wtorek, 9 lipca 2019

Adwokat diabła - Andrew Neiderman [Przedpremierowo]

Dziwnym zrządzeniem losu Adwokat diabła autorstwa Andrew Neidermana nie ukazał się dotąd po polsku, choć jego ekranizacja z 1997 co jakiś czas pojawia się w telewizji. Jednak za sprawą wydawnictwa Vesper mamy w końcu okazję zapoznać się z książkowym oryginałem. 

Kevin Taylor jest młodym i ambitnym prawnikiem. Dołącza do ekskluzywnej firmy prawniczej spółki John Milton i Wspólnicy mieszczącej się na Manhattanie, która specjalizuje się w prawie karnym. Nowa praca to nie tylko większe dochody, ale również limuzyna z szoferem, a nawet olśniewające mieszkanie w strzelistym apartamentowcu w samym sercu Nowego Jorku. Wszystko zdaje się być idealne i wymarzone. Na dodatek, John Milton, z miejsca przydziela Kevinowi zapowiadającą się na jedną z najgłośniejszych spraw roku, wręczając mu w tym celu dokumentację sporządzoną jeszcze przed popełnieniem zbrodni. Kevin rzuca się w wir pracy, lecz rychło dostrzega niepokojące, wręcz złowrogie szczegóły, jakie stopniowo wyłaniają się spod atrakcyjnej fasady jego nowej firmy...

Po przeczytaniu Adwokata diabła jestem zdziwiony, że żadne wydawnictwo wcześniej nie wydało tej książki, ponieważ jest to naprawdę kawał dobrej literatury. Owszem, na początku miałem pewne obawy, czy fabuła książki będzie w stanie mnie zainteresować, ponieważ w kilku podobnych przypadkach przeżyłem zawód. Film spłycił bardzo wiele rzeczy, a reżyserowi nie udało się oddać wielu małych i drobnych niuansów, które stanowią o sile tej powieści. Przede wszystkim powieść Neidermana jest oszczędna w słowach i opisach - nie ma żadnej zbędnej sceny, dialogu, czy dygresji. Powoduje to, że każdy detal ma tutaj znaczenie i ukryty sens. W książce nie brakuje również wielu drobnych i subtelnych nawiązań do Biblii, co wydaje się oczywiste w książce dotyczącej diabła, ale również do mitologii greckiej, czy do angielskiego poematu Johna Miltona. Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa. Razem tworzy to dość skomplikowaną, ale niezwykle interesującą otoczkę, w której można doszukiwać się kolejnych ukrytych znaczeń i motywów.  

Jednym z elementów, które stanowią o sile tej powieści jest kreacja Kevina Taylora - jego przemyślenia, rozterki, plany i marzenia. To one pozwalają nam niemalże wejść w jego skórę, poczuć to, co on - chęć wybicia się, posiadania większej liczby pieniędzy, czy spełniania się jako prawnik w prawie karnym. Neiderman pokazuje również jak zmienia się Kevin i Miriam po przeprowadzce do Nowego Jorku. Zmianie ulega nie tylko otoczenie z konserwatywnej mieściny na wielkomiejską metropolię, ale również styl życia, a nawet osobowość. Szczególnie mocno możemy to zobaczyć na przykładzie żony Taylora. Wcześniej wydaje się być mądrą i wrażliwą kobietą, a już krótko po zamieszkaniu w Nowym Jorku jest pustą trzpiotką, podobnie jak pozostałe żony wspólników Johna Miltona. Znika jej osobowość i indywidualność, potrafi całe dnie spędzić robiąc zakupy, jedząc w restauracjach i plotkując z sąsiadkami. Natomiast Kevin z początku dostrzega niepokojące elementy, ale spełnienie wynikające z pracy o jakiej marzy, przyćmiewa to aż jest za już późno.

Jak przystało na wydawnictwo Vesper, wydanie jest po prostu przepiękne. Grafikę na okładce i ilustracja autorstwa Krzysztofa Wrońskiego znakomicie współgrają z fabułą i są jej ciekawym uzupełnieniem. Książka została wydana w twardej oprawie, a na samym końcu znajdziemy obszerne posłowie Wiesława Kota. Przybliża on najważniejsze kwestie i niuanse, jakie zawarł Neiderman w swojej książce, przybliża odbiór ekranizacji, jak również przedstawia różne kreacje diabła w filmach. Było to dla mnie bardzo dobre uzupełnienie lektury książki, dużo nowych rzeczy się dowiedziałem, dzięki czemu jeszcze bardziej doceniłem książkę. 

Adwokat diabła po prawie trzydziestu latach od premiery w końcu ukazał się po polsku za sprawą Wydawnictwa Vesper. Nawet jeśli oglądaliście film i znacie dobrze jego fabułę, to książka niejednym Was zaskoczy i zdecydowanie przyćmi ekranizację. Jest to kawał dobrej literatury grozy. Polecam!

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Vesper!
Tytuł: Adwokat diabła
Autor: Andrew Neiderman
Tłumaczenie: Maciej Machała
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 17.07.2019
Liczba stron: 336
ISBN: 9788377313336

10 komentarzy:

 1. To było pewne, że Ci się spodoba. Dobra groza do poczytania w każdej chwili. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - książka przetrwała próbę czasu i na pewno zachwyci nią wiele osób :)

   Usuń
 2. Vesper robi kawał dobrej roboty swoimi wydaniami - są tak dopracowane w każdym szczególe, że już samo patrzenie na te książki to czysta przyjemność :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się - tak się powinno wydawać książki :)

   Usuń
 3. Cieszę się, że to dobra książka :) Śledzę publikacje Vespera i doceniam, to co robi, ale np. Omen okazał się dla mnie jedną z gorszych książek, jakie czytałam w życiu :( Obawiałam się, że może podobnie będzie z Adwokatem (film lubię). Po Twojej recenzji mam ogromną ochotę na lekture <3

  Pozdrawiam,
  Ewelina z Gry w Bibliotece

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się Omen podobał i dobrze go wspominam, ale wiadomo są różne gusta :)
   Film też lubię, ale porównując z książką, to wypada słabo i blado - serio :)

   Usuń
 4. No i właśnie czekam na to zaskoczenie w stosunku do filmu. Wydanie zaś cudne 😍

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie będziesz zawiedziona, a wydanie jest na najwyższym poziomie :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.