sobota, 20 lutego 2021

Panowie Północy - Bernard Cornwell

Panowie Północy to już trzeci tom cyklu Wojny Wikingów Bernarda Cornwella, w którym poznajemy dalsze przygody Uthreda z Bebbanburga.

Zwycięstwo pod Ethandun drogo kosztowało Uhtreda – poległ jego przyjaciel, zginęła królowa cieni, jego kochanka. A za udział w bitwie otrzymał od króla Alfreda zaledwie marny spłachetek ziemi. Uhtred opuszcza Wessex i wyrusza do Northumbrii, by odszukać i zabić swych wrogów: wuja, który przywłaszczył sobie jego ziemie, oraz Kjartana i Svena, którzy zamordowali jego przybranego ojca, jarla Ragnara. Czy dane mu będzie nasycić się zemstą?

Książka Panowie Północy nie zawiodła moich oczekiwań i bardzo dobrze spędziłem czas śledząc kolejne losy Uthreda. Rozgoryczony i zawiedziony postawą Alfreda, mężczyzna wyrusza na północ, gdzie początkowo wszystko idzie gładko. Ocala z niewoli Guthreda, który później zostaje koronowany na króla Northumbrii i szybko odnosi kolejne sukcesy. Wszystko ma jednak swoją ceną i w tym przypadku jest nią Uthred, który zostaje zdradzony i oddany do niewoli, w której spędza blisko dwa lata. Zostaje jednak uwolniony i to na rozkaz osoby, po której podobnego gestu nigdy by się nie spodziewał. Na tym nie kończy się jego historia na północy, musi bowiem pomóc Guthredowi w zapewnieniu trwałego pokoju. Aby to osiągnąć trzeba zabić duńskich wodzów - Kjartana i Ivara, co nie będzie łatwym zadaniem. Z tego powodu, w drugiej części książki zdecydowanie więcej się dzieje - są potyczki, oblężenia i pojedynki, a mniej jest gadania i politykowania jak to było w pierwszej części. Całość wypada jak zwykle bardzo dobrze i cieszę się, że przede mną jeszcze dużo książek z przygodami Uthreda.

We wszystkich książkach Cornwella, które miałem okazję czytać, również w tej, niezwykle ważne jest tło historyczne. Autor bardzo dobrze oddaje sytuację i nastroje ówczesnych ludzi, którzy żyli w ciągłym strachu przed napadami wikingów, ciężko pracowali na roli, aby wyżywić rodzinę, a na dodatek część plonów musieli oddawać w postaci dziesięciny. Nie do pozazdroszczenia życie. Kościół i księża są ponownie ukazani dość pejoratywnie - kapłani i mnisi są chciwi, pożądają bogactwa, władzy i bardziej dbają o relikwie niż życie innych ludzi. Dużym plusem książki jest to, że przeplatają się w niej postacie historyczne z fikcyjnymi, dzięki czemu cała historia jeszcze mocniej potrafi zainteresować i z uwagą śledzi się poczynania bohaterów. Na samym zaś końcu mamy krótką Notę historyczną z wyjaśnieniem opisywanych wydarzeń z historycznego punktu widzenia. 

Do książkowej sesji posłużyły skarpetki Alpine Ski oMany Mornings

Panowie Północy to kolejny, dobry tom cyklu Wojny wikingów Bernarda Cornwella. Tym razem los prowadzi Uthreda na Północ, gdzie spotka dawnych wrogów i będzie musiał im stawić czoło. 

Ocena: 8/10

Tytuł: Panowie Północy
Autor: Bernard Cornwell
Tłumaczenie: Mateusz Pyziak
Cykl: Wojny Wikingów
Tom cyklu: 3
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 13.03.2019
Liczba stron: 496
ISBN: 9788375155297

2 komentarze:

  1. Nazwisko jest mi znane, trylogia również. Nie zdążyłam jej jeszcze przeczytać, ale mam w planach. Świetne jest to nowe wydanie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Totalnie uwielbiam ten cykl! Czekam na finał!

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.