sobota, 27 kwietnia 2019

Zapowiedzi maj 2019

Pomimo że w maju znalazłem na tę chwilę mniej ciekawych tytułów niż w kwietniu, to i tak jest w czym wybierać. Czego zatem możemy spodziewać się w nadchodzącym miesiącu? Między innymi piątego tom Wojnen Wikingów, kolejnej pozycji z serii Wehikuł czasu - Aleja Potępienia, nowej książki Jacka Dukaja, graficznej adaptacji jednego z najsłynniejszych opowiadań Lovecrafta, czy wznowienia Dobrego omenu w serialowej okładce.

Rebis

Aleja Potępienia - Roger Zelazny - 28 maja
Wojna nuklearna spustoszyła świat. W Ameryce Północnej ocalali ludzie usiłują przetrwać w niewielkich enklawach, pozostałościach dawnych stanów. Hell Tanner, brutalny członek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swych win. Na wschodzie wybuchła epidemia i ktoś musi dostarczyć szczepionkę z Los Angeles do Bostonu. Tanner rusza Aleją Potępienia, by mierzyć się z promieniowaniem, gniewem natury, zmutowanymi zwierzętami i jeszcze gorszymi niż one ludźmi.


Literackie

Po piśmie - Jacek Dukaj - 15 maja
Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziele Jacka Dukaja. Intelektualna podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji – aż do jej kresu i do kresu człowieka. Przez ostatnich kilka tysięcy lat pismo, książki i biblioteki były nośnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyła cywilizację człowieka. Myślenie pismem oznacza myślenie symbolami, ideami i kategoriami. Daje bezpośredni dostęp do wnętrza innych: ich emocji, przeżyć i poczucia „ja”. Wyniósłszy tę umiejętność na wyżyny sztuki, w istocie tworzy nasze życie duchowe. W Po piśmie Dukaj pokazuje ludzkość u progu nowej ery. Kolejne technologie bezpośredniego transferu przeżyć– od fonografu do telewizji, internetu i virtual reality – wyprowadzają nas z domeny pisma. Stopniowo, niezauważalnie odzwyczajamy się od człowieka, jakiego znaliśmy z literatury – od podmiotowego „ja”.


Vesper

Zew Cthulhu - H.P. Lovefract, Francoise Baranger - 15 maja
To napisane w latach dwudziestych opowiadanie Lovecrafta stało się jednym z najsłynniejszych utworów amerykańskiej literatury fantastycznej. Cthulhu, wielki przedwieczny, który śni i czeka w mrocznych głębinach oceanu stał się symbolem całego uniwersum stworzonego przez pisarza z Providence. Zafascynowany od zawsze tymi światami potworów kryjącymi się w mrocznych zakamarkach i tytanicznymi stworami które same z siebie wystarczyłby do pogrążenia w szaleństwie, François Baranger znany na całym świecie ze swojego talentu ilustrator i artysta koncepcyjny pracujący w przemyśle filmowym i grach wideo wykonał „cyklopową” pracę, wizualizując główne utwory H.P.Lovecrafta.Ćma - Jakub Bielawski - 15 maja
Dolnośląska prowincja w pierwszych latach XXI wieku. Poniemieckie miasteczka więdną w posępnym cieniu Gór Sowich. Tutaj ludzie umierają na życie. Może to coś w wodzie, albo w powietrzu? Dawnych mieszkańców tych okolic wyrwano z korzeniami, a trzecie pokolenie polskich przesiedleńców wciąż niepewnie bada niegościnny grunt. Bardziej przypominają w tym chwasty niż ludzi. Najmłodsze z latorośli muszą się jednak zmierzyć z trudną i straszną historią regionu. W miejscu, gdzie ludzie odwracają wzrok od zachodzącego słońca, przyjdzie im spojrzeć w puste oczy ciemności. Jakie sny będą śnić, kiedy miast kołysanki usłyszą tylko cichy szelest łuskowatych skrzydeł tysięcy ciem?Matka - S.E. Lynes - maj
Christopher nie skrzywdziłby nawet muchy. W każdym razie nie celowo. Nadal w to wierzę. Nawet pomimo tych wszystkich wydarzeń… Christopher Harris jest samotnym chłopakiem. Chłopakiem, który nigdy nie pasował do swojej rodziny i od zawsze czuł, że coś go w życiu omija. Aż do dnia, w którym odkrył aktówkę na strychu rodzinnego domu. Poznał wówczas sekret o swojej matce. Tego dnia wszystko się zmieniło. Oto w końcu Christopher ma szansę na szczęście. Szczęście, którego będzie bronił za wszelką cenę. A jaką cenę ty byłbyś skłonny zapłacić za idealną rodzinę?

