Księga smoków świata to kolejna nowość i znakomity tytuł od wydawnictwa BOSZ. Jest to pierwszy z trzech zaplanowanych tomów, poświęcony smokom w różnych kulturach i zakątkach świata.
Książka przybliża portrety i losy ponad setki smoków i pokrewnych im wężowych potworów należących do świata starożytnych cywilizacji basenu Morza Śródziemnego oraz Bliskiego i Środkowego Wschodu. W publikacji opisane zostały straszliwe gady znane z wyobrażeń Egipcjan, ludów Mezopotamii, Anatolii, Syro-Palestyny, Iranu i Armenii, świata Greków i Rzymian, tradycji biblijnej i apokryficznej aż po późny antyk chrześcijański.
Księga smoków świata to pozycja, na wieść o której bardzo się ucieszyłem. Kilka lat temu Bartłomiej Grzegorz Sala napisał Księgę smoków polskich i od tamtej pory byłem ciekawy jak na świecie wyobrażano sobie smoki, jakie historie, podania i legendy są z nimi związane. W końcu miałem okazję się tego dowiedzieć. Pierwszy tom, z zaplanowanych trzech, został podzielony na 5 części, z których każda opisuje smoki w innym kręgu kulturowym. Na początku znajdziemy krótkie wprowadzenie, a następnie opisy kilkunastu, niekiedy kilkudziesięciu smoków, razem z towarzyszącymi im opowieściami, legendami i podaniami. Teksty są zwięzłe, ciekawie napisane i przedstawiają najważniejsze informacje oraz fakty. Co warto podkreślić, autor nie skupia się tylko i wyłącznie na smokach, ale również przedstawia wszelkiego rodzaju wężowe potwory, dzięki czemu mamy niezwykle szeroki obraz smoków i im podobnych istot.
Ze wszystkich opisanych smoków, najbliższe kulturowo dla mnie były te opisane w ostatniej części, czyli pochodzące z tradycji żydowskiej, wczesnochrześcijańskiej i późnoantycznej. Wiele z nich po prostu znałem lub o nich słyszałem, natomiast o smokach ze starożytnego Egiptu, Iranu, czy Armenii wiedziałem zdecydowanie mniej. Jednak dzięki temu książka ma walory edukacyjne, ponieważ w ten sposób poznałem dziesiątki interesujących historii, a za sprawą dołączonej bibliografii z pewnością będę chciał zgłębić jeszcze temat wielu z nich. Co więcej, dużym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że znacząca część historii wykazuje wiele podobieństw do siebie, na które autor zwraca uwagę, co jest dodatkowym autem tej pozycji. Czekam z niecierpliwością na kolejne tomy!
Księga smoków świata to pierwszy z trzech tomów poświęcony, jak sama nazwa wskazuje, smokom w różnych kulturach i tradycjach. Autor w przystępny i ciekawy sposób przybliża dziesiątki wężowych potworów, wraz z towarzyszącymi im legendami i podaniami.
Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni TaniaKsiążka.pl!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.