poniedziałek, 24 czerwca 2019

Opowieść o początku. Wielka historia wszystkiego - David Christian

W ostatnim roku miałem okazję czytać kilka niezwykłych książek popularnonaukowych m.in Krótką historię prawie wszystkiego, czy Początki (prawie) wszystkiego. Te dwie pozycje niesamowicie wzbogaciły moją wiedzę i ukazały historię wielu wydarzeń z zupełnie innego punktu widzenia. Dlatego postanowiłem sięgnąć po kolejną tego typu książkę, czyli Opowieść o początku. Wielka historia wszystkiego, autorstwa Davida Christiana. 

Jakby wyglądało badanie całości historii, od Wielkiego Wybuchu po dzień dzisiejszy, a nawet daleką przyszłość? W jaki sposób uwzględnienie w tych badaniach pełnej rozciągłości czasu zmieniłoby sposób, w jaki postrzegamy wszechświat, ziemię i nasze istnienie? Na te właśnie pytania autor stara się odpowiedzieć w swojej książce, zabierając czytelnika w szaloną i pasjonującą podróż przez całe 13,8 miliarda lat naszej historii. Christian definiuje konkretne wydarzenia (progi), wyraźne trendy i kwestie dotyczące naszego pochodzenia. Rzuca także światło na ukryte wątki, które wiążą to wszystko w jedną całość – począwszy od powstania naszej planety poprzez narodziny rolnictwa, po ewentualną wojnę nuklearną i nie tylko.

Zabierając się do lektury Opowieści o początku miałem pewne obawy, czy książka nie jest podobna treściowo do wielu innych, które można znaleźć na rynku. Moje wątpliwości szybko zniknęły, kiedy przeczytałem kilka pierwszych stron. Książka Christiana nie przypomina typowych tytułów popularnonaukowych, ponieważ autor postanowił potraktować całą naszą historię, jako jedną opowieść, a nie wiele epizodów, przepełnionych datami, odkryciami i nazwiskami. Mamy za to coś w rodzaju powieści, która opisuje historię od Wielkiego Wybuchu aż po czasy współczesne i rozważania na temat przyszłości. Przyznam szczerze, że podziwiam autora, że zdecydował się na taką formę, ponieważ wymagała ona bardzo, ale to bardzo dużo pracy. Przede wszystkim dlatego, że przez całe 400 stron cały czas udało mu się utrzymać taki sam styl opowiadania i nie zbaczać w kierunku wypisywania wielu nazwisk i dat, tylko potraktować historię, jako całość. 

O wielu rzeczach, które opisuje Christian miałem już okazję się uczyć w szkole, czytać w różnego rodzaju podręcznikach, czy książkach popularnonaukowych. A jednak w wielu kwestiach autor zupełnie mnie zaskoczył, ponieważ wyciąga niezwykle trafne i ciekawe spostrzeżenia, kiedy spojrzy się na historię jako całość, a nie na krótkie, małe epizody. Autor nie podaje ogólników, ale snuje rozważania np. jak krok po kroku doszło do tego, że człowiek zaczął uprawiać rolę, jakie korzyści i wady z tego wynikły i co to zmieniło w naszym rozwoju. Christian skłania także czytelnika do zastanowienia w wielu kwestiach, które porusza, szczególnie pod koniec książki. W rozdziałach dotyczących czasów najnowszych na podstawie dosłownie kilku danych autor potrafi niesamowicie uzmysłowić czytelnikowi, jak bardzo człowiek zmienił Ziemię w ciągu ostatni dwustu lat. I to jest bardzo przerażające i dające do myślenia!

Ogromnym plusem książki jest jej przystępność. Autor nie stosuje zbyt wielu skomplikowanych terminologii, ale prostymi słowami i w ciekawy sposób stara się pokazać historię jako całość. Dodatkowo na samym końcu zamieszczono obszerny słowniczek terminów używanych w książce wraz z ich wyjaśnieniem, co pozwoli większej liczbie osób ją przeczytać. A dla tych, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę, na końcu została umieszczona literatura rozszerzająca oraz bibliografia dla kwestii, które wciąż pozostają kontrowersyjne. 

Opowieść o początku jest to niecodziennie napisana książka popularnonaukowa. David Christian opisuje historię jako całość, od Wielkiego Wybuchu aż po czasy współczesne i rozważania na temat przyszłości, co pozwala pokazać wiele wydarzeń w zupełnie nowym świetle. Polecam!

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!

Tytuł: Opowieść o początku. Wielka historia wszystkiego
Autor: David Christian
Tłumaczenie: Aleksander Wojciechowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 04.06.2019
Liczba stron: 414
ISBN:9788381165884

2 komentarze:

 1. Jestem bardzo ciekawa tej książki.
  Zapraszam
  https://bibliotekaedymona.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię książki popularnonaukowe, więc i po tę na pewno sięgnę, jeżeli znajdę chwilę wolnego :)

  www.kulturalnameduza.pl

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.