sobota, 24 października 2020

Homo Sapiens. Ludzie są lepsi niż myślisz - Rutger Bregman

Na książkę Homo Sapiens. Ludzie są lepsi niż myślisz natknąłem się zupełnym przypadkiem przeglądając wrześniowe nowości. Bardzo się cieszę, że postanowiłem sięgnąć po ten tytuł, ponieważ jego lektura okazała się być wielce pouczająca i otwierająca oczy na wiele kwestii. 

Jeżeli istnieje jedno przekonanie, które połączyło lewicę i prawicę, psychologów i filozofów, myślicieli starożytnych i współczesnych, to jest nim milczące założenie, że ludzie są źli. Bardzo często trafia ono do nagłówków gazet i kształtuje życie całych społeczeństw. Od Machiavellego do Hobbesa, od Freuda do Pinkera – korzenie tego przekonania przeniknęły głęboko do naszej kultury. A jeśli to nie jest prawda? Może tak naprawdę jesteśmy nastawieni na życzliwość i współpracę, a nie na współzawodnictwo? 

Siadając do lektury Homo Sapiens. Ludzie są lepsi niż myślisz nie miałem wobec niej zbyt wielkich oczekiwań. Sądziłem, że będzie to po prostu kolejna książka popularnonaukowa jak wiele innych, z której może dowiem się czegoś nowego, ale nic więcej. A jednak Homo Sapiens. Ludzie są lepsi niż myślisz spowodowała, że na wiele tematów musiałem spojrzeć zdecydowanie inaczej. Pomimo że jest to stosunkowo krótka książka, licząca niewiele ponad 400 stron plus bibliografię, to czytałem ją blisko tydzień, ponieważ co chwila zatrzymywałem się, aby przemyśleć przeczytane przykłady i rozważania, a także wyrobić sobie własne zdanie na ich temat. 

Cała książka skupia się na tym, aby pokazać, że ludzie tak naprawdę są dobrzy i że to cywilizacja spowodowała, że ludzie zaczęli być wrogo do siebie nastawieni. W tym celu Rutger Bregman przedstawia wiele wydarzeń z historii, jak również eksperymentów socjologicznych w zupełnie nowych świetle. Dobrym przykładem jest Stanfordzki eksperyment więzienny, w którym doszło do kilku sytuacji, które spowodowały, że strażnicy zachowywali się tak, a nie inaczej, co wpłynęło na wnioski płynące z tego doświadczenia. Rutger pokazuje też, że kiedy pojawia się kryzys, to właśnie wtedy stajemy się lepsi, pomagamy sobie wzajemnie i to zupełnie bezinteresownie. Przykładów jest o wiele więcej i razem pozwalają one spojrzeć na nas, ludzi i nasze zachowania w zupełnie inny sposób. Wiele z przytoczonych tutaj historii pozwala również uświadomić sobie jak wielki wpływ ma to jak kogoś traktujemy i niekoniecznie muszą to być od razu jakieś bardzo negatywne rzeczy jak poniżanie, szykany itd. Czasami same uprzedzenia, czy traktowanie kogoś jako osobę "gorszą", potrafią wyrządzić ogromne szkody.  

Bardzo doceniam trud włożony w napisanie tej książki, ale nie ulega wątpliwości, że autor tak dobiera przykłady i dane, aby pasowały do jego tezy. Nie ma w tym nic złego i Rutger Bregman nie jest pod tym względem odosobnionym przypadkiem. Dlatego zawsze warto pamiętać, aby mieć w sobie pewną dozę sceptycyzmu odnośnie wszystkiego, co czytamy, czy też oglądamy w telewizji. Osobiście nie zawsze zgadzałem się z autorem, a niektóre przykłady pokazywały tylko to, co pasowało do tezy. Pomimo tego wiele poruszanych tutaj kwestii i problemów musiałem przemyśleć na nowo i się nad nimi zastanowić. Wniosek płynący z książki jest prosty - warto być dobrym, odrzucić uprzedzenia i postarać się nie widzieć we wszystkim negatywnych rzeczy, a z pewnością będzie nam się wszystkim żyło lepiej. Może to być troszkę naiwne, ale według mnie, jeśli choć w małym stopniu spróbujemy coś zmienić w swoim życiu, będzie to już duży sukces. 


Homo Sapiens. Ludzie są lepsi niż myślisz to książka popularnonaukowa, w której Rutger Bregman udowadnia, że ludzie są tak naprawdę dobrzy i przytacza wiele przykładów na to. Skłania przy tym do refleksji i przemyślenia wielu kwestii na nowo, które uznajemy za pewnik. 

Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!
Tytuł: Homo Sapiens. Ludzie są lepsi niż myślisz
Autor: Rutger Bregman
Tłumaczenie: Emilia Skowrońska
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 30.09.2020
Liczba stron: 466
ISBN: 9788327160430

4 komentarze:

 1. Z jednej strony doceniam pozytywny przekaz, ale z drugiej mam wątpliwości, czy książka popularnonaukowa powinna być pisana pod konkretną tezę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego warto podchodzić do tego typu książek z pewną rezerwą :)

   Usuń
 2. Sapiens to jedna z częściej wypożyczanych u nas w bibliotece pozycji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwię się. Bardzo wartościowa książka, dobrze napisana i pełna wiedzy oraz ciekawych spostrzeżeń na temat ludzkości i naszej ewolucji :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.