wtorek, 27 października 2020

Zapowiedzi listopad 2020

Jakiś czas temu odniosłem wrażenie, że tegoroczna jesień będzie pełna premier i trudno będzie się zdecydować, co czytać. Jednak kiedy usiadłem i zacząłem przeglądać zapowiedzi na listopad, to okazało się, że interesujących tytułów jest bardzo mało. Prawdopodobnie jest to spowodowane faktem, że drukarnie nie wyrabiają się ze zleceniami, o czym informowało już kilka wydawnictw. W związku z tym wiele książek nie ma jeszcze dokładnej daty premiery lub została ona przesunięta dopiero na 2021 rok. Zapowiedzi jak zwykle będą aktualizowane, więc warto zaglądać tutaj co jakiś czas.

Biblioteka szaleńca. Największe kurioza wydawnicze - Edward Brooke-Hitching - Rebis - 10 listopada

Nowa niesamowita praca autora cenionej trylogii Atlas lądów niebyłych, Złoty atlas i Atlas nieba to wyjątkowa, pięknie ilustrowana podróż przez historię literatury. Edward Brooke-Hitching zapuszcza się w jej najmroczniejsze zakątki, polując na najdziwniejsze publikacje, i odkrywa fascynujące tło ich powstania. Znajdziemy tu istną bibliotekę szaleńca, zbiór ekscentrycznych woluminów, często kompletnie zapomnianych. Książki pisane krwią; oprawne w ludzką skórę; dzieła zwariowane; pozycje, które zwiodły cały świat; wydania niewidoczne gołym okiem i większe od człowieka; drukowane na wzburzonych morzach i lodowych pustkowiach Antarktyki; księgi kodów i szyfrów, których tajemnic do dzisiaj nie odkryto. Autor wytropił wiele przejawów dziwności wyobrażalnej (jak i tej niepojętej) – jak choćby wspaniale iluminowany XV-wieczny opis procesu wytoczonego Jezusowi przez szatana bądź zaginione dramaty Szekspira i księgi Biblii – i powiązał je w jedyną w swoim rodzaju kolekcję, ucztę duchową dla każdego miłośnika literatury.

Maus. Opowieść ocalałego - Art Spiegelman - Prószyński i S-ka - 10 listopada

"Maus" to jedna z najważniejszych opowieści o Holokauście, stawiająca trudne pytania, na które autor próbuje znaleźć odpowiedź w nowatorski sposób. Umiejscawiając realistyczną opowieść w komiksowym medium, stosując przerysowanie i karykaturę, Art Spiegelman zbliżył się, jak nikt inny przed nim, do ukazania swoistej niewyrażalności, monstrualności Holokaustu, a poprzez autobiograficzne odniesienia wytworzył napięcie cechujące najwybitniejsze dzieła literackie. Żaden komiks w historii tego medium nie doczekał się tylu recenzji – również negatywnych i polemicznych - a przyznanie Spiegelmanowi nagród do tej pory zarezerwowanych dla literatury poważnej (m.in.: National Book Critics Circle Award, Pulitzer Prize), ułatwiło wielu twórcom powieści graficznych dotarcie do czytelników do tej pory unikających komiksów. Jednocześnie "Maus" stał się komiksem wzorem, pierwszym komiksowym arcydziełem ("The New Yorker"), z którym krytycy i czytelnicy zestawiają inne dzieła komiksowe, zwłaszcza biograficzne i historyczne.


Sapiens. Opowieść graficzna - Yuval Noah Harari - Literackie - 12 listopada

Harari i jego najsłynniejsze dzieło Sapiens – wielka opowieść o historii ludzkiego gatunku w nowej graficznej odsłonie. Jak to możliwe, że mało znaczące zwierzę stało się władcą planety Ziemia, zdolnym rozszczepiać atom, latać na Księżyc oraz manipulować kodem genetycznym? Sapiens. Opowieść graficzna to błyskotliwa, pełna humoru i odniesień do literatury, filozofii, sztuki oraz kultury popularnej opowieść, która czerpie idee i pomysły z przetłumaczonego na 60 języków i sprzedanego w nakładzie 16 milionów egzemplarzy światowego bestsellera Sapiens. Od zwierząt do bogów. Yuval Noah Harari proponuje nam powrót do zamierzchłych czasów, w którym towarzyszyć mu będą Prehistoryczny Bill, Doktor Fikcja oraz Detektyw Lopez. Graficzny format oferuje czytelnikowi nowy rodzaj intelektualnej i artystycznej eksploracji przeszłości: ewolucja gatunku przeobraża się w reality show, pierwsze spotkanie homo sapiens i neandertalczyka ukazują arcydzieła sztuki współczesnej, a wyginięcie mamutów oraz tygrysów szablozębnych przyjmuje konwencję filmu kryminalnego.  


