niedziela, 27 lutego 2022

Pani Dobrego Znaku. Wieczne Cesarstwo - Feliks W. Kres

Długo nie przyszło mi czekać i zasiadłem do lektury drugiej części Pani Dobrego Znaku, czyli Wiecznego Cesarstwa

Na czele największego majątku w kraju stanęła...niewolnica. Przerażona, zagubiona i samotna. Słaba. "Uzurpatorka!" krzyczeli. A jednak poszli za nią. Poszli za nią rycerze z najlepszych domów, prości knechci, niewolnicy i majętni mieszczanie. Uwierzyli w marzenie i ruszyli po odzyskanie dawnego Dartanu - królestwa zbudowanego z rycerskiego honoru, wojennej chwały i pieśni o wiecznej miłości. Szlachetni marzyciele ruszyli na śmiertelny bój, po którym długo jeszcze będą opłakiwać godnych przeciwników, których musieli zabić. W świecie rządzonym przez mężczyzn i urządzonym dla mężczyzn, kobieta nie ma szans wygrać, grając zgodnie z zasadami. I Ezena doskonale o tym wie. Zamiast grać, przewraca szachownicę, a zaskoczonemu przeciwnikowi wbija sztylet w serce. Tak właśnie wygrywa się z Wiecznym Cesarstwem. Tak właśnie prowincję czyni się Królestwem.

Wieczne Cesarstwo od początku rzuca czytelnika w wir wydarzeń, których początki mieliśmy okazję przeczytać w Wiecznym pokoju. Akcja powieści rozpoczyna się dokładnie w tym momencie, w którym zakończył się poprzedni tom. Mamy tutaj wiele potyczek i bitew, gdzie główną rolę wiedzie konnica i rycerstwo. Wojna, jaka się szykuje nie będzie taka łatwa dla żadnej ze stron i wszyscy poniosą wysokie straty. Wodzowie Wiecznego Cesarstwa, jak i ci służący Ezenie mają niejedną sztuczkę w zanadrzu w obliczu przeważających sił i niefortunnych okoliczności. Powoduje to, że książka czyta się bardzo dobrze i szybko, chcąc przekonać się jak zakończy się te konflikt. 

W poprzednich tomach Feliks W. Kres pokazał, że znakomicie potrafi przedstawić przebieg wszystkich starć, zupełnie jakbyśmy oglądali je na żywo. Nie inaczej jest w Wiecznym Cesarstwie, gdzie mamy kilka dużych bitew, które autor świetnie opisał. Jestem pod dużym wrażeniem! Nie wiem, czy nie jest to dla mnie osobiście jeden z najlepszych tomów Księgi Całości. Jedyne co mi nie do końca pasowało, to podział Pani Dobrego Znaku na dwa tomy, ponieważ jest to w zasadzie jedna historia, a nie dwie jak to było w przypadku Grombelardzkiej legendy

Wieczne Cesarstwo jest drugim tomem Pani Dobrego Znaku i kontynuuje wydarzenia z Wiecznego pokoju. W końcu wybucha wojna Dartanu z Wiecznym Cesarstwem, mamy zatem dużo zwrotów akcji, a także bitew i potyczek, które są bardzo dobre opisane.

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Fabryce Słów!

Tytuł: Pani Dobrego Znaku. Wieczne Cesarstwo
Autor: Feliks W. Kres
Cykl: Księga Całości
Tom cyklu: 6
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 11.02.2022
Liczba stron: 604
ISBN: 9788379646692

1 komentarz:

  1. Mam w domu pierwszy tom tej serii i jak mi się spodoba pewnie będę kontynuować nie tylko jej czytanie, ale również kolekcjonowanie.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.