wtorek, 25 lutego 2020

Zapowiedzi marzec 2020

Dłuższy czas zwlekałem z opublikowaniem zapowiedzi, ponieważ na stronach wielu wydawnictw nie ma jeszcze wszystkich nadchodzących tytułów, albo nie ma ich w ogóle, jak ma to miejsce w przypadku Maga. Dlatego będę co jakiś czas aktualizował listę, jak tylko pojawi się jakaś ciekawa marcowa zapowiedź. Niemniej jednak udało mi się co nieco znaleźć i głównie króluje Zysk i S-ka.

Tolkien i pierwsza wojna światowa. U progu Śródziemia – John Garth - 3 marca - Zysk i S-ka
Książka Tolkien i pierwsza wojna światowa szczegółowo opowiada o tym, jak Tolkien w czasach swej młodości zaczął tworzyć Śródziemie, kiedy to otaczający go świat zmierzał ku katastrofie. Biografia ta ukazuje grozę i heroizm, jakich był świadkiem jako oficer sygnałowy podczas bitwy nad Sommą, oraz przedstawia krąg przyjaciół, którzy pobudzili jego mitologię do życia. Pokazuje, w jaki sposób po śmierci dwóch z tych najbliższych mu ludzi Tolkien realizował ich wspólne marzenie, tworząc epopeję dobra i zła. John Garth dowodzi, że kluczem do nieprzemijającej siły Śródziemia jest osadzenie go w tragicznych doświadczeniach pierwszej wojny światowej. Tolkien posłużył się mitotwórczą wyobraźnią nie po to, by uciec od rzeczywistości, lecz po to, by odzwierciedlić i przekształcić kataklizm swojego pokolenia. Podczas gdy jego współcześni poddawali się rozczarowaniu, on czarował i przekształcał całą tradycję literacką w formę, która mocno brzmi do dziś.

Niewidzialny człowiek – Herbert George Wells - 10 marca - Zysk i S-ka
Jedna z najsłynniejszych powieści science fiction o zgubnych skutkach niebezpiecznych naukowych eksperymentów… Do wiejskiej gospody przybywa mężczyzna w wielkim pilśniowym kapeluszu, od stóp do głów ubrany tak, że nie widać ani centymetra ciała. Nieznajomy jest zziębnięty i pragnie jedynie wynająć ciepły pokój. Prosi też, aby mu nie przeszkadzano, gdyż prowadzi bardzo ważne badania. Zaintrygowana tajemniczym gościem gospodyni usiłuje dowiedzieć się, kim on jest, skąd przybywa i dlaczego z jego pokoju wydobywają się dziwne dźwięki. Niedługo potem wychodzi na jaw, że mężczyzna to naukowiec, który wynalazł sposób na… niewidzialność, przy okazji sam stając się niedostrzegalnym dla ludzkiego oka. Chciwość i chęć zdobycia profitów przejmują władzę nad jego umysłem do tego stopnia, że nie zawaha się nawet zabić, aby osiągnąć cel…


Wojownik Altaii – Robert Jordan - 17 marca - Zysk i S-ka
Pierwsza powieść autora kultowego cyklu „Koło Czasu”, porównywanego z sagą Tolkiena. Epicka opowieść o barbarzyńskim plemieniu Altaii, którego przywódca Wulfgar, żeby ocalić swój lud, musi walczyć z okrutnymi królowymi, prorokami demonicznych religii i złą magią. Może mu w tym pomóc radą Elspeth, przybysz z innego świata, ale najpierw Wulfgar musi nauczyć się zadawać właściwe pytania. Tylko co, jeśli wiedza, którą posiądzie Wulfgar zamiast uratować lud Altaii, go zniszczy?


