poniedziałek, 20 lipca 2015

Morderstwo odbędzie się


Morderstwo odbędzie się Agathy Christie opowiada o małym angielskim miasteczku Chipping Cleghorn, w którym wszyscy się znają, plotkują i przychodzą w gości do siebie. Kwitnie także "nielegalny" czarny rynek - handel wymienny.


Pewnego dnia mieszkańcy tej małej mieściny znajdują ogłoszenie w lokalnej gazecie "Morderstwo odbędzie się w piątek 29 października o godz. 6:30 wieczorem w Little Paddocks. Osobne zaproszenia nie będą rozsyłane" Niektórzy są podekscytowani, bowiem uważają to za zaproszenie do zabawy w detektywa. Inni natomiast są lekko przerażeni i biorą ogłoszenie na poważnie.

Nikt jednak nie zostaje w domu i wszyscy zbierają się w umówionym miejscu i godzinie. Gdy wybija 6:30, nagle gaśnie światło a do pokoju wkracza zamaskowany mężczyzna i woła "Ręce do góry"; lustruje pokój mocną latarką, po czym padają trzy strzały. Gdy światło zostaje zapalone, okazuje się, że ranna jest pani domu a bandyta leży martwy. Na pozór banalna historia nie daje spokoju inspektorowi Craddockowi, który nie uważa tej historii za zwykłe samobójstwo napastnika. Z pomocą przychodzi mu pani Marple, Jest to starsza pani o błyskotliwym umyśle, która doskonale potrafi powiązać ze sobą fakty i podsunąć pomysły inspektorowi. Pomocne w rozwiązaniu zagadki będą sąsiedzkie plotki.
Niezwykle interesująco oddane realia małej, angielskiej mieściny, plotek oraz zagadek z przeszłości to niewątpliwie ogromny plus tej książki. To co na pozór wydaje się być banalnym napadem rabunkowym, szybko przestaje nim być, gdy wychodzą na jaw pewne informacje. Książka trzyma w napięciu do samego końca. Przez cały ten czas autorka wodzi nas za nos, podsuwa "fałszywe" tropy, kiedy sami próbujemy rozwiązać zagadkę.

Podsumowując Morderstwo odbędzie się czytało mi się bardzo dobrze, zagadka morderstwa nie była trywialna, przez co do końca nie było wiadomo kto zabił.

Moja ocena 8/10

Tytuł: Morderstwo odbędzie się
Cykl: Agatha Christie kolekcja kryminałów
Tom serii: 11
Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 304
ISBN:9788327151872

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.