piątek, 26 czerwca 2015

Assassin's Creed: Czarna Bandera

Ahoj!

Dziś recenzja kolejnego (6-stego) tomu z cyklu Assassin's Creed a mianowicie Czarnej bandery autorstwa Olivera Bowdena.

Tak jak miało to miejsce w przypadku Porzuconych, także ta książka jest na inspirowana fabuły gry - Assassin's Creed IV: Black Flag, jednakże ta opowiada dokładniej fabułę niż poprzednia.

W książce mamy okazję poznać losy jakich w XVIII wieku zapewne było wiele - mianowicie marzenie o bogactwie, zaciągnięcie się na statek, by z czasem stać się piratem. Dla przypomnienia jest to wiek, w którym różne ówczesne potęgi dawały listy kaperskie piratom, by Ci "legalnie" walczyli w ich imieniu (także z innymi piratami) i nie napadali ich własnych statków. Jest to także złota era piractwa.

Nie inaczej jest w przypadku Edwarda Kenwaya. Wiedzie ubogi żywot hodowcy owiec, przepełniony w marzeniami o bogactwie oraz żalami topionymi w kolejnych kuflach piwa. Jego rozgoryczenie pogłębia fakt, że nie jest w stanie zapewnić swojej ukochanej z bogatej rodziny, takiego życia do jakiego przywykła. Dlatego też pomimo protestów żony i rodziców zaciąga się na statek korsarzy, by zdobyć sławę i bogactwo na morzu.
Nie zdziwi nikogo fakt, że Edward zostaje wplątany w międzyczasie w konflikt asasynów z templariuszami. Zdecydowanie lepiej ukazana wojna tych obu stronnictw, jak i jej wpływ na głównego bohatera i powiązanie z jego losami.

Czarna Bandera ma formę opowieści, jaką snuje główny bohater pewnej osobie. Celowo nie zdradzam komu, dowiecie się jak przeczytanie :) Książkę czytało mi się o dużo lepiej od poprzedniego tomu, ponieważ jest o więcej akcji, bitew morskich a także ciekawsza wojna asasynów z templariuszami. Na dodatek główny bohater zmienia się w trakcie książki, by z rozczarowanego życiem pijaka, stać się dojrzałym mężczyzną. Miło wspominam, obserwację jak ta przemiana następuje.

Żałuję jednak, że nie mogę pograć w Assasin's Creed IV: Black Flag, ponieważ po lekturze Czarnej Bandery aż ma się ochotę zostać piratem, łupić statki i zdobywać bogactwo. Dlatego książkę polecam ją każdemu fanowi cyklu Assassin's Creed czy też piratów. Na pewno będziecie zadowoleni z jej lektury!

Moja ocena 8,5/10

Tytuł: Assassin's  Creed: Czarna Bandera
Cykl: Assassin's Creed
Tom cyklu: 6
Autor: Oliver Bowden
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 10.03.2014
Liczba stron: 448
ISBN:9788363944384

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.