Władca much - William Golding - Zysk i S-ka - 17 listopada

Jedna z najsłynniejszych powieści o upadku kultury i cywilizacji, która weszła na stałe do kanonu najważniejszych dzieł XX wieku. Grupa chłopców, którzy jako jedyni ocaleli po katastrofie lotniczej, znajduje schronienie na bezludnej wyspie. Początkowo rozbitkowie, pozbawieni nadzoru dorosłych, cieszą się wolnością w rajskiej scenerii z dala od cywilizacji. Jednak ich wysiłki, by stworzyć własne małe społeczeństwo, prowadzą do katastrofy, a przygoda obraca się w koszmar. Laureat literackiej Nagrody Nobla William Golding rozwiewa złudzenia o dobrej naturze człowieka, pokazując w sugestywny i przerażający sposób, jak zwykli uczniowie brytyjskich szkół stopniowo pogrążają się w barbarzyństwie i zatracają swoje ludzkie odruchy.


Gospodarz Giles z Ham. Kowal z Przylesia Wielkiego. Przygody Toma Bombadila – J. R.R. Tolkien - Zysk i S-ka - 17 listopada

Wyjątkowa edycja w jednym tomie dwóch magicznych opowieści Tolkiena oraz baśniowego cyklu wierszy, nawiązującego do jednej z najbardziej tajemniczych postaci z Władcy Pierścieni – Toma Bombadila. Zawarte w książce opowieści stanowią dowód niezwykłego poczucia humoru Tolkiena, który musiał „odreagować” wieloletnią pracę nad epopeją Władca Pierścieni. Pisarz w żartobliwy sposób wykorzystuje tu motywy heroiczne i rycerskie, robiąc sobie wakacje od „spraw wyższych, głębszych lub bardziej tajemniczych”, o których traktuje trylogia. W Gospodarzu Gilesie Tolkien śmieje się serdecznie z tego, co wcześniej traktował z największą powagą jako pisarz, uczony i krytyk, a przedstawia się nam jako wydawca i tłumacz dawnego rękopisu, opisującego powstanie pewnego królestwa w przedarturiańskiej Brytanii. Z kolei Kowal z Podlesia Większego stanowi próbę wytłumaczenia słowa „faerie” za pomocą krótkiej historyjki o kucharzu i jego cieście. Wreszcie Przygody Toma Bombadila to oryginalne, zabawne wiersze związane z anegdotami z Hobbita i Władcy Pierścieni. Książka jest idealną okazją dla fanów Śródziemia do zapoznania się z mniej znanymi utworami Tolkiena, które oferują niezapomnianą podróż w świat pełen magii i czarów, i zachwyci czytelników w każdym wieku.


Księga Drogi i Dobra - Ursula K. Le Guin - Prószyński i S-ka - 24 listopada

Zachwycająca interpretacja jednej z najważniejszych ksiąg w dziejach ludzkości w mistrzowskim przekładzie Justyny Bargielskiej i Jerzego Jarniewicza. "Księga Drogi i Dobra" powstała prawdopodobnie dwadzieścia pięć stuleci temu. Napisał ją ktoś, kto być może nazywał się Lao Tzu, a żył mniej więcej w tym samym czasie co Konfucjusz. Nic pewnego o tej "Księdze" powiedzieć nie sposób, poza tym, że to dzieło chińskie, bardzo stare, i że przemawia do czytelników na całym świecie, jakby je napisano zaledwie wczoraj. Miałam wielkie szczęście, że odkryłam go w tak młodym wieku i mogłam żyć z jego księgą przez całe swoje życie. Autorzy naukowych przekładów "Księgi Drogi i Dobra" jako podręcznika dla władców używają słownictwa, które podkreśla wyjątkowość taoistycznego "mędrca", jego męskość, władzę.


