środa, 3 czerwca 2015

Dwanaście prac Herkulesa

Cześć,

Tak jak obiecałem wstawiam recenzję Dwunastu prac Herkulesa.

Jest to czwarty tom z serii wydawniczej "Agatha Christie Kolekcja Kryminałów" wydawanej przez Wydawnictwo Dolnośląskie z partnerem Edipresse Polska. Jest to bardzo ładna seria, wydana w twardej oprawie, z ceną 24,90 za tom w normalnej sprzedaży, która jest powoli ozdobą mojej domowej biblioteczki. Kolejne tomy ukazują się co 2 tygodnie, natomiast prenumerata przychodzi raz w miesiącu z dwoma książkami, które kosztują 33,98. Seria ta będzie liczyć 80 książek, czyli praktycznie całość dzieł Agathy Christie, jednak w każdej chwili może się to zmienić, gdyby spadła sprzedaż jak i ilość prenumerat jak informuje wydawnictwo na stronie kolekcji.

Nie umiem do końca powiedzieć, czy będzie to kompletna seria, ponieważ od niedawna czytam kryminały Christie i to głównie za sprawą pojawienia się tej prenumeraty i mojej dziewczyny, która czyta dużo kryminałów. Gdyby jednak kogoś interesowała prenumerata to odsyłam do strony internetowej kolekcji po więcej szczegółów: http://www.agathachristiekolekcja.pl/

No dobrze, to teraz o samej książce :) Głównym bohaterem tej książki, jak i wielu innych jest Herkules Poirot - belgijski policjant, który przeprowadził się do Anglii i tam zaczął karierę jako prywatny detektyw. W Dwunastu pracach Herkulesa obserwujemy schyłek kariery detektywa, który postanawia na zwieńczenie swojej kariery wykonać dwanaście prac, podobnie jak swój mityczny imiennik Herkules, jako wspaniałe zwieńczenie kariery. Oto prace mitycznego Herkulesa:
I. Zabicie lwa nemejskiego
II. Zabicie hydry lernejskiej
III. Schwytanie dzika erymantejskiego
IV. Schwytanie łani cerynejskiej
V. Przepędzenie ptaków stymfalijskich
VI. Oczyszczenie stajni Augiasza
VII. Schwytanie byka kreteńskiego
VIII. Schwytanie klaczy Diomedesa
IX. Zdobycie pasa Hippolity
XI. Zdobycie złotych jabłek Hesperyd
XII. Przyprowadzenie Cerbera

Herkules Poirot również wykonał 12 prac, bardzo podobnych z nazwy, będących metaforą prac swojego imiennika. Także kolejność prac jest taka sama jak mitycznego bohatera.
I tak np. Lew nymejski to tresowany pekińczyk, który był wykorzystywany, aby porywać psy bogatych dam, szantażować je, aby otrzymać nagrodę za jego uwolnienie.
W każdym z kolejnych opowiadań znajdujemy mniej lub bardziej oczywiste nawiązania do mitycznych prac. Nie jest to jednak zwykłe wyliczenie przygód Poirota, tylko bardzo elegancko połączone ze sobą opowiadania, niekiedy dzieli je między sobą bardzo długi czas a niekiedy detektyw musi zwiedzić pół Europy zanim wykona swoje zadanie.

Bardzo polubiłem styl Agathy Christie i się nim zachwyciłem (o czym świadczy chociażby to, że kontynuuje prenumeratę :P ). Autorka tworzy niesamowite historie, którymi można się zachwycić dziesiątki lat po ich premierze w gąszczu seriali kryminalnych z nowoczesną technologią. Za każdym razem, gdy czytam jej kryminał to niesamowita przygoda przenieść się do XX-wiecznej Anglii, przeczytać jak wyglądał Londyn w tamtych czasach, jak ubierali i żyli ludzie. Wraz z głównym bohaterem odkrywać zagadki - czy to morderstwa czy też przestępstwa, mając do dyspozycji niezbyt wyrafinowane techniki kryminalistyczne jeśli porównać dzisiejsze możliwości oraz swój umysł. Ja się zachwyciłem :)

Moja ocena 8/10

Jeśli lubicie kryminały to szczerze polecam te od Agathy Christie!

Tytuł: Śmierć na Nilu
Cykl: Agatha Christie kolekcja kryminałów
Tom serii: 4
Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 318
ISBN:9788327151803

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.