piątek, 29 marca 2019

Zapowiedzi kwiecień 2019

Po dość ubogich pierwszych trzech miesiącach 2019 roku, przyszedł czas na prawdziwy wysyp świetnych nowości. Jestem ogromnie ciekawy Kwiatów dla Algernona oraz Końca dzieciństwa, ponieważ dużo o tych książkach czytałem i wiele osób mi je polecało, a teraz znów dostępne w nowym wydaniu. Niektórzy marudzili na okładki, ale zdążyłem się już do nich przyzwyczaić i mają swój urok. W kwietniu mają premierę nowe książki Ursuli Le Guin, Richarda Morgana, Brandona Sandersona, czy Bernarda Cornwella. Pojawi się też inne wznowienie cyklu Koło Czasu Roberta Jordana, który od dawna chciałem przeczytałem. I wiele więcej! :)


Rebis

Kwiaty dla Algernona - Daniel Keyes - 23 kwietnia
Trzydziestodwuletni Charlie Gordon jest upośledzony umysłowo, ma iloraz inteligencji na poziomie 68 punktów. Uczy się czytać i pisać na zajęciach w Beekman College. Dwaj naukowcy z tej uczelni, doktor Nemur i doktor Strauss, prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Udało im się już za pomocą zabiegu chirurgicznego zwiększyć zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon i teraz chcą przeprowadzić taki sam eksperyment z człowiekiem







Koniec dzieciństwa - Arthur C. Clarke - 23 kwietnia
O losach Ziemi decydują wielkie mocarstwa, a ludzkość z napięciem śledzi wyścig programów kosmicznych USA i Rosji. Gdy jednak człowiek ma już ruszyć na podbój kosmosu, kosmos przybywa do niego – nad największymi miastami planety pojawiają się ogromne statki obcych. Po okresie niepewności i daremnych próbach oporu sytuacja wygląda obiecująco: przybysze jednoczą państwa, eliminują ubóstwo i przestępczość, zaprowadzają powszechny pokój. Większość populacji jest zadowolona. Tylko nieliczni już mają świadomość, że nadzorcy rodzaju ludzkiego muszą mieć jakiś cel. Pytanie tylko - jaki? I co to będzie oznaczać dla świata?




Prószyński i S-ka

Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne - Ursula K. Le Guin - 2 kwietnia
Ursula K. Le Guin o absurdzie, jakim jest zaprzeczanie własnej starości: Jeśli mam dziewięćdziesiąt lat, a wierzę, że mam czterdzieści pięć, sama proszę o trudne chwile przy wychodzeniu z wanny. O kulturowej percepcji fantasy: Kierunkiem ucieczki zawsze jest wolność. A zatem, o co właściwie oskarża ‘eskapizm’?  O śniadaniu: Jedzenie jajka ze skorupki wymaga nie tylko praktyki, ale i stanowczości, nawet odwagi, być może gotowości popełnienia przestępstwa. Ursula K. Le Guin od dziesięcioleci prowadziła czytelników do wyobrażonych światów. Teraz stanęła na ostatnej wielkiej granicy życia: starości. Bada nowe terytorium literackie: blog, forum, gdzie jej opinie błyszczą pełnym blaskiem - ostre, inteligentne, równie krytyczne co pełne współczucia. "Nie ma czasu" to zbiór najlepszych sieciowych tekstów Le Guin, prezentujących perfekcyjnie krystaliczne przemyślenia o tym, co teraz jest dla niej istotne, jej troski, jej niegasnący zachwyt i zadziwienie naszym światem: Jak bogaci jesteśmy w tę wiedzę, i we wszystko wokół nas, czego jeszcze możemy się nauczyć. Jesteśmy miliarderami, co do jednego.

