środa, 1 lipca 2015

Assassin's Creed: Pojednanie

Cześć!

Chciałem dużo wcześniej skończyć czytać 7 tom z serii Assassin's Creed: Pojednanie, jednak nie udało mi się i dlatego dopiero dzisiaj będzie jej recenzja :)

Pojednanie bazuje na fabule gry Assassin's Creed: Unity, jednak podobnie jak to było w przypadku Porzuconych nie opowiada ściśle fabuły. Gra bazuje na losach młodego asasyna Arno Doriana, który zostaje wzięty pod opiekę przez Wielkiego Mistrza Templariuszy we Francji. Dorasta on wraz z córką templariusza, która jest głównym bohaterem książki Pojednanie.

Elise de la Serre jest córką wpływowej francuskiej rodziny, a także córką Wielkiego Mistrza Templariuszy. W trakcie fabuły poznajemy jej przygody za sprawą diariusza (rodzaj pamiętnika), w którym opisuje wszystkie wydarzenia, przemyślenia i uczucia. Już od samego początku jest szkolona i wychowywana na przyszłą Wielką Mistrzynię - uczy się fechtunku i zostaje wprowadzona z czasem do grona Templariuszy.

Mamy w tym przypadku także do czynienia z postacią, która zmienia się; jej osobowość, poglądy ulegają zmianie w trakcie czytania kolejnych stron. Od młodej beztroskiej dziewczynki, po zbuntowaną młodą kobietą, aż po dojrzałą, choć niekoniecznie zawsze rozsądnie myślącą kobietę.

Książka nie bez powodu, nazywa się Pojednanie. Powraca znów kwestia "pokoju" pomiędzy dwoma zwaśnionymi stronami - Asasynami i Templariuszami i próba ich pogodzenia w imię wspólnego dobra. Elise i Arno zostają w to oczywiście wplątani jako przedstawiciele obu stron konfliktu. Wątek tej odwiecznej walki tych dwóch stronnictw został dużo lepiej przedstawiony, niż jak to miało miejsce w Porzuconych. Pomimo tego, pozostaje lekki niedosyt i ciekawi jak przedstawione wydarzenia są widziane przez asasynów. Aby się o tym dowiedzieć, musimy zagrać w grę. Czego niestety nie mogę zrobić, a szkoda :(

Książka Pojednanie, podobnie jak dwie poprzednie (Porzuceni i Czarna Bandera). które w ostatnim czasie recenzowałem, czyta się lekko i przyjemnie. Większych minusów nie dopatrzyłem się oprócz pewnej sprawy. W pewnym momencie pada zdanie: "po ciągu dowodów" - niestety nie zostały one opisane i akcja biegnie dalej. Na koniec może jeszcze jeden, malutki minus, a mianowicie pod koniec można się bardzo domyślać jak skończą się przygody Elise.
Z dodatkowych atutów książki mogę wymienić umiejscowienie w czasie. Akcja gry jak i książki rozgrywa się w XVIII wieku we Francji, w trakcie rosnącego niezadowolenia stanu trzeciego (wszystkie osoby oprócz szlachty, duchowieństwa, rodziny królewskiej) i w końcu w trakcie rewolucji francuskiej.

Książkę polecam każdemu, zafascynowanemu walką asasynów z templariuszami a także osobom chcącym przeżyć fajną przygodę. Oczywiście także graczom, którzy mieli tę przyjemnośc i mogli zagrać w Assassin's Creed: Unity

Moja ocena 8/10

Tytuł: Assassin's  Creed: Pojednanie
Cykl: Assassin's Creed
Tom cyklu: 7
Autor: Oliver Bowden
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 04.12.2014
Liczba stron: 448
ISBN:9788363944704

3 komentarze:

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.