piątek, 5 listopada 2021

Ten drugi - Thomas Tryon

Ten drugi Thomasa Tryona to jedna z ostatnich nowości od wydawnictwa Vesper, która ukazała się w październiku, którą miałem okazję przeczytać w ostatnim czasie.

Lata 30. XX wieku, urokliwe, sielskie krajobrazy wsi położonej na terenach Nowej Anglii. Bohaterami powieści są trzynastoletni bliźniacy: Niles i Holland Perry. Choć splątani niewytłumaczalną, niemal telepatyczną więzią, bracia diametralnie różnią się usposobieniem. Holland zdaje się być wcieleniem zła, jego zabawy stają się coraz mroczniejsze. Wrażliwy i delikatny Niles jest jego przeciwieństwem. Ich ojciec zginął w makabrycznym wypadku, matka, nie potrafiąc pogodzić się ze stratą, popada w chorobę psychiczną, na rodzinę spadają coraz to nowe nieszczęścia. Pozostawieni bez nadzoru chłopcy wiele czasu spędzają z babcią, z którą grają w surrealistyczną grę...

Książka Ten drugi Thomasa Tryona ukazała się w 1971 roku, ale dopiero po 50 latach ukazało się polskie wydanie. Powieść jest podzielona na trzy części, na początku każdej z nich mamy fragment, w którym niezidentyfikowany podmiot zwraca się bezpośrednio do czytelnika, a następnie właściwą opowieść widzianą najczęściej oczami dwunastoletniego Nilesa Perry'ego. Z początku może się to wydawać dość dziwnym zabiegiem, ale nie jest to element przypadkowy. Nadaje całej historii dodatkowych znaczeń i pomaga ją lepiej zrozumieć.

Ten drugi nie jest typowym horrorem i nie znajdziemy tutaj żadnych nadprzyrodzonych zjawisk, rzeki trupów, czy potoków krwi. Nie oznacza to wcale, że nie ma tutaj elementów grozy. Od początku towarzyszy nam poczucie niepokoju i zagrożenia, z początku dość subtelne, ale które rośnie w miarę czytania. Ponadto, z czasem zaczyna się dostrzegać, że nie wszystko jest takie, jak to bohater opisuje i pojawiają się pierwsze wątpliwości oraz dziwne wydarzenia. Każda kolejna część tylko to pogłębia i jednocześnie coraz bardziej przybliża nas do prawdy. Bardzo ważną rolę w książce odgrywa znakomita kreacja bohaterów - możemy ich dobrze poznać, zrozumieć co dokładnie przeżywają i co się kryje w ich wnętrzach... Szczególnie przedstawienie bliźniaków jest tutaj bardzo ważne, którzy są ukazani na zasadzie kontrastu i nie bez powodu. Jeden jest miły i wrażliwy, a drugi zdaje się być wcieleniem zła, ale i w tym przypadku nie wszystko jest takie, jakie się wydaje. Trzeba przyznać autorowi, że potrafi umiejętnie zwodzić czytelnika za nos i odkrywa karty dopiero pod koniec książki.

Ten drugi to bardzo dobrze napisany klimatyczny horror psychologiczny o dwójce nastoletnich bliźniakach, którego akcja jest osadzona w latach 30-tych XX-wieku. 

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni TaniaKsiążka.pl!

Tytuł: Ten drugi
Autor: Thomas Tryon
Tłumaczenie: Marek Król
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 13.10.2021
Liczba stron: 344
ISBN: 9788377313978

1 komentarz:

  1. Właśnie takie powieści grozy, które nie zawsze pokazują tę grozę wprost, bywają naprawdę przerażające. Chociaż, pisanie czegoś takiego umiejętnie wymaga dużo większej wyobraźni, niż takich "standardowych". Jeśli lubisz coś takiego, to polecałbym opowiadania Algernona Blackwooda. Sam o tej powieści nie słyszałem, ale chętnie sprawdzę, zwłaszcza jak wydało to Vesper, raczej nie puszczają syfu.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.