środa, 21 października 2020

Zastrzelić, zadźgać i otruć czyli historia morderstwa - Jonathan J. Moore

Zastrzelić, zadźgać i otruć czyli historia morderstwa to druga książka Jonathana J. Moore'a, która ukazała się na polskim rynku za sprawą Wydawnictwa Znak. Niestety, nie do końca spełniła moje oczekiwania, w przeciwieństwie do pierwszej książki.

W historii doszło do tysięcy ataków skrytobójczych, w tej książce opiszemy jednak wyłącznie te najciekawsze, najbardziej przerażające i mające największy wpływ na losy świata. Opowieści o najbardziej szokujących zabójstwach oraz ich sprawcach przyprawią Cię o dreszcz. Odkryjesz historie śmiałych i zdeterminowanych zamachowców, nie zawsze skutecznych, ale niesamowicie pomysłowych. Poznasz ich sławne ofiary – królów i ich rodziny, przywódców państw, celebrytów – oraz narzędzia zbrodni, którymi się posłużyli. Jak wyglądałby obecnie świat, gdyby Adolf Hitler zginął w 1933 roku? Czy w Polsce nadal trwałby komunizm, gdyby Jana Pawła II zamordowano w 1981 roku? Na te pytania nigdy nie poznamy odpowiedzi, ale jedno jest absolutnie pewne – mordercze plany garstki ludzi mogą zmienić życie milionów. A nawet przysłużyć się ludzkości.

Zastrzelić, zadźgać i otruć zawiera opisy kilkudziesięciu zamachów na ważne osobistości, jak królowie, prezydenci, przywódcy wojskowi, szefowie mafii, polityczni liderzy, piosenkarze, czy rewolucjoniści. Opisano zamachy m.in na Lenina, Juliusza Cezara, Johna Kennedy'ego, Jana Pawła II, Archimedesa i wielu innych. Przy każdej osobie mamy informację kim dokładnie była, zarysowane tło historyczne i opisane nastroje panujące w ówczesnym społeczeństwie. Ponadto, często dowiadujemy się również wielu szczegółów na temat mordercy, czy sposobu zabójstwa, jak również konsekwencji, jakie przyniosła. Autor szczegółowo opisuje związki przyczynowo-skutkowe każdej zbrodni, analizuje dokładnie jej przebieg i opisuje dalsze losy zamachowców. Jest więc tutaj bardzo dużo różnych informacji, ciekawostek i mało znanych faktów na temat wielu słynnych morderstw lub prób zabójstwa. 

Nie do końca jednak zgadzam się z tym, że książka przedstawia Historię morderstwa. W przypadku poprzedniej książki Moore'a, czyli Powiesić, wybebeszyć, poćwiartować, autor opisał różne metody uśmiercania i zadawania bólu więźniom, więc liczyłem, że Zastrzelić, zadźgać i otruć będzie również napisana w podobnym stylu. Spodziewałem się, że Jonathan J. Moore opisze różne narzędzie, które zostały z powodzeniem lub też nie, użyte do zabicia ważnych osobistości i jak to się zmieniało w ciągu wieków. Jest to zdecydowanie trudniejsze podejście do tematu, ale bardziej oddające tytuł książki. Jest to takie moje troszkę czepianie się, bo pozycja Moore'a jest dobrze i ciekawie napisana, ale po prostu nie lubię takich niezgodności tytułu z treścią. 

Zastrzelić, zadźgać i otruć, czyli historia morderstwa została wydana w takim samym formacie i formie jak Powiesić, wybebeszyć, poćwiartować, czyli historia egzekucji. Co prawda mamy tutaj miękką oprawę, ale w środku dobry, śliski papier, na którym dołączone fotografie, rysunki i ilustracje wyglądają bardzo dobrze. Znów jednak nie mamy bibliografii, jakiej można byłoby się spodziewać po tego typu opracowaniu, jedynie Literaturę uzupełniającą, gdzie znajdziemy raptem kilkanaście tytułów. Niektóre z opisanych morderstw i ich okoliczności mnie zaciekawiły i z chęcią poznałbym więcej szczegółów na ich temat, ale przy braku bibliografii jest to zdecydowanie utrudnione. 

Do książkowej sesji posłużyły skarpetki Adventure Balloon od Many Mornings

Zastrzelić, zadźgać i otruć czyli historia morderstwa to tytuł opisujący kilkadziesiąt najsłynniejszych morderstw. Jonathan J. Moore podaje wiele szczegółów na ich temat i dokładnie je analizuję. Żałuję tylko, że książka ma taką formę, czyli jest opisem słynnych zabójstwa, a nie historią morderstwa, z pokazaniem jak zmieniały się techniki i narzędzie stosowane do uśmiercenia ważnych osobistości.

Ocena: 6/10

Tytuł: Zastrzelić, zadźgać i otruć czyli historia morderstwa
Autor: Jonathan J. Moore
Tłumaczenie: Mikołaj Kluza
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Data wydania: 11.03.2019
Liczba stron: 224
ISBN:9788324056972

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.