sobota, 6 lutego 2021

Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć - Paolo Bacigalupi

Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć to pierwsza książka z serii Uczta Wyobraźni, którą kupiłem i do której mam największy sentyment. Przeczytałem ją w sumie już 3 razy i ciągle odkrywam w niej coś nowego, a wizje autora stają się coraz bardziej realne, co jest dość przerażające...

Anderson Lake jest przedstawicielem koncernu kalorycznego AgriGen na Tajlandię. Udając dyrektora fabryki sprężyn, przeczesuje uliczne targi Bangkoku w poszukiwaniu dawno uznanych za wymarłe gatunków owoców i warzyw. Poznaje tam nakręcaną dziewczynę – prześliczną i tajemniczą Emiko – pozostawioną na pastwę losu i slumsów. Emiko zalicza się do Nowych Ludzi, wyhodowanych dla zaspokajania kaprysów bogaczy. Produkuje się ich jako żołnierzy, niewolników i maskotki do towarzystwa; powstała w ten sposób cała nowa klasa ludzi, zepchnięta na margines tej złowrogiej przyszłości, w której ropa się skończyła, nad państwami dominują firmy kaloryczne, a po świecie szaleją wyprodukowane w laboratoriach choroby i szkodniki. W miarę nasilania się obsesji Andersona na punkcie Emiko, pośród upału zawiązują się intrygi, a polityczne napięcia grożą niekontrolowanym chaosem. Biznesmeni, urzędnicy ministerialni, bogaci cudzoziemcy i uchodźcy bez grosza – każdy z nich ma własny plan. Lecz nikt nie jest w stanie przewidzieć niszczycielskiego wpływu Nakręcanej Dziewczyny.

Książka składa się z opowiadania Maleńkie ofiary, zbioru opowiadań Pompa numer sześć, zawierającego 10 tekstów oraz powieści Nakręcana dziewczyna. Wszystkie utwory należą do nurtu fantastyki ekologicznej, skupiającej się na różnorakich konsekwencjach związanych z zanieczyszczeniem środowiska, zmianami klimatycznymi i inżynierią genetyczną. 

Opowiadania zamieszczone w tej książce to niezwykle interesujące i dające do myślenia historie. Żadne z nich nie pozostawia czytelnika obojętnym, a już pierwsze, czyli Maleńkie ofiary, przygotowuje na to, co znajdziemy na dalszych stronach książki. Wizje Bacigalupiego nie napawają optymizmem, szczególnie jak spojrzy się na to, co dzieją się z naszą planetą - rosnące zanieczyszczenie, dominacja wielkich koncernów, czy ocieplenie klimatu. Można wymieniać długo... Autor w swoich opowiadaniach pokazuje do czego mogą doprowadzić nasze działania, a czytając książkę po wielu latach, odniosłem wrażenie, że jesteśmy coraz bliżej spełnienia się niektórych czarnych scenariuszy... 

Wszystkie opowiadania to osobne wizje przyszłości, dość często niepowiązane ze sobą i dziejące się w różnych i niekiedy odległych odstępach czasowych od siebie. To historie pokazujące jak wiele trzeba poświęcić, aby urodzić zdrowe dziecko w zanieczyszczonym świecie, jaka jest cena wiecznego życia, czy jak niedostrzegalnie zmienia się świat wokół nas. Mocnym zakończeniem jest Pompa numer sześć, stanowiąca gorzkie podsumowanie całego zbioru, które na mnie osobiście zrobiło największe wrażenie. Opowiadania są z reguły dość krótkie, ale niezwykle bogate w szczegóły, a bohaterowie są dobrze wykreowani. Bacigalupi każdą z historii dokładnie przemyślał i zaplanował, co chce w niej przekazać. Nie ma zatem zbędnych opisów, wszystko ma tutaj swój cel, nawet jeżeli z początku może wydawać się inaczej. 

Nakręcana dziewczyna, podobnie jak dwa opowiadania - Kaloriarz i Człowiek z żółtą kartą (te drugie można traktować jako wstęp do powieści), są osadzone w dość niedalekiej przyszłości. Świat zniszczyły wojny kaloryczne oraz epidemie tworzone przez wielkie koncerny, które dzięki temu mają monopol na handel nasionami odpornymi na aktualne mutacje chorób. Ponadto, w wyniku ocieplenia klimatu poziom oceanów znacząco się podniósł, a paliwa kopalne są już praktycznie tylko wspomnieniem. Historię poznajemy z wielu różnych punktów widzenia, co powoduje, że świat i realia stworzone przez Bacigalupiego wydają się być niezwykle realne i mocno osadzone w rzeczywistości. Autor znakomicie nakreślił i przemyślał swoją wizję, wraz ze wszystkimi szczegółami. Poznajemy ją stopniowo i bez pośpiechu, choć zdaję sobie sprawę, że z początku liczba wszystkich wątków ekonomiczno-politycznych może z początku lekko dezorientować, ale wszystko ma tutaj swój cel i nic nie jest przypadkowe. 

Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć to książka, która nie pozostawia obojętnym, a po przeczytaniu trudno zapomnieć o przeczytanych historiach. Autor porusza wiele różnych tematów, zarówno w opowiadaniach, jak i w powieści - od zanieczyszczenia środowiska, przez inżynierię genetyczną, po zmiany klimatyczne. Prawdziwa Uczta Wyobraźni! 

Ocena: 10/10

Tytuł: Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć
Autor: Paolo Bacigalupi
Tłumaczenie: Wojciech M. Próchniewicz
Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 12.01.2011
Liczba stron: 708
ISBN:9788374801935

1 komentarz:

  1. Chętnie sięgnę po tą książkę, chociaż nie wiem kiedy znajdę na nią czas.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.