sobota, 20 lipca 2019

Życie i czasy Sknerusa McKwacza - Don Rosa

Jako dziecko zaczytywałem się w Gigantach, więc kiedy zobaczyłem zapowiedź komiksu Życie i czasy Sknerusa McKwacza, wiedziałem, że będę chciał go przeczytać. Don Rosa przybliża w nim w jaki sposób Sknerus zdobył fortunę, jakie kraje zwiedził kaczy miliarder, czy skąd się wziął Kaczogród. 

Komiks został przepięknie wydany i zadbano o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Został on przygotowany przez wydawnictwo Egmont z okazji 70-tej rocznicy powstania postaci Sknerusa McKwacza i składa się z dwunastu głównych części i siedmiu historii dodatkowych. Pierwsze z nich ukazują chronologiczne najważniejsze wydarzenia z życia Sknerusa, zaś te drugie zawierają uzupełniają niektóre wątki i pokazują dodatkowe przygody McKwacza. Ogromnym atutem wydania jest obszerne wprowadzenia Dona Rosy do każdej historii, w którym wyjaśnia skąd czerpał pomysły, w jakich historiach Carla Barksa możemy znaleźć informacje o danej przygodzie Sknerusa, czy na co zwrócić uwagę podczas lektury. Jest to zatem niesamowita kopalnia wiedzy, którą można wykorzystać do dalszego poznawania kaczego uniwersum, co osobiście zamierzam w niedalekiej przyszłości zrobić. Na samym końcu znajdziemy kalendarium z najistotniejszymi faktami z życia Sknerusa, miejscami, jakie odwiedził, a także wspaniałe drzewo genealogiczne McKwaczów. 

Don Rosa tworząc poszczególne scenariusze i rysunki do nich nie miał łatwego zadania. Musiał wyszukać wszystkie informacje, jakie Sknerus opowiedział o sobie w historiach Barksa i stworzyć z nich spójną, chronologiczną całość. Jakby tego było mało, autor musiał wielokrotnie zmuszony był sięgać do źródeł, żeby dowiedzieć się jak dane miejsce wyglądało, jak ubierali się ludzie i wiele innych drobnych szczegółów. Ilość pracy, jaką Don Rosa włożył w pracę nad tymi historiami robi wrażenie. Co więcej, autor zawarł w komiksie wiele nawiązań do rzeczywistych historii, postaci, czy książek, co dodatkowo uatrakcyjnia lekturę i czyni ją jeszcze ciekawszą. Poszczególne plansze są narysowanie bardzo starannie i schludnie i była to prawdziwa przyjemność powrócić po latach do kaczego uniwersum. 

W historiach Barksa, Sknerus jest bohaterem drugoplanowym, dlatego bardzo się cieszę, że miałem okazję lepiej poznać tę niezwykłą i ekscentryczną postać. Don Rosa bardzo dobrze ukazał jak wiele lat zajęło dojście Sknerusowi do bogactwa i jak wiele ciężkiej pracy to wymagało. Bohater nigdy się nie poddawał, choć na początku często tracił cały swój majątek, jak również wiele zarobionych pieniędzy wysyłał rodzinie, która ich potrzebowała. Autor zdołał uchwycić również niezwykły rozwój i przemianę bohatera - od pucybuta, po miliardera. Trudno nie podziwiać Sknerusa, za jego upór i chęć spełnienia marzeń, choć nie jest to postać bez wad i z czasem stał się coraz bardziej ekscentryczny, skąpy i zgorzkniały. Niemniej jednak z wielką przyjemnością poznawałem kolejne jego przygody i uważnie śledziłem rozwój tej postaci.

Życie i czasy Sknerusa McKwacza to przepiękne, zbiorcze wydanie komiksów, w których głównym bohaterem jest tytułowy Sknerus McKwacz. Świetnie się bawiłem poznając kolejne przygody tego ekscentrycznego miliardera, a bogate wprowadzenia autora do każdej historii dodatkowo uatrakcyjniły lekturę. Polecam!

Ocena: 10/10

Tytuł: Życie i czasy Sknerusa McKwacza
Scenariusz: Don Rosa
Rysunki: Don Rosa
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 07.12.2019
Liczba stron: 448
ISBN: 9788328126138

6 komentarzy:

 1. Koniecznie muszę kupić ten komiks. :) I już wiem, że jako podkład dźwiękowy włączę sobie "Life and Times of Scrooge". :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Sknerus, aż łezka się w oku zakręciła. :D
  Cóż komiks trzeba będzie nabyć. :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojejku, no chyba kupię! Sknerus to moje dzieciństwo 😁

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.