sobota, 6 lipca 2019

Wiedźmin. Klątwa kruków - Paul Tobin, Piotr Kowalski

Klątwa kruków jest trzecim z serii komiksów o Wiedźminie od Dark Horse Comics, wydanym w Polsce za pośrednictwem Wydawnictwa Egmont. Autorem scenariusza jest ponownie Paul Tobin, natomiast za rysunki odpowiada polski artysta Piotr Kowalski.

Geralt i Ciri otrzymują zadanie zabicia strzygi, które zleca właścicielka łaźni z Novigradzie. Pozornie nieskomplikowana misja skrywa dramatyczną i mroczną historię. Po przybyciu na miejsce poznają Elida, tajemniczego i małomównego chłopaka, który potrafi zamieniać się w kruka i jest on kluczem do rozwiązania zagadki, jaką owiane jest to zlecenie. Sprawy dodatkowo komplikuje pojawienie się Yennefer, która wyraźnie utrudnia wykonanie zadanie i martwi się o Ciri. 

Klątwa kruków fabularnie bardzo mocno nawiązuje do wydarzeń z opowiadania Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego. To w nim Geralt podejmuje próbę odczynienia uroku, jaki ciąży na córce króla Foltesta, będącej wynikiem kazirodczego związku z siostrą. Choć dziewczynka zmarła wkrótce po matce, to po siedmiu latach pojawiła się jako strzyga i wszelkie próby zabicia lub odczynienia uroku nie powiodły się. Udało się to dopiero Geraltowi, choć przypłacił za to wysoką cenę. Na prośbę Ciri, relacjonuje on skrótowo tamte wydarzenia w formie retrospekcji i można wręcz poczuć jakbyśmy jeszcze raz czytali tamto opowiadanie. Historia ta nie pojawia się bez powodu, ponieważ łącznikiem pomiędzy tymi dwoma utworami jest postać Ostrita, który to nieświadomie rzucił klątwę na dziecko Foltesta. Rozwiązanie nie jest tak oczywiste i proste jakby się mogło wydawać, a Paul Tobin ciekawie przedstawił dalszy ciąg tamtej historii. Dlatego pod względem fabuły jest to najlepsza część - dobrze przemyślana i nawiązująca do opowiadania, w którym po raz pierwszy pojawił się Geralt. 


Jak wspominałem na początku, za rysunki w Klątwie kruków odpowiada Piotr Kowalski. Od pierwszych stron można zauważyć dużą różnicę w stylu rysowania w porównaniu do Joe'go Querio, którego rysunki były dość oszczędne i czasami nawet surowe, ale mające swój styl i mroczny klimat. Natomiast u Piotra Kowalskiego rysunki wręcz tętnią życiem, posiadają mnóstwo szczegółów i długo by je można było podziwiać. W Klątwie Kruków mamy również więcej ciepłych i pastelowych barw, przez co nie do końca można poczuć mroczny i niebezpieczny klimat świata, znany z poprzednich tomów, czy opowiadań Sapkowskiego. Zdaje sobie sprawę, że ciężko byłoby przedstawić np. łaźnie i kąpiące się w nim piękne kobiety w ciemnych i mrocznych kolorach, ale na pewno można to było lepiej rozwiązać. Nie przeszkadza to w lekturze, ale gdzieś po drodze został zatracony klimat znany z poprzednich dwóch tomów komiksu o wiedźminie. 


Klątwa kruków jest już trzecim komiksem z wiedźminem w roli głównej. Geralt razem z Ciri dostają zlecenie na zabicie strzygi grasującej po Novigradzie. Rozwiązanie nie jest wcale takie oczywiste i najgorszymi potworami są jak zwykle ludzie.

Ocena: 8/10

Tytuł: Wiedźmin. Klątwa kruków
Scenariusz: Paul Tobin, Borys Pugacz-Muraszkiewicz, Karolina Stachyra
Dialogi: Travis Currit
Rysunki: Piotr Kowalski
Kolory: Brad Simpson
Tłumaczenie: Jakub Szamałek
Cykl: Wiedźmin - Dark Horse
Tom: 3
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 12.07.2017
Liczba stron: 128
ISBN: 9788328118492

2 komentarze:

  1. Muszę się rozejrzeć za tymi komiksami, bo serię o wiedźminie uwielbiam od dawna. A komiksy jakimś sposobem ominęłam. :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie! :) Ja właśnie po przeczytaniu tego komiksu wziąłem się za drugi tom opowiadań ;)

      Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.