wtorek, 29 grudnia 2020

Zapowiedzi styczeń 2021

Święta, święta i po świętach. Czas zatem przyjrzeć się, jakie ciekawe premiery książkowe czekają na nas w styczniu. Nie ma ich jeszcze zbyt wiele, ale myślę, że zmieni się to już niedługo, kiedy wydawnictwa w pełni zaktualizują strony z zapowiedziami. Warto zatem zaglądać tutaj co jakiś czas - postaram się dopisywać pojawiające się nowe tytuły. 

Obcy w obcym kraju - Robert A. Heinlein - Mag - 15 stycznia
Wychowany przez Marsjan na Marsie Valentine Michael Smith jest człowiekiem, który nigdy nie widział innego przedstawiciela swojego gatunku. Wysłany na Ziemię, staje się na niej obcym, który musi się dopiero nauczyć, co to znaczy być człowiekiem. Kłopot w tym, że jego przekonania i możliwości dalece wykraczają poza ograniczenia typowe dla rodzaju ludzkiego. Kiedy więc naucza o grokowaniu i dzieleniu się wodą, przy okazji staje się zaczynem przemiany, która na zawsze odmieni Ziemian… BYŁ SOBIE RAZ MARSJANIN NAZWISKIEM VALENTINE MICHAEL SMITH Absolutnie wszystko na świecie było dla niego obce - poglądy, motywy działania, przyjemności. Z drugiej strony, on sam został wychowany przez mądrą, subtelną i wysoko rozwiniętą, ale całkowicie nam obcą rasę.Zdecydowani na walkę - Ada Palmer - Mag - 15 stycznia
Długa epoka świata bliskiego utopii skończyła się nagle. Pokój i ład są tylko wspomnieniami czasów minionych. Wśród godnych ongiś zaufania przywódców Pasiek – państw niemających określonego terytorium – szerzą się korupcja, oszustwo i żądza wojny. Straszliwa prawda brzmi tak, że od dziesięcioleci, a nawet stuleci przywódcy wielkich Pasiek utrzymywali pokój na świecie dzięki nielicznym, matematycznie zaplanowanym skrytobójstwom. Dzięki nim żadna frakcja nie mogła zdobyć przewagi i równowaga się utrzymywała. Fasada uczciwości Pasiek jest jedyną nadzieją utrzymania porządku, niedopuszczenia do tego, by ludzkość znowu pogrążyła się w krwawym barbarzyństwie, jak podczas dawnych wojen. Ale wielka tajemnica stopniowo wychodzi na jaw i fasada zaczyna się kruszyć. Przed zaledwie kilkoma dniami wydawało się, że cywilizacja na świecie sięgnęła szczytu. Ale teraz wszyscy – Pasieki i Bezpasiekowi, Utopianie i senseiści, cesarza i uciśnieni, wojownicy i święci – przygotowują się do wojny, którą uważają za nieuniknioną.


