piątek, 19 listopada 2021

Ulice Laredo - Larry McMurtry

Na południe od Brazos zrobiło na mnie duże wrażenie. Był to bardzo dobrze napisany western, będący wspaniałym portretem amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Po kilku latach ukazała się kontynuacja tej znakomitej powieści przygodowej, czyli Ulice Laredo.

Kapitan Woodrow Call – za młodu wspólnik Gusa McCrae i strażnik Teksasu – został łowcą nagród i właśnie zlecono mu wytropienie groźnego meksykańskiego bandyty. Towarzyszy mu w tej wyprawie pewien mieszczuch ze Wschodniego Wybrzeża, niezbyt rozgarnięty zastępca szeryfa i jeden z ostatnich członków ekipy Kapeluszników, niejaki Ślepki Parker, ożeniony z Loreną, dawną kochanką Gusa. Podczas długiego i niebezpiecznego pościgu przemierzają ostatnie dzikie tereny Zachodu. Akcja na pewien czas przenosi się do bandyckiej ostoi zwanej Miastem Wron, a w finale bohaterowie odwiedzają rozległe i okrutne równiny teksaskiego pogranicza.

Ulice Laredo to książka o zdecydowanie innym charakterze aniżeli Na południe od Brazos. W przeciwieństwie do poprzedniego tomu, pokazuje schyłek Dzikiego Zachodu, który już nie jest wcale taki dziki, lecz staje się coraz bardziej cywilizowany. Co więcej, legendy Dzikiego Zachodu odeszły lub zestarzały się i ma się wręcz wrażenie, że pewna epoka przeminęła. Nie oznacza to jednak, że jest to przez to mniej interesująca książka niż Na południe od Brazos. Autor pokazuje tylko nieco inne tematy, ale w tym samym stylu, do którego zdążył mnie przyzwyczaić. Głównym tematem, choć nie jedynym, jest zdecydowanie pościg Calla za meksykańskim bandytą Joey Garzą - bardzo ciekawe starcie starości i doświadczenia, z młodością i gniewną naturą. Jednocześnie McMurtry w swojej książce przedstawia życie i poświęcenie zwykłych ludzi - ich bohaterstwo, miłość i przyjaźń.

Larry McMurtry znów bardzo dobrze oddaje nastrój i klimat Dzikiego Zachodu i poświęca temu dużo czasu, dzięki czemu możemy poczuć jakbyśmy razem z bohaterami podróżowali po Teksasie, czy Meksyku. Mamy zatem krwawe pojedynki, ale również bezlitosne egzekucje, często niewinnych osób. Kobiety są często wykorzystywane, na ulicach można spotkać wiele kalekich dzieci i dorosłych, a bandyci, ale również szeryfowie, potrafią być bezwzględni i wykorzystywać innych. Bez wątpienia McMurtry świetnie opowiada historie, pokazując różne szczegóły i wydarzenia z życia bohaterów, dzięki czemu ich dobrze poznajemy, ale również rozumiemy dlaczego znaleźli się w tym konkretnym miejscu i sytuacji.

Ulice Laredo to bezpośrednia kontynuacja losów bohaterów znanych z powieści Na południe od Brazos. Tym razem McMurtry pokazuje schyłek Dzikiego Zachodu, a cała akcja osnuta jest wokół starcia starości i doświadczenia, z młodością i gniewną naturą. 

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!

Tytuł: Ulice Laredo
Autor: Larry McMurtry
Tłumaczenie: Michał Kłobukowski
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 27.10.2021
Liczba stron: 484
ISBN: 9788377313923

1 komentarz:

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.