piątek, 21 sierpnia 2020

Zagadka Cloomber - Arthur Conan Doyle

Zagadka Cloomber, autorstwa Arthura Conana Doyle'a, to drugi tytuł tego autora, który ukazał się w Biblioteczce Grozy od Wydawnictwa C&T. Po raz pierwszy powieść została wydana ponad 100 lat temu, dokładniej w 1889 roku i jest zaliczana do gotyckiego thrillera.

Powieść opisuje historię generała Heatherstone`a, który zamieszkuje z rodziną na odludziu, w wynajętym domu, Cloomber Hall. Mężczyzna wyraźnie czegoś się boi, zwłaszcza gdy zbliża się dzień piątego października... Relację o tajemniczych wydarzeniach w tamtej posiadłości, spisuje młody John Fothergill West, który ma niełatwe zadanie, bo to, czego stanie się świadkiem, trudno mu będzie wyjaśnić w myśl praw natury...

Książka liczy niewiele ponad 150 stron i jest oszczędna w słowach, czyta się ją szybko, a narastająca tajemnica i dziwne wydarzenia tylko to potęgują. Autor dobrze dawkuje grozę, ujawniając w trakcie powieści kolejne szczegóły historii z życia generała, ale cała tajemnica zostaje wyjawiona dopiero na sam koniec książki. Z tego właśnie powodu nie mogę nic na ten temat napisać, aby nie zepsuć komuś przyjemności z lektury, ponieważ sam byłem zaskoczony rozwiązaniem. Mogę zdradzić jedynie tyle, że cała tajemnica i prześladowania generała mają związek z jego służbą w Indiach. Dodatkowy rozdział zamieszczony na końcu książki, autorstwa syna generała, rzuca więcej światła na tę kwestię i dobrze uzupełnia całą historię. Co prawda współcześnie trudno, aby opisywana w powieści groza mogła kogoś przerazić, choć jest kilka ciekawych momentów, to nie przeszkadza to w żaden sposób w trakcie lektury. 

John Fothergill, będący narratorem opowieści, pragnie przedstawić wydarzenia jak najwierniej, bez wyolbrzymiania i upiększania, a kwestie rodzinne opisuje jedynie wtedy, kiedy są ważne w kontekście opisywanej historii. Dlatego nie znajdziemy tutaj rozbudowanych kreacji bohaterów, jak i ich wzajemnych relacji, a wątek miłosny jest w zasadzie tylko zasygnalizowany. Może to dziwić, ale warto pamiętać, że jest to relacja z tamtych przerażających wydarzeń, która ma być jak najwierniejsza prawdzie, co moim zdaniem wyszło całej powieści na plus. 

Zagadka Cloomber jest to krótka, ale ciekawa powieść grozy Arthura Conana Doyle'a opowiadająca o losach generała Heatherstone'a, którego dręczy jakaś niewyjaśniona obawa i lęk przed osobami o smagłej cerze. Nie jest to najlepsza powieść autora, ale miło spędziłem z nią czas. 

Ocena: 6/10  

Tytuł: Zagadka Cloomber
Autor: Arthur Conan Doyle
Tłumaczenie: Aleksandra Wolnicka
Seria: Biblioteka Grozy
Wydawnictwo: C&T
Data wydania: 20.10.2017
Liczba stron:158
ISBN:9788374703208

4 komentarze:

  1. Chętnie zapoznam się z tą książką. Nie liczę na jakieś wielką grozę, ale dreszczyk niepokoju wystarczy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Ja też, choć zdecydowanie bardziej opowieści o Sherlocku niż opowiadania grozy :)

      Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.