Matka żelaznego smoka - Michael Swanwick - Mag - 15 stycznia
Michael Swanwick, laureat wielu nagród, wraca do brutalnego postindustrialnego świata fantasy Córki żelaznego smoka, swego arcydzieła obwołanego Ważną Książką Roku przez "New York Timesa", z kolejną, samodzielną powieścią Matka żelaznego smoka. Caitlin z rodu Sans Merci, półkrwi elfka, jest młodą pilotką inteligentnego mechanicznego smoka. Wracając z pierwszej grabieży dusz odkrywa w sobie niechcianą pasażerkę na gapę. Gdy zostaje wrobiona w zamordowanie swego brata, ratuje się, uciekając do uprzemysłowionego Faerie, by tropić jedyną osobę mogącą oczyścić ją z zarzutów. Niestety jednak nie ma pojęcia, że cała gra toczy się o wyższą stawkę. Jej czyny mają na zawsze odmienić świat.Pocałunek panny wodnej - Jerzy Buczyński - BOSZ - 15 stycznia
Pocałunek panny wodnej Jerzego Buczyńskiego to zbiór fantastycznych opowieści odwołujących się do dawnych podań oraz legend. Dzięki tej fascynującej lekturze poznamy wiele ciekawych, intrygujących i barwnych postaci, takich jak wiedźma Ksantypa, straszliwy Duch Gór, diabły Asmodeusz i Zarostros, ale także piękna Grzymisława, tatarska księżniczka Sulejka czy waleczny rycerz Blizbor. Co ciekawe, nawet negatywni bohaterowie – demony i upiory – nie zawsze okazują się postaciami po prostu złymi. Tym, co dodatkowo wyróżnia książkę spośród innych publikacji tego typu, są wyjątkowe ilustracje, autorstwa Magdaleny Boffito, będące doskonałym uzupełnieniem dla wciągającej, pobudzającej wyobraźnię treści.Księga Drogi i Dobra - Ursula K. Le Guin - Prószyński - 19 stycznia
"Księga Drogi i Dobra" to wyjątkowa, niezwykle inspirująca poetycka interpretacja starożytnego tekstu stworzonego dwa i pół tysiąca lat temu przez twórcę taoizmu. Według jej mądrości żadna z naszych cech nie różni się od cech doskonałego władcy, genialnego myśliciela czy wielkodusznego filantropa. W tej przełomowej współczesnej interpretacji starożytnego klasyka Ursula Le Guin przedstawia uświęconą i zadziwiająco potężną filozofię chińskiego myśliciela. Książka zawiera obszerne osobiste komentarze autorki, podkreślające wartość tekstu - zwłaszcza w naszych trudnych, niespokojnych czasach. Przekładu tej mistrzowskiej interpretacji dokonali Justyna Bargielska i Jerzy Jarniewicz, a notę o autorce przetłumaczyła Kaja Gucio.Piknik na skraju drogi i inne utwory - Arkadij i Boris Strugaccy - Prószyński - 21 stycznia
Arkadij i Boris Strugaccy to klasycy radzieckiego science fiction. Ich powieści doczekały się miana kultowych, przetłumaczono je na kilkadziesiąt języków, są regularnie wznawiane na całym świecie. Do Polski twórczość Strugackich dotarła w latach 70. XX wieku i szybko zyskała grono zagorzałych fanów, ze Stanisławem Lemem na czele. Ich powieści dotykają zagadnień, które od wieków nurtowały ludzkość - Strugaccy pisali o roli człowieka w społeczeństwie, o tym, skąd się bierze zło i dobro, o mechanizmach władzy i jednostkach sprzeciwiających się totalitaryzmom. Ich powieści traktowały o absurdach biurokracji, cenie rozwoju cywilizacyjnego i sensie ludzkiego istnienia. W tomie znajduje się pięć utworów: Piknik na skraju drogi, Poniedziałek zaczyna się w sobotę, Ślimak na zboczu, Trudno być bogiem i Miliard lat przed końcem świata.


Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw i księgarni swiatksiazki.pl
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

A Wy na jakie nowości czekacie? :) 
Dużo zdrowia!

7 komentarzy:

 1. Widzę, że znowu czekamy na podobne rzeczy - chętnie przeczytam wszytko z tej listy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co prawda te trzy pozycje z Maga już mam, bo były wcześniej dostępne w sklepie wydawnictwa, ale i tak je dodałem do zapowiedzi :)

   Usuń
 2. Z Twojego zestawienia nowości chętnie sięgnęłabym właściwie po wszystkie za wyjątkiem ostatniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałem tylko jedną książkę Strugackich i była super. Osobiście bardzo czekam na ten zbiór :)

   Usuń
 3. Czekam na:
  Obcy w obcym kraju - Robert A. Heinlein;
  Zdecydowani na walkę - Ada Palmer;
  Matka żelaznego smoka - Michael Swanwick;
  Księga Drogi i Dobra - Ursula K. Le Guin.

  Nad Strugackimi myślałam, ale w sumie mam kilka książek autorów w innych wydaniach i stwierdziłam, że jednak nie będę nabywać kolejnych. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam na pewno dwie powieści, plus chyba opowiadania, ale bardzo przemawiają do mnie takie zbiory, więc na pewno się w niego zaopatrzę :)

   Usuń
  2. Ja zaliczyłam oczywiście "Piknik na skraju" (i to dwa razu). Był też "Ślimak na zboczu" i "Daleka tęcza".

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.