niedziela, 12 czerwca 2022

Gwiazdy jak pył - Isaac Asimov

Isaac Asimov jest pisarzem znanym przede wszystkim z cykli Fundacja Roboty. Niedawno wydawnictwo Rebis wznowiło jego kolejną serię, czyli Imperium Galaktyczne w nowym wydaniu, w twardej oprawie z obwolutą. 

Biron Farrill, naiwny student Uniwersytetu Ziemskiego, trafia w sam środek kosmicznej intrygi. Jego ojciec, powszechnie szanowany rządca Widemos z planety Nefelos, zostaje uwięziony i zamordowany, a nieznany sprawca podkłada bombę radiacyjną w pokoju Birona w akademiku. Czy te dwa wydarzenia się ze sobą wiążą? Dlaczego rządca musiał zginąć? Zrozpaczony i zdeterminowany Biron postanawia wszystko wyjaśnić. Opuszcza Ziemię i podróżuje w daleki kosmos, gdzie wpada w sieć szpiegowskich spisków i gdzie będzie musiał stawić czoło despotom z planety Tyrann. Stawką gry bowiem nie jest tylko życie Birona, ale wolność całej Galaktyki.

Gwiazdy jak pył jest to stosunkowo krótka powieść, licząca niecałe 250 stron, którą przeczytałem w dosłownie dwa wieczory. To lekka i przyjemnie napisana space opera, pełna przygód, z wartką akcją, podróżami międzygwiezdnymi, misternymi intrygami i wątkiem miłosnym. Sama zaś fabuła nie jest wielce skomplikowana i Asimov nie zaskoczy niczym starych wyjadaczy, którzy przeczytali niejedną space operę. Niemniej jednak powieść nie pozwala się nudzić i z uwagą śledziłem losy bohaterów. W całą tę historię Asimov zręcznie wplata wiele rozważań na temat natury ludzkiej, społeczeństwa, czy bomb atomowych, które są uważane przez bohaterów za przestarzałe. Jednocześnie niektóre tradycje uważane współcześnie za przeżytek, są wciąż obecne w historii Asimova, takie jak wydawanie córki za mąż w imię racji stanu, czy politycznych korzyści. 

W tak krótkiej historii dowiadujemy się jedynie niezbędnych informacji o odwiedzanych planetach, nowych technologiach, statkach kosmicznych i różnych społeczeństwach. Z początku troszkę mnie to zdziwiło, ponieważ spodziewałem się większej liczby opisów, ale w miarę czytania przekonałem się, że Asimov przekazuje tylko niezbędne dla fabuły informacje, bo więcej wcale nie jest potrzebne. Dzięki temu powieść czyta się szybko, akcja jest wartka, a jednocześnie stopniowo poznajemy wszechświat, jaki przemierzają bohaterowie i nie ma się poczucia przesytu informacji.


Gwiazdy jak pył jest to lekka i niezbyt skomplikowana space opera, ze świetnymi bohaterami, pełna przygód i intryg. Już się nie mogę doczekać lektury kolejnego tomu Imperium Galaktycznego!

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis!

Tytuł: Gwiazdy jak pył
Autor: Isaac Asimov
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Cykl: Imperium Galaktyczne
Tom: 1
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 12.04.2022
Liczba stron: 240
ISBN:9788381884341

2 komentarze:

  1. Mega wciągający autor, sci-fi na najwyższym poziomie aczkolwiek raczej a spokojnie trzeba, żeby wszystko ogarnąć

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.