wtorek, 7 grudnia 2021

Zły Czarnoksieżnik z Oz - Jonathan Green

Zły Czarnoksiężnik z Oz to druga gra książkowa od wydawnictwo Muduko, którą miałem okazję zagrać i muszę przyznać, że coraz bardziej podobają mi się tego typu historie. 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by było, gdybyś to TY decydował o losach Dorotki, Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Lwa? Czy będąc ze wszystkich stron otoczony przez nieprzyjaciół, zdołasz odkryć sekrety Złego Czarnoksiężnika z Oz? Czy zdołasz uratować pieska Toto z rąk Latających Małp i uniknąć zemsty Złej Czarownicy z Zachodu? Przyszedł właśnie czas na Twoją wersję tej znanej historii!

Czarnoksiężnik z krainy Oz to kolejna z historii, która była wielokrotnie adaptowana i nie pomylę się, jeżeli napiszę, że zna ją lub chociażby kojarzy bardzo wiele osób. Za sprawą kolejnej gry książkowej Jonathana Greena, mamy okazję powrócić do świata stworzonego przez L. Franka Bauma. Akcja rozgrywa się po wydarzeniach z powieści Czarnoksiężnik z Krainy Oz. Tym razem jednak sami zdecydujemy jakich wyborów dokonają bohaterowie. Możemy wybrać spomiędzy aż 6 postaci i są to: Dorotka Gale, Strach na Wróble, Blaszany drwal, Lew, Zła Czarownica z Zachodu oraz Czarnoksiężnik. Historie poszczególnych bohaterów rozpoczynają się w odmienny sposób, jak również biegną nieco innym torem. Warto zatem kilkukrotnie zagrać w tę grę książkową, aby poznać różne historie przygotowane przez Jonathana Greena. A są one bardzo różnorodne i ciekawe, co jest zasługą aż 850 paragrafów, na blisko pięciuset stronach.

Układ książki i zasady gry są praktycznie takie same jak w Koszmarze Alicji Krainie Cudów. Każda z tych postaci ma nieco inne zdolności specjalne oraz wartości trzech podstawowych cech: zręczność, walka i wytrzymałość. Co więcej, w trakcie gry będziemy często testować różne cechy wybranej przez nas postaci. Podobnie jak w Koszmarze Alicji w Krainie Czarów, możemy to zrobić na 3 sposoby i każdy z nich został dokładnie wyjaśniony na samym początku. Pierwszy wykorzystuje dwie kości K6, drugi standardową talię kart, a w trzecim sami po prostu decydujemy jak wypadł dany test, czy walka. Pomocne jak zwykle będą do tego karty przygody, które zostały dodane w środku lub możemy je pobrać i wydrukować, co zdecydowanie ułatwia grę.

Zły Czarnoksiężnik z Oz to kolejna, bardzo dobra gra paragrafowa, w której sami decydujemy jak potoczą się losy bohaterów. Historia jest utrzymana w mrocznym steampunkowym klimacie, którego dopełnia wiele niezwykłych ilustracji. Polecam!

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Muduko!

Tytuł: Zły Czarnoksieżnik z Oz
Autor: Jonathan Green
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Ilustracje: Kev Crossley
Wydawnictwo: Muduko
Data wydania: 04.11.2021
Liczba stron: 504
ISBN: 9788396118837

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.