Mag

Siły rynku - Richard Morgan - 24 kwietnia
Chris Faulkner dostał właśnie pracę swojego życia. Jednakże Shorn Associates są liderem na rynku Inwestycji Konfliktowych. Oczekują wyników, i to najlepszych. Chris ma już na swoim koncie duży sukces, ale żeby zadowolić szefa, będzie musiał grać ostro i podejmować walkę za walką. A po drodze powinien „tylko” uratować swoje małżeństwo. I własne życie…








Ostateczny Argument - Joe Abercrombie - 26 kwietnia
Logen Dziewięciopalcy musi stoczyć jeszcze jedną walkę. Poprzysiągł sobie, że będą o niej kiedyś rozprawiać i zapisze się ona na kartach historii. Na Północy kraju szaleje wojna. Tylko jeden człowiek może powstrzymać Króla Północy – jego dawny przyjaciel i dawny wróg. Przyszła pora by Krwawy-Dziewięć wrócił do domu. Superior Glokta prowadzi zupełnie inną wojnę. Potajemną walkę, w której nikt nie może czuć się bezpieczny i nikomu nie można ufać. Niegdyś był mistrzem fechtunku, ale te dni odeszły w przeszłość. Całe szczęście dla niego, że szantaż, groźby i tortury nic nie straciły ze swej skuteczności. Jezal dan Luthar doszedł do wniosku, że ma dosyć ciągłej wojny i walki, więc porzuca wojaczkę na rzecz życia z kobietą, którą darzy głębokim uczuciem. Okaże się jednak, że miłość także potrafi sprawić ból, a chwała ma w zwyczaju dopadać człowieka wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewa...


Powergraph

Głodne słońce. Ołtarz i krew - Wojciech Zembaty - 5 kwietnia
Dylogia „Głodnego Słońca” obejmuje tomy „Dymiące zwierciadło” oraz „Ołtarz i krew”. Akcja rozgrywa się w barwnej scenerii, inspirowanej historią Azteków. To krwiste, drapieżne fantasy o wojnie, przetrwaniu i bliznach, bohaterstwie i ludzkiej słabości. I miłości, czasami silniejszej niż śmierć.









Vesper

Inkub - Artur Urbanowicz - 4 kwietnia
Nad Suwalszczyzną za kilka dni pojawi się zorza polarna. W Jodoziorach, małej wiosce na prowincji, zostają znalezione spopielałe zwłoki małżeństwa. Wśród lokalnej społeczności miejsce to owiane jest złą sławą, słynie ze szczególnego nasilenia przemocy, chorób, zaginięć i samobójstw. Mówi się też o zjawiskach nadprzyrodzonych – niezidentyfikowanym zielonym świetle, odgłosach niewiadomego pochodzenia, a także o nawiedzonym domu. Miejscowi wierzą, że to on rozsyła wokół negatywną energię, która wydobywa z ludzi najgorsze instynkty. Tajemnicami wioski żywo interesuje się młody dzielnicowy, który wkrótce popełnia samobójstwo. Sprawę jego śmierci bada Vytautas Česnauskis, policjant na wpół litewskiego pochodzenia z komendy miejskiej w Suwałkach. Odkrywa, że mroczna historia Jodozior ma swoje korzenie w latach siedemdziesiątych. Wtedy miała tam mieszkać kobieta, która parała się czarami…

Zew Cthulhu - H.P. Lovecraft - 17 kwietnia
Zew Cthulhu to zbiór pięciu najbardziej znanych, najstraszniejszych opowiadań niekwestionowanego mistrza opowieści niesamowitej – Howarda Phillipsa Lovecrafta. Zew Cthulhu, Widmo nad Innsmouth, Szepczący w ciemności, Zgroza w Dunwich oraz Kolor z innego wszechświata to absolutny kanon twórczości pisarza z Providence; utwory, które inspirowały całe późniejsze pokolenia pisarzy, malarzy, filmowców, a nawet muzyków. Zbiór ozdabiają klimatyczne ilustracje Krzysztofa Wrońskiego, a uzupełnia go posłowie tłumacza i znawcy twórczości Lovecrafta – Mateusza Kopacza. Wszystkie opowiadania są w nagrodzonym tłumaczeniu autorstwa Macieja Płazy.



