środa, 24 lutego 2021

Pocałunek panny wodnej. Opowieści fantastyczne oparte na polskich legendach - Jerzy Buczyński

Bardzo lubię książki Wydawnictwa Bosz z serii Legendarz i inne wydane w tym samym stylu, które przybliżają dawne wierzenia  historie, podania, legendy, czy demonologię. Jedną z takich książek jest Pocałunek panny wodnej Jerzego Buczyńskiego. 

Jest to zbiór fantastycznych opowieści odwołujących się do dawnych podań oraz legend. Dzięki tej fascynującej lekturze poznamy wiele ciekawych, intrygujących i barwnych postaci, takich jak wiedźma Ksantypa, straszliwy Duch Gór, diabły Asmodeusz i Zarostros, ale także piękna Grzymisława, tatarska księżniczka Sulejka czy waleczny rycerz Blizbor. Co ciekawe, nawet negatywni bohaterowie – demony i upiory – nie zawsze okazują się postaciami po prostu złymi. 

W środku znajdziemy aż 21 historii, mniej więcej podobnej długości. Zostały one napisane ciekawym i interesującym językiem, a autor dopowiada wiele szczegóły do podań i legend. Te są zwykle dość krótkie i lakoniczne pod względem treści, a w swojej książce autor rozbudował poszczególne historie do długości opowiadania. Uważam to za duży plus, ponieważ mamy okazję lepiej poznać historię i losy opisywanych bohaterów. 

Mogłoby się wydawać, że Pocałunek panny wodnej będzie idealną lekturą do czytania z trochę starszymi dziećmi, ale tak nie jest. Co prawda krew nie leje się tutaj strumieniami, ale jednak nie brak tutaj chwilami drastycznych i krwawych scen zabójstw, czy upiornych opisów różnych zjawisk nadprzyrodzonych. Warto jednak pamiętać, że takie właśnie najczęściej były legendy i autor przywraca im w ten sposób niejako ich brutalność i prawdziwy wydźwięk. W mojej ocenie nie jest to wcale wada, ale okładka i opis mogą sugerować, że książka nada się do czytania z dziećmi. 

Większości opisywanych podań i legend nie znałem, więc była to dla mnie tym bardziej ciekawa i interesująca lektura. Na końcu natomiast autor umieścił dodatkowo bibliografię, dzięki której możemy sięgnąć po materiały z których korzystał i przeczytać więcej na temat poszczególnych historii. Zastanawia mnie tylko sam dobór legend i podań. Z tych bardzo znanych mamy praktycznie tylko tę o Popielu, a przecież pozostałe są niemniej interesujące i z pewnością niemniej fantastyczne, bo w końcu podtytuł tej książki to Opowieści fantastyczne oparte na polskich legendach

Książka została wydana w takim samym formacie i stylu, co tytuły z serii Legendarz, a więc mamy twardą oprawę, gruby papier, a w środku kolorowe ilustracje. Ich autorką jest Magdalena Boffito - są one minimalistycznie i bardzo ładne. Jednak w moim odczuciu nie za bardzo pasują do opisywanej treści. Spodziewałem się zdecydowanie innych ilustracji, które pozwoliłyby lepiej poczuć klimat i nastrój opowiadań, a tak są tylko ozdobą, bardzo ładną, ale niestety niczym więcej. 

Pocałunek panny wodnej to dobra i ciekawa książka, zawierająca opowieści fantastyczne oparte na polskich legendach i podaniach. Miło spędziłem czas z tą lekturą i mam nadzieję, że autor kiedyś sięgnie również po te bardziej znane historie. 

Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!
Tytuł: Pocałunek panny wodnej
Autor: Jerzy Buczyński
Ilustracje: Magdalena Boffito
Wydawnictwo: BOSZ
Data wydania: 27.01.2021
Liczba stron: 312
ISBN:9788375765182

1 komentarz:

  1. Zapisuję tytuł. Bardzo lubię książki o naszych polskich wierzeniach. Mnie również ilustracje nie bardzo pasują do tematyki.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.