środa, 17 czerwca 2015

Z jak Zachariasz

Cześć!

Dziś będzie krótka recenzja książki "Z jak Zachariasz" autorstwa Roberta C. O'Brien'a.
Nie sięgnąłbym po tą książkę, gdyby nie to, że 21 sierpnia będzie światowa premierę filmu o tym samym tytule na motywach tej powieści. A jako, że wyznaję zasadę "najpierw książka, potem film" a sam trailer zainteresował mnie to musiałem ją przeczytać :)

Tak więc o czym jest to książka?
Przede wszystkim ma postać pamiętnika pisanego przez młodą, 15 letnią dziewczynę Ann, która jako jedyna ocalała po zagładzie atomowej. Ma świadomość, że może być ostatnim żywym człowiekiem na świecie. Mieszka ona w niewielkiej dolinie na farmie, gdzie opad radioaktywny nigdy nie dotarł, jest więc tutaj życie, roślinność, drzewa. Swojego rodzaju enklawa, gdzie ludzie są w stanie żyć. Uprawia warzywa i hoduje zwierzęta. Niedaleko niej znajduje się opuszczony, ale dobrze zaopatrzony sklep z mnóstwem konserw, nasion, nawozu i tym podobnych rzeczy, które okazują się niezbędne aby przeżyć, przynajmniej przez pewien czas.

Pewnego dnia jednak widzi dym z ogniska, który może oznaczać tylko jedno: Ludzie! Jednocześnie boi się ich, ponieważ nasłuchała się w pierwszych miesiącach po wojnie nuklearnej opowieści w radiu jak ludzkość walczyła o przetrwanie i nie wie kim jest ta zbliżająca się osoba lub osoby. Czy jest to dobra czy też zła osoba. A z drugiej natomiast strony bardzo ją cieszy, że wreszcie spotka człowieka, po dłuższej samotności. Co wyniknie z tego spotkania? Przekonajcie się sami! :)

Książka jest relatywnie krótka, bardzo szybko się ją czyta i całkiem przyjemnie. Jednak forma pamiętnika sprawia, że niekiedy ciężko było mi połapać się, co się kiedy zdarzyło. Niekiedy dla podniesienia wiarygodności pamiętnika, Ann piszę wydarzenia z kilku dni, ponieważ wcześniej nie miała czasu lub wydarzyło się zbyt wiele. Wplecione zostają więc wydarzenia przeszłe z aktualnymi, przez co niekiedy można pogubić się.

Sama fabuła jest dosyć prosta, dosyć przewidywalna, już po kilkudziesięciu stronach. Nie zachwyciła mnie ta książka, ale też nie mam do niej większych zastrzeżeń, oprócz tego powyżej. Jestem bardzo jednak ciekawy filmu, ponieważ bez zmian fabularnych może okazać się zbyt mało ciekawy jak na dzisiejsze gusta widzów.

Moja ocena 6/10

Tytuł: Z jak Zachariasz
Autor: Robert C. O'Brien
Wydawnictwo: YA!
Data wydania: 21.05.2014
Liczba stron: 240
ISBN:9788328009448

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.