wtorek, 7 lipca 2015

Śmierć na Nilu

Śmierć na Nilu Agathy Christie to moje kolejne spotkanie z klasyką kryminałów, jakże satysfakcjonujące!

Książka opowiada o młodej, bogatej kobiecie Linnet, która ma niewyobrażalnie dużo pieniędzy i jest określana jako "najbogatsza panna w Anglii". Pech chce, że zrywa oświadczyny z bogatym hrabią i wychodzi za mąż za narzeczonego swojej najlepszej przyjaciółki Jacqueline. To staje się kością niezgody pomiędzy tymi dwoma kobietami. Odrzucona kobieta "prześladuje" młode małżeństwo jeżdżąc za nimi krok w krok, zawsze jest na miejscu, gdzie oni są, co bardzo ich irytuje i zatruwa miesiąc miodowy. Młoda para postanawia więc, wybrać się potajemnie w podróż na statku po Nilu, jednak Jacqueline też już tam jest. Doprowadzi to do tragicznych i nieoczekiwanych wypadków, których świadkiem będzie Herkules Poirot.

Choć starałem się samemu wydedukować, kto zabił (nie bez powodu książka ma taki a nie inny tytuł :) ) i jakie miał motywy to, jednak zagadka okazała się dużo trudniejsza. Jednakże Herkules Poirot doskonale łączy ze sobą fakty i rozwiązuje zagadkę w doskonałym stylu.

Śmierć na Nilu przypomina troszkę konstrukcją Morderstwo w Orient Expresie, zwłaszcza w podróży na Nilu. Mamy zamknięty obszar statku, w którym nikt nie może wyjść a Herkules Poirot po kolei przesłuchuje uczestników rejsu. Ale bez obaw! Na tym kończą się podobieństwa i bardzo dobrze :)

Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie (jak wszystkie kryminały Christie) i coraz bardziej jestem urzeczony jej twórczością! Książkę polecam wszystkim lubiącym zagadki kryminalne, ponieważ aż do końca trzyma w napięciu kto zabił!

Moja ocena 9/10

Tytuł: Śmierć na Nilu
Cykl: Agatha Christie kolekcja kryminałów
Tom serii: 9
Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 336
ISBN:9788327151858

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.