czwartek, 13 sierpnia 2020

Benjamin Franklin - Walter Isaacson

Dotąd miałem okazję raptem parę razy przeczytać książki biograficzne, ponieważ zawsze sądziłem, że to literatura nie dla mnie. Walter Isaacson udowodnił mi, że biografie mogą być ciekawe i tak też właśnie było z książką Leonardo da Vinci. Dlatego z wielką ciekawością sięgnąłem po kolejny tytuł tego autora, czyli po biografię Benjamina Franklina.

Jest on uważany za jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, dzięki któremu koloniści stworzyli swój własny i niezależny kraj. Benjamin Franklin był również prawdziwym człowiekiem renesansu - genialnym naukowcem, wynalazcą, przedsiębiorcą, dyplomatą, pisarzem, strategiem i jednym z najwybitniejszych myślicieli politycznych w historii. Pod wieloma względami wyprzedził swoją epokę i stał się postacią, która inspirowała wielu ludzi, również współcześnie. 

Książka została podzielona na kilkanaście rozdziałów, z czego każdy opisuje inny okres z życia Franklina, co pozwala lepiej przedstawić historię tego sławnego polityka. Ogrom pracy, jaki Walter Isaacson wykonał, aby zebrać wszystkie zawarte tutaj informacje robi duże wrażenie. Książka nie ma bynajmniej charakteru encyklopedycznego - autor bardzo przystępnie, jasno i ciekawie opisuje życia Franklina i przedstawia wiele ciekawostek na jego temat. Bardzo podobało mi się to, że Walter Isaacson pokazuje, jaka to była naprawdę osoba, ze wszystkimi zaletami i wadami. Nie ocenia, jedynie przedstawia fakty i próbuje pokazać wpływ Franklina na otaczających go ludzi, jak i samo kształtowanie się Stanów Zjednoczonych. 

Walter Isaacson często cytuje bardzo wiele różnych tekstów Franklina, począwszy od jego pierwszych prób pisarskich do gazety, przez listy, a kończąc na autobiografii. Ta ostatnia na pewno szczególnie była przydatna przy pisaniu tej biografii. Te wszystkie cytowane teksty pozwalają jeszcze lepiej poznać jakim człowiekiem był Franklin, jak zmieniały się jego poglądy, jak angażował się w politykę, ale również jakim był mężem, ojcem, czy dziadkiem. Książka Waltera Isaacsona daje niesamowitą możliwość poznania tego sławnego polityka, ale również jest po części opowieścią o narodzinach Stanów Zjednoczonych i burzliwej historii, jaka do tego doprowadziła. 

Poprzednie trzy książki Waltera Isaacsona wydało w Polsce Wydawnictwo Insignis i to w dwóch wersjach - w miękkiej oprawie i twardej z obwolutą. Dlatego byłem ciekawy jak wydawnictwo Zysk wyda Benjamina Franklina i niecierpliwością wyczekiwałem na książkę. Niestety, książki różnią się formatem, ale nie liczyłem, że będą wydane tak samo. Jednak samo wydanie Benjamina Franklina, pomimo miękkiej oprawy, bardzo przypadło mi do gustu - zdecydowanie lepiej leży w ręce niż np. Leonardo da Vinci w miękkiej oprawie, a sam grzbiet podczas czytania nie zniszczył prawie wcale. 


Biografia Benjamina Franklina to druga książka Waltera Isaacsona, którą miałem okazję przeczytać i kolejny raz jestem pod wrażeniem. Autor bardzo ciekawym językiem i z wieloma szczegółami opisuje życie jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. 

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!
Tytuł: Benjamin Franklin
Autor: Walter Isaacson
Tłumaczenie: Jan Szkudliński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 28.07.2020
Liczba stron: 638
ISBN: 9788381169639

2 komentarze:

  1. Po biografię Leonarda sięgnęłabym z ogromną przyjemnością :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Isaacson świetnie opowiada i każda jego książka jest super, które do tej pory czytałem :)

      Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.