Zysk i S-ka

Masakra ludzkości - Stephen Baxter - 2 kwietnia
Błyskotliwa kontynuacja klasycznej Wojny światów H.G. Wellsa. Minęło czternaście lat od inwazji Marsjan. Ludzkość rozwinęła się, cały czas obserwując niebo, choć żyje w przekonaniu, że dysponuje wiedzą, jak można sobie poradzić z zagrożeniem ze strony Obcych. Marsjanie są nieodporni na ziemskie zarazki. Wojsko jest przygotowane. Poznanie urządzeń znalezionych w pozostałych po Marsjanach Machinach Bojowych oraz w walcach, w których przylecieli, pozwoliło dokonać ogromnego skoku technologicznego. Gdy zaobserwowane zostają zjawiska świadczące o wystrzeliwaniu z Marsa kolejnych walców, nie ma powodu do niepokoju. Chyba, że zwraca się uwagę na słowa Waltera Jenkinsa, narratora powieści Wellsa. Jego zdaniem pierwsza inwazja była jedynie misją zwiadowczą, poprzedzającą prawdziwy najazd, a Marsjanie wyciągnęli wnioski z przegranej, zmienili metody działania i stanowią znacznie większe zagrożenie niż poprzednim razem. Ma rację…

Do Gwiazd - Brandon Sanderson - 9 kwietnia
Pasjonująca opowieść o nieustraszonej dziewczynie, która chce zostać pilotem myśliwca w czasach najazdu ludzkości przez okrutną rasę obcych. Świat Spensy jest atakowany od setek lat. Obcy zwani Krellami przypuszczają jeden powietrzny atak za drugim, prowadząc niekończącą się kampanię, której celem jest zagłada ludzkości. Jedyną obroną przed nimi są eskadry myśliwców walczące z wrogiem w przestworzach. Piloci są bohaterami niedobitków ludzkiej rasy. Spensa zawsze marzyła, że zostanie jedną z nich, że będzie latać i dowiedzie swojej odwagi. Jednak ciąży na niej niesława jej ojca – zestrzelonego przed wieloma laty pilota, który nieoczekiwanie zdezerterował, praktycznie przekreślając szanse Spensy na przyjęcie do szkoły pilotów. Ludzie nigdy nie pozwolą Spensie zapomnieć o tym, co zrobił jej ojciec, lecz ona mimo to postanowiła latać. A Krelle właśnie to umożliwili. Podwoili liczebność swojej powietrznej armady, jeszcze bardziej zagrażając światu Spensy. Rozpaczliwa walka ludzkości o przetrwanie pozwoli spełnić jej marzenie życia…

Pierścień - Larry Niven - 16 kwietnia
W przestrzeni kosmicznej powstaje nowe miejsce, świat ogromnych rozmiarów, który obejmuje swoim zasięgiem wiele milionów mil i jest odporniejszy od wszelkich powstałych przed nim planet. Istnieje na nim grawitacja, a dzięki wysokim barierom i bliskości słońca można tam utworzyć nadającą się do zamieszkania nową planetę o powierzchni przekraczającej wielkość powierzchni Ziemi trzy miliony razy! Laleczniki Piersona, obcy, którzy ów obiekt odkryli, nie pałają chęcią spotkania się z budowniczymi tak ogromnej konstrukcji, zebrali więc do jej zbadania niezwykły zespół, składający się z dwojga ludzi, szalonego lalecznika oraz kzina, olbrzymiego obcego podobnego do tygrysa. Lądowanie awaryjne na powierzchni obiektu zmusza załogę do pełnej trudów i niebezpieczeństw wędrówki po Pierścieniu, w trakcie której napotkają wiele przedziwnych zjawisk i niesamowitych obcych istot…


Oko Świata - Robert Jordan - 23 kwietnia
Rand, Mat i Perrin mieszkają w Polu Emonda, sennej wiosce gdzieś na końcu świata. Chłopcy wiodą monotonne życie, nieświadomi, że dni ich beztroski dobiegają końca. Oto do wioski przybywa tajemnicza kobieta imieniem Moraine. Jest ona członkinią potężnego zakonu kobiet władających Jedyną Mocą - Aes Sedai. Przynosi ze sobą ostrzeżenie przed mrocznymi siłami Czarnego, który budzi się z uśpienia, by zapanować nad wszystkimi istotami. Na potwierdzenie jej słów wioskę atakują krwiożercze trolloki - dzikie bestie, które wielu uważało za stwory wyłącznie z legend. Gdy Pole Emonda staje w ogniu, Moraine pomaga chłopcom w ucieczce, jest bowiem przekonana, że jeden z nich jest Smokiem Odrodzonym - wybrańcem, którego przeznaczeniem jest przeciwstawić się Czarnemu i stanąć kiedyś do Ostatniej Bitwy, Tarmon Gai'Don, od której wyniku zależą losy świata...