Mythos - Stephen Fry - Mag - 25 listopada

Mity greckie w nowej interpretacji. Nikt nie kocha, nie spiera się, nie pożąda i nie zwodzi z takim rozmachem, z takimi geniuszem jak greccy bogowie i boginie. W pełnej życia nowej wersji mitów starożytnej Grecji przyglądamy się w zdumieniu narodzinom mądrej Ateny z rozpłatanej głowy potężnego Zeusa i schodzimy za przerażoną Persefoną do mrocznego królestwa Podziemi. Drżymy, kiedy Pandora otwiera dzban pełen udręk, i z radością śledzimy dzieje słynnego romansu Erosa i Psyche. Mythos interpretuje starożytne mity z myślą o współczesnym czytelniku, pozostając jednocześnie zachwycająco uniwersalną, głęboką opowieścią o ludzkim losie.



Piranesi - Susanna Clarke - Mag - 25 listopada

Piranesi mieszka w Domu. Być może mieszka w nim od zawsze. W swoich dziennikach dzień po dniu sumiennie opisuje jego cudowności: labirynt komnat, tysiące tysięcy posągów, przypływy morza przetaczające się z hukiem po schodach, chmury płynące w wolnej procesji przez górne sale. We wtorki i piątki Piranesi spotyka się ze swoim przyjacielem, Tym Drugim. Kiedy indziej składa Umarłym ofiary z jedzenia i lilii wodnych. Najczęściej jednak jest samotny. Pojawiają się wiadomości wypisane kredą na posadzce. Do Domu przybył ktoś nowy. Kim jest? Czego chce? Czy jest przyjacielem? Czy też – jak twierdzi Ten Drugi – zwiastunem zniszczenia i szaleństwa? Zaginione teksty muszą zostać odnalezione, a tajemnice odkryte. Świat, który wydawał się Piranesiemu znajomy, staje się obcy i niebezpieczny.


Trzynastka - Richard Morgan - Mag - 27 listopada

Po stu latach od dziś, wbrew wszelkim przewidywaniom, na Ziemi zapanowała stabilizacja – potęgi polityczne zdołały dojść do porozumienia, którego podstawą stała się globalna niezależność handlowa i koegzystencja przy współpracy, a na Marsie rozwija się wspomagana przez nanotechnologię kolonia. Jednakże pełne napięcia lata drugiej połowy XXI wieku zostawiły po sobie ciężkie dziedzictwo genetyczne. Skutki wczesnych prób modyfikowania ludzkiego genomu żyją między nami jako ledwie tolerowane wyrzutki – licencjonowani, monitorowani i serdecznie nienawidzeni. Dla Sevgi Ertekin, byłej policjantki wydziału zabójstw nowojorskiej policji, pracującej obecnie w ochronie korporacji kolonizacyjnych, problemy wariantów nie są czymś obcym. Jednakże kiedy wariant 13, genetycznie stworzony supersamiec przygotowany do prowadzenia ostatnich wojen zeszłego stulecia przeżywa tajemnicze rozbicie statku kosmicznego na środku oceanu, a na kontynencie amerykańskim dochodzi do serii brutalnych zabójstw, odkrywa, że czasami ogień można zwalczać tylko ogniem.


Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw i księgarni swiatksiazki.pl
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

A Wy na jakie nowości czekacie? :) 
Dużo zdrowia!

6 komentarzy:

 1. Podoba mi się wydanie tego Goldinga. Może się skuszę. Samą książkę polecam, jak nie czytałeś. Świetna jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałem, a bardzo bym chciał, bo w tym roku już kilka razy natrafiłem na ten tytuł :)

   Usuń
 2. Tolkien na pewno. A poza tym chyba nic, w dalszej perspektywie może Golding. W przyszłym roku chciałabym przysiąść w końcu do LeGuin ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się zastanawiam nad Tolkienem, bo chyba część z tych historii mam w osobnych wydaniach, ale pewnie musiałbym wziąć książkę do ręki i porównać z tym, co mam w domu :)

   Usuń
 3. Tolkiena mam wcześniejsze wydanie (dwa razy sprawdzałam, czy nie wrzucić do koszyka) ;)
  Więc wrzuciłam tylko
  Księga Drogi i Dobra - Ursula K. Le Guin
  Mythos - Stephen Fry
  No i czekam by dorzucić
  Trzynastka - Richard Morgan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie ja chyba mam w innych wydaniach część tych historii, albo nawet wszystkie, więc się zastanawiam i musiałbym porównać :)
   Ja robiłem zamówienie na stronie Wydawnictwa MAG i dorzuciłem tam sobie Pinaresi, plus Artefakty i UW, które mają wyjść w grudniu :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.