trudno przejść obojętnie. Jest ona stworzona z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, które poznajemy w miarę czytania - od sytuacji politycznej na świecie, po nowinki techniczne, aż po codzienne życie ludzi w skutej lodem rzeczywistości. To także historia pełna bardzo dobrze wykreowanych postaci, których losy śledziłem z zapartym tchem. Pojawia się wiele postaci historycznych, jak Nikola Tesla, który odgrywa dość ważną rolę w całej opowieści. Ponadto, w książce znajdziemy również wiele różnych wątków od naukowych i metafizycznych, przez miłosne i obyczajowe, aż po polityczne i gospodarcze. Trudno zatem jednoznacznie zakwalifikować Lód do jednego gatunku.

Książka Dukaja, jak napisałem wcześniej, nie jest najlżejszą powieścią i trudno się z tym nie zgodzić. Przede wszystkim bardzo dużo dużo jest tutaj rozmów i monologów dotyczących różnych rozważań filozoficznych, metafizycznych, czy politycznych. Są one ciekawe, bardzo przemyślane i trafnie opisują rzeczywistość. Jednakże powoduje to, że akcja jest dość nierówna, raz dużo się dzieje, a za chwilę mamy kilkanaście lub więcej stron rozważań i dyskusji na różne tematy. Zdecydowanie część można byłoby skrócić lub w ogóle usunąć, ponieważ nie wnoszą zbyt wiele do fabuły. W ten sposób akcja byłaby zdecydowanie płynniejsza, a rozmowy i rozważania bohaterów bardziej trafiałyby do czytelnika.

Lód jest książką opisującą alternatywną rzeczywistość, w której duża część świata jest skuta lodem. Jacek Dukaj stworzył dopracowaną i interesującą wizję, którą na długo zapamiętam. Żałuję tylko, że sama akcja powieści jest dość nierówna przez liczne rozmowy i rozważania bohaterów.

Ocena: 7/10

Tytuł: Lód
Autor: Jacek Dukaj
Czyta: Filip Kosior
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 24.02.2021
Długość: 52 godziny 7 minut

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.