Insignis

Wojna domowa - Stuart Moore - 3 kwietnia
Niesamowita historia o konflikcie w Uniwersum Marvela! Iron Man i Kapitan Ameryka stanowią trzon Avengersów, najlepszej grupy superbohaterów. Kiedy w wyniku tragicznej potyczki miasto Stamford doznaje wielkich zniszczeń i giną setki jego mieszkańców, rząd USA domaga się, by wszyscy superbohaterowie zdjęli maski i zarejestrowali swoje supermoce. Tony Stark — Iron Man — uważa, że to przykra, ale konieczna decyzja. Kapitan Ameryka traktuje ją zaś jako nieakceptowalny zamach na wolności obywatelskie. Tak rozpoczyna się wojna domowa. Oficjalna powieść Uniwersum Marvela na motywach kultowego komiksu, którego sprzedaż przekroczyła pół miliona egzemplarzy.




Otwarte

Pieśń miecza - Bernard Cornwell - 3 kwietnia
Rok 885. Między Sasami i Duńczykami panuje kruchy pokój. Uthred strzeże granicy Wessexu na Tamizie. Gdy król Alfred dowiaduje się, że wikingowie pod wodzą dwóch norweskich jarlów zajęli należący do Mercji Londyn, nakazuje Uhtredowi odbić miasto z rąk najeźdźców. Los jednak lubi niespodzianki: wikingowie proponują earlowi, by do nich przystał i nakłonił do tego także swego przybranego brata Ragnara Młodszego. Chcą podbić trzy anglosaskie królestwa. Za zdradę Wessexu oferują Uhtredowi tron Mercji...






Burda Książki

Księga M - Peng Shepherd - 24 kwietnia
Światem nie wstrząsnęła wojna. Nie było inwazji z kosmosu. Wody nie wystąpiły z brzegów, a rzeki nie spłynęły krwią. Hemu Joshi po prostu stracił cień. A z nim wspomnienia. Indie. Brazylia. Boston. Apokalipsa zaczyna się subtelnie: wraz z utratą cienia łatwiej się zapomina. Nie tylko o kluczach na kuchennym blacie, ale też o tym, że ogień parzy, a człowiek żeby przeżyć, musi jeść. Ory i Maxine świętują ślub przyjaciół, gdy klęska Zapomnienia uderza w Boston. W opuszczonym hotelu gdzieś w Wirginii znajdują azyl do czasu, aż i Max traci cień. Wiedząc, że z każdym utraconym wspomnieniem stanowi coraz większe zagrożenie dla Ory’ego, Max znika. Zrozpaczony, podąża tropem żony. Po drodze musi zmierzyć się z niebezpiecznym światem, w którym prawo przestało obowiązywać. Ci którzy utracili cień zmierzają w jednym kierunku: na Południe, gdzie mają nadzieję znaleźć ratunek. Czy Oriemu uda się ją odnaleźć Max zanim jej pamięć zniknie całkowicie?

Dwie Siostry

Mapy. Edycja fioletowa - Aleksandra i Daniel Mizielińscy - 24 kwietnia
Nowe rozszerzone wydanie bestsellerowego atlasu, który podbił świat. Zawiera mapy 66 krajów – o 24 więcej niż edycja niebieska i o 8 więcej niż edycja pomarańczowa. Ta książka zabierze was w niezwykłą podróż dookoła świata. Zobaczycie skalne świątynie w Etiopii, fiordy w Norwegii i goryle w kongijskiej dżungli. Na Kubie zatańczycie rumbę, w Iranie odwiedzicie perskie ogrody, a w Chinach skosztujecie stuletnich jaj. W Australii zadziwi was dziobak, w Finlandii – noc polarna, a na Madagaskarze – ogromny baobab. Odkryjecie najciekawsze zakątki świata i zachwycicie się jego różnorodnością. 75 ogromnych map poprowadzi was przez 66 krajów i 6 kontynentów. Na każdej z nich znajdziecie niezliczone ilustracje, szczegóły i ciekawostki, które przeniosą was w wyjątkowe miejsca i sprawią, że zapragniecie dowiedzieć się jeszcze więcej. Udanej podróży!

Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw, serwisu lubimyczytac.pl i księgarni swiatksiazki.pl
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

A Wy na jakie tytuły czekacie w kwietniu? :) 

10 komentarzy:

  1. Witam, ciekawe czy zysk i s-ka planują wydanie całego cyklu "koło czasu"?Miałem kupować już stare wydanie ale na razie się wstrzymam , poczekamy-zobaczymy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dużo będzie zależało od popularnosci serialu na podstawie cyklu Jordana i jak się będą poszczególne tomy sprzedawać. Jakby nie patrzeć to dość długa seria i może wiele się wydarzyć :)

      Usuń
  2. Naprawdę sporo tego. Serię Rebisu biorę na bank i do tego Morgan. Prawie na pewno będę kupował Abercrombiego bo po tych ciepłych, rozmemłanych, kluchach jakie się ostatnio produkuje to moja ostatnia nadzieja na konkretne fantasy. Być może też zaryzykuję z Kołem czasu, tym bardziej że jest na Storytel. Będę też obserwował recenzje "Księgi M." Le Guin bym kupił do kolekcji ale coś czytałem, że format będzie inny więc podziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja Abercrombiego bardzo lubię i jest to ciekawe, męskie fantasy, bez upiększeń. Mnie skusiła twarda oprawa i powoli pozbywam się wydania w miękkiej, a kupuję teraz w twardej.
      Na pewno też spróbuję z Kołem Czasu i zobaczymy, ponieważ nie czytałem tej serii, a wiele osób ją poleca i drugie tyle odradza. A z tą Le Guin masz rację - teraz spojrzałem na stronę Prószyńskiego i ma rzeczywiście inny format... Bez sensu

      Usuń
  3. Sporo zapowiedzi :D Zapraszam również do przyłączenia się do akcji na moim blogu " Help the Book". Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Kwiecień kolejnym miesiącem drenażu portfela. 🤣

    Kwiaty dla Algernona - Daniel Keyes
    Koniec dzieciństwa - Arthur C. Clarke
    Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne - Ursula K. Le Guin
    Siły rynku - Richard Morgan
    Ostateczny Argument - Joe Abercrombie
    Masakra ludzkości - Stephen Baxter
    Do Gwiazd - Brandon Sanderson
    Pieśń miecza - Bernard Cornwell

    Jednak najbardziej zastanawiam się nad jednym - kiedy ja to wszystko przeczytam. 🤣

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie! Mnóstwo dobrych i interesujących tytułów, tylko znaleźć czas, żeby wszystko na bieżąco przeczytać :D

      Usuń
  5. Keyes (nie wiem, ile lat na to czekałem, ale w końcu!), Cornwell, Morgan, Sanderson - na bank. Zastanowie się nad tym Jordanem, ale ten cykl ma podobno kilkadziesiąt tomów, więc zanim to wznowią i jak isę potoczy mile wiele czasu, więc póki co nie dla mnie. Ciekawie brzmi ten Marvell, ale poczekamy-zobaczymy jakie to jakościowo będzie. Może też kiedyś ten Clarke i Le guin. Reszta nie dla mnie. :)
    Mi się nie chce w tym miesiącu robić zapo, ale pewnie byłoby to, co u Ciebie, plus Deaver i ewentualnie coś tam jeszcze pojedynczego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koło Czasu ma 14 tomów, jeśli dobrze sprawdziłem plus chyba jakiś prequel i przewodnik po świecie Koła Czasu, więc nie tak znowu dużo. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to kilkanaście opasłych tomów, więc pod względem ilości stron zbliżone pewnie do Malazańskiej Księgi Poległych. Ja na pewno przeczytam pierwszy tom i zobaczymy na ile mnie ta historia zaciekawi, bo słyszałem różne opinie - jedni zachwalają, drudzy wręcz odwrotnie.

      Usuń
    2. A ja poczekam na opinie i systematykę wydawania. :)

      Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.