środa, 24 listopada 2021

Księga smoków świata, tom 1 - Bartłomiej Grzegorz Sala

Księga smoków świata to kolejna nowość i znakomity tytuł od wydawnictwa BOSZ. Jest to pierwszy z trzech zaplanowanych tomów, poświęcony smokom w różnych kulturach i zakątkach świata. 

Książka przybliża portrety i losy ponad setki smoków i pokrewnych im wężowych potworów należących do świata starożytnych cywilizacji basenu Morza Śródziemnego oraz Bliskiego i Środkowego Wschodu. W publikacji opisane zostały straszliwe gady znane z wyobrażeń Egipcjan, ludów Mezopotamii, Anatolii, Syro-Palestyny, Iranu i Armenii, świata Greków i Rzymian, tradycji biblijnej i apokryficznej aż po późny antyk chrześcijański.

Księga smoków świata to pozycja, na wieść o której bardzo się ucieszyłem. Kilka lat temu Bartłomiej Grzegorz Sala napisał Księgę smoków polskich i od tamtej pory byłem ciekawy jak na świecie wyobrażano sobie smoki, jakie historie, podania i legendy są z nimi związane. W końcu miałem okazję się tego dowiedzieć. Pierwszy tom, z zaplanowanych trzech, został podzielony na 5 części, z których każda opisuje smoki w innym kręgu kulturowym. Na początku znajdziemy krótkie wprowadzenie, a następnie opisy kilkunastu, niekiedy kilkudziesięciu smoków, razem z towarzyszącymi im opowieściami, legendami i podaniami. Teksty są zwięzłe, ciekawie napisane i przedstawiają najważniejsze informacje oraz fakty. Co warto podkreślić, autor nie skupia się tylko i wyłącznie na smokach, ale również przedstawia wszelkiego rodzaju wężowe potwory, dzięki czemu mamy niezwykle szeroki obraz smoków i im podobnych istot.

Ze wszystkich opisanych smoków, najbliższe kulturowo dla mnie były te opisane w ostatniej części, czyli pochodzące z tradycji żydowskiej, wczesnochrześcijańskiej i późnoantycznej. Wiele z nich po prostu znałem lub o nich słyszałem, natomiast o smokach ze starożytnego Egiptu, Iranu, czy Armenii wiedziałem zdecydowanie mniej. Jednak dzięki temu książka ma walory edukacyjne, ponieważ w ten sposób poznałem dziesiątki interesujących historii, a za sprawą dołączonej bibliografii z pewnością będę chciał zgłębić jeszcze temat wielu z nich. Co więcej, dużym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że znacząca część historii wykazuje wiele podobieństw do siebie, na które autor zwraca uwagę, co jest dodatkowym autem tej pozycji. Czekam z niecierpliwością na kolejne tomy!


Księga smoków świata to pierwszy z trzech tomów poświęcony, jak sama nazwa wskazuje, smokom w różnych kulturach i tradycjach. Autor w przystępny i ciekawy sposób przybliża dziesiątki wężowych potworów, wraz z towarzyszącymi im legendami i podaniami. 

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni TaniaKsiążka.pl!

Tytuł: Księga smoków świata, tom 1
Autor: Bartłomiej Grzegorz Sala
Ilustracje: Mikita Rasolka
Wydawnictwo: BOSZ
Data wydania: 28.10.2021
Liczba stron: 192
ISBN: 9788375765823

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.