wtorek, 14 czerwca 2022

Mitologia indyjska - Anna Kryśkow

Mitologia indyjska Anny Kryśkow to nowość od wydawnictwa BOSZ, która w przystępny sposób ma przybliżyć polskiemu czytelnikowi indyjski świat mitów, legend i wierzeń.

W książce zostały przedstawione liczne bóstwa indyjskie, na czele z Brahmą, Wisznu i Śiwą, mityczne zwierzęta, różnego rodzaju hybrydy, a także demony i wampiry znane z wierzeń hinduistycznych. Stworzenia te są dobre i złe, piękne i przerażające swym wyglądem, a także tak osobliwe, że nie sposób przejść obok nich obojętnie - wystarczy wspomnieć o Nawagundżarze, istocie stworzonej z dziewięciu gatunków zwierząt. Znajdziemy tutaj także historie miłosne, choćby króla Pururawasa i nimfy Urwaśi, oraz historie bitew i potyczek między ludźmi a demonami, na przykład klęskę demona Bakasury w pojedynku z Bhimą Walecznym.

Mitologia indyjska Anny Kryśkow składa się z 3 części: przedstawienia powstania świata i panteonu indyjskiego, bestiariusza oraz starożytnych opowieści, czyli bajek, legend i mitów. Dodatkowo, na samym początku mamy krótki wstęp, przybliżający historię ludności na terenach dzisiejszych Indii oraz kiedy powstały najstarsze obrazy wierzeń i mitów. W dalszej kolejności Anna Kryśkow po kolei przedstawia najważniejsze bóstwa, mityczne bestie oraz historie. Całość jest napisana przystępnym językiem i pomimo dużej liczby dziwnie brzmiących nazw, to nie ma problemu ze zrozumieniem całości. Od dawna chciałem poznać lepiej mitologię indyjską, którą do tej pory znałem jedynie bardzo szczątkowo i książka Anny Kryśkow jest bardzo dobrym wyborem, żeby rozpocząć od niej przygodę z dawnymi wierzeniami Indii. Dołączana na końcu bibliografia będzie pomocna, jeżeli będziemy chcieli później pogłębić naszą wiedzę na interesujące tematy.

Całość jest zilustrowana przez Mikotę Rasolkę i są to rysunki dość nowoczesne i nie zawsze oddające ducha kultury i wierzeń Indii. Co więcej, ilustracji w książce jest dość mało, co mnie zdziwiło, ponieważ wizerunki bóstwa indyjskich są częstym widokiem w domach, szkołach i świątyniach we współczesnych Indiach. Podobnie sytuacja wygląda w części dotyczącej bestiariusza, gdzie mamy sportretowanych raptem tylko kilka bestii i stworzeń. Oczywiście, zarówno bóstwa, jak i mityczne istoty są często różnie przedstawiane, ale tak sytuacja wygląda praktycznie z każdą miologią. W książce zabrakło mi również krótkiego indeksu postaci, oprócz zamieszczonego słowniczka pojęć, ponieważ większość imion i nazw brzmi dość obco, a nie zawsze udawało mi się skojarzyć kim jest dana postać, czytając niektóre ze starożytnych opowieści. 

Mitologia indyjska Anny Kryśkow to ciekawa pozycja, przybliżająca bóstwa, mityczne stworzenia oraz najważniejsze historie z tytułowej mitologii indyjskiej. Niestety, ilustracji jest tutaj stosunkowo mało i w moim odczuciu nie do końca oddają ducha opisywanych wierzeń, mitów i legend. 

Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni TaniaKsiążka.pl!

Tytuł: Mitologia indyjska
Autor: Anna Kryśkow
Ilustracje: Mikita Rasolka
Wydawnictwo: BOSZ
Data wydania: 26.05.2022
Liczba stron: 192
ISBN: 9788375766349

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.