Prószyński i S-ka

Dobry Omen - Neil Gaiman, Terry Pratchett - 16 maja
Koniec świata jest już blisko! Nadciągają jeźdźcy Apokalipsy, a Antychryst ma zesłać na Ziemię Armagedon. Tymczasem aniołowi Azirafalowi (Michael Sheen) i demonowi Crowleyowi (David Tennant), dwóm przyjaciołom, którzy od tysięcy lat żyją wśród ludzi, perspektywa końca świata zupełnie nie odpowiada. Ruszają więc z misją uśmiercenia Antychrysta, żeby zapobiec katastrofie i uratować świat przed zagładą. Problem w tym, że Antychryst ma ledwie jedenaście lat i jest bardzo miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być naprawdę dumni...

Otwarte

Płonące ziemie - Bernard Cornwell - 15 maja
Duńczycy wciąż zagrażają królestwu Alfreda: jarl Haesten przywiódł do wybrzeży Wessexu osiemdziesiąt okrętów, a kilka tysięcy wikingów pod wodzą Haralda Krwawowłosego pustoszy Kent. Uhtred, dowodzący teraz załogą Londynu, chce walczyć z Haestenem, ale z woli władcy układa się z nieprzyjacielem. Alfred rozkazuje mu też wyruszyć do Aescengum - tam bowiem zamierza rozgromić armię Krwawowłosego. W drodze do warowni Uhtred rozbija oddział dowodzony przez piękną i niebezpieczną Skade, kochankę i wieszczkę Haralda...

Mag

Legion: Wiele żywotów Stephena Leedsa - Brandon Sanderson - 24 maja
Stephen Leeds jest całkowicie zdrowy na umyśle. To jego halucynacje są szalone. Stephen jest geniuszem o niezrównanych zdolnościach, który w ciągu zaledwie kilku godzin może opanować dowolną umiejętność, zawód lub dziedzinę sztuki. Niestety, by pomieścić całą tę wiedzę, jego umysł tworzy wyobrażonych ludzi – Stephen nazywa ich aspektami – by zachować i uzewnętrzniać wszystkie informacje. Dokądkolwiek Stephen się udaje, towarzyszy mu drużyna wyobrażonych ekspertów, która udziela rad, interpretuje i objaśnia. Wykorzystuje ich do rozwiązywania problemów... nie za darmo. Ale jego umysł robi się nieco zatłoczony, a aspekty mają tendencję do życia własnym życiem. Kiedy pewna firma wynajmuje go do odzyskania skradzionego sprzętu – aparatu, który może rzekomo robić zdjęcia przeszłości – Stephen pakuje się w przygodę, która zmusi go do udania się na drugi koniec świata i walki z terrorystami. To, co odkryje, może podważyć fundamenty trzech najważniejszych światowych religii – i, być może, dać mu niezwykle ważną wskazówkę co do prawdziwej natury jego aspektów.


Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw, serwisu lubimyczytac.pl i księgarni swiatksiazki.pl
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.

A Wy na jakie tytuły czekacie w maju? :) 

12 komentarzy:

 1. Ugh, praktycznie wszystko bym chciał – przynajmniej nie muszę przebierać i wybierać... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za dużo dobrych rzeczy co chwila wychodzi :)

   Usuń
  2. Masz dokładnie tak samo jak ja - ciężko wybrać czego by się nie chciało 😂

   Usuń
 2. Ćmę i Płonące ziemie już mam, nawet obydwie przeczytałam :D Dlatego dla siebie widzę tylko Dobry omen :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ćmę też mam w prebooku, ale dopiero się za nią zabiorę. A jak Ci się podobała ta książka? :)

   Usuń
 3. Dla mnie może Rebis. Myślałam też o "Dobrym omenie", ale po zobaczeniu okładki mi przeszło. Pożyczę od znajomej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego ja biorę e-booka, bo na półce tego widzieć nie będę. :P

   Usuń
  2. Ja też zaopatrzę się w ebooka - brak mi miejsca na regale plus jakoś nie przepadam za serialową okładką :)

   Usuń
 4. Wszystko poza Ćmą. Nie jestem pewny co do "Matki", ale nie mówię nie, bo czekam na recki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Matkę już recenzowałem i bardzo ciekawy thriller psychologiczny :)

   Usuń
 5. Każda z tych książek to świetna pozycja, po którą bez wątpienia warto sięgnąć. Polecamy szczególnie Jacka Dukaja i jego "Po piśmie", które zaskakuje i nie da się ukryć - zmusza do refleksji, które nie zawsze wywołują uśmiech na twarzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z opisu już wydaje się być nietuzinkowa i niezwykła, a pierwsze recenzje to potwierdzają :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.