Rysio Snajper – Kurt Vonnegut - 24 marca - Zysk i S-ka
Narrator książki, Rudy Waltz, zyskał przydomek Rysio Snajper po tym, jak w wieku dwunastu lat przypadkowo zastrzelił z karabinu ciężarną kobietę. To wydarzenie na zawsze definiuje życie bohatera, które staje się niekończącym pasmem nieszczęść. Rysio Snajper – to typowo po Vonnegutowsku zabawne, ale i przejmujące satyryczne spojrzenie na śmierć niewinności. Wśród przerażających zdarzeń – podwójnego morderstwa, niebezpiecznej dawki promieniowania, urwanych głów czy zniszczenia miasta przez bombę neutronową – tytułowy bohater powieści zabiera czytelnika na zwariowane poszukiwanie przebaczenia i szczęścia.
Pan Światła – Roger Zelazny - 24 marca - Zysk i S-ka
Magiczna powieść science fiction, w której postapokalitycznym światem odległej planety zawładnęli mściwi hinduistyczni bogowie… Ziemia jest daleko. Na skolonizowanej planecie grupa ludzi zyskała kontrolę nad środkami techniki i zyskała nieśmiertelność. Teraz rządzą tym światem jako bogowie hinduistycznego panteonu – Brahma, Kali, Kriszna, a także ten tego, którego kiedyś nazywali Buddą, a który teraz odważa się wystąpić przeciwko ich tyranii, i nazywa się Mahasamatmanem, Poskromicielem Demonów, Panem Światła. Wyobraźmy sobie daleki świat, gdzie bogowie chodzą po ziemi jak ludzie, choć dzierżą ogromne, ukryte moce. Tutaj zbudowali scenę, na której budują subtelną sieć przymierzy, miłości i śmiertelnej wrogości. Czy istotnie są nieśmiertelni? Kim są ci bogowie, którzy władają przeznaczeniem ludnego świata?


Wydech – Ted Chiang - 24 marca - Zysk i S-ka
W tych dziewięciu zdumiewająco oryginalnych, prowokujących i wzruszających opowiadaniach Ted Chiang rozważa niektóre z najstarszych pytań stawianych przez ludzkość, a także inne, zupełnie nowe pytania, które mogły przyjść na myśl wyłącznie jemu. W opowiadaniu Kupiec i wrota alchemika czasowy portal zmusza sprzedawcę tkanin z dawnego Bagdadu do stawiania czoła starym błędom, dając mu drugą szansę. W tytułowym Wydechu obcy uczony dokonuje zdumiewającego odkrycia o uniwersalnych konsekwencjach. W noweli Lęk to zawrót głowy od wolności możliwość zajrzenia do alternatywnych wszechświatów umożliwia bohaterom zupełnie nowe spojrzenie na kwestię wolnej woli.Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw, serwisu lubimyczytac.pl i księgarni swiatksiazki.pl
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

A Wy na jakie marcowe nowości czekacie? :)

8 komentarzy:

 1. Powiedziałabym, że skromnie, u mnie będzie dwa razy tyle ;) Ale na Chianga i Zelaznego też czekam. Dziwi mnie trochę brak "Nasze imię Legion, nasze imię Bob", bo ponoć ma 20 marca wyjść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem tę pozycję w lutym, teraz widziałem, że będzie w marcu, więc czekam aż oficjalnie pojawią się książki Maga na ich stronie internetowej. Znając życie niekoniecznie może ta książka ukazać się w marcu :)

   Usuń
 2. Zabraknie mi doby, żeby te wszystkie cuda przeczytać. :D Czekam głównie na "Pożegnanie z diabłem i czarownicą", szczególnie, że poprzednia książka autora już u mnie na półce czeka na przeczytanie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chianga też jeszcze nie ma oficjalnie na stronie Zysku, a baaardzo na niego czekam, nikt tak genialnie nie pisze opowiadań, jak on. No i jeszcze Zelazny to must read.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest, co prawda bez daty, ale jest na stronie Zysku :) A przed weekendem dostałem maila z zapowiedziami od Zysku na marzec i był tam Chiang :)

   Usuń
 4. Strasznie dużo fajnych tytułów "zapowiedziało" się na marzec. Z powyższych planuję:

  Niewidzialny człowiek – Herbert George Wells
  Rysio Snajper – Kurt Vonnegut
  Pan Światła – Roger Zelazny
  Wydech – Ted Chiang

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to pewnie nie wszystkie, bo nie ma Maga w ogóle na mojej liście :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.