niedziela, 14 kwietnia 2019

Do gwiazd - Brandon Sanderson

Do gwiazd jest kolejną książką młodzieżową Brandona Sandersona, którą w ostatnim czasie miałem okazję przeczytać. Tym razem jest ona z gatunku science fiction i rozgrywa się na Detritusie, planecie otoczonej nieprzeniknioną warstwą złomu. To zza niej nadlatują obcy, zwani Krellami i próbują zniszczyć ludzi żyjących w jaskiniach pod powierzchnią. Jedyną obroną przed nimi są eskadry myśliwców walczące z wrogiem w przestworzach. Nastoletnia Spensa od zawsze chciała zostać pilotem myśliwca, ale ciąży na niej niesława jej ojca – zestrzelonego przed wieloma laty pilota, który nieoczekiwanie zdezerterował. Ludzie nigdy nie pozwolą Spensie zapomnieć o tym, co zrobił jej ojciec, lecz ona pomimo tego postanowiła latać. Od pewnego czasu liczebność powietrznej armady Krellów znacząco się zwiększyła, coraz bardziej zagrażając światu Spensy, więc każdy pilot jest na wagę złota, nawet córka tchórza...

Powieść została napisana w narracji pierwszoosobowej, czyli z perspektywy Spensy i to ona jest narratorką w książce. Powoduje to, że mamy niesamowitą okazję szczegółowo poznać jej losy, uczucia i plany. Jest to młoda dziewczyna, ale o niezwykłej sile charakteru, ogromnej ciekawości i zawziętości. Na każdym kroku - od egzaminu na pilota, po szkolenie i latanie, napotyka przeszkody, które mają ją zniechęcić do kontynuowania szkolenia i zrealizowania swojego marzenia. Jednak Spensa nie poddaje się, walczy zawzięcie i ćwiczy na symulatorze, żeby pokazać wszystkim, że nie jest tchórzem i że będzie dobrym pilotem. Nie boi się przy tym ryzykować, żeby zdobyć informacje, czy naprawić dziwny statek, który ma zupełnie inną budowę niż znane jej statki. Nie sposób zatem nie śledzić uważnie jej przygód i zmagań z nieprzychylnymi jej ludźmi. 

Świat w jakim przyszło żyć Spensie jest nie do pozazdroszczenia. Nieustannie mamy zagrożenie ze strony Krelli, którzy pragną zniszczyć ludzką cywilizację, chroniącą się w jaskiniach i jednocześnie nie dopuścić do przejęcia przez ludzi spadającego złomu, zawierającego wiele cennych urządzeń. Świat ten poznajemy wraz ze Spensą - jak wygląda życie w jaskiniach, jak funkcjonują myśliwce i zastosowanej w nich technologii, jak wygląda szkolenie na pilota myśliwca, czy jakie  były największe bitwy w historii. W trakcie lektury pojawia się również wiele tajemnic i pytań o to kim są Krelle, dlaczego nieustannie atakują ludzi, czy dlaczego ojciec Spensy zdradził. Na część z tych pytań Sanderson odpowiada w emocjonującym finale, ale wiele kwestii wciąż pozostaje owiane tajemnicą i niewiadomą. Dlatego czekam z niecierpliwością na kolejny tom! Patrząc z perspektywy całej książki, to kolejny raz konstrukcja świata przedstawionego mnie ogromnie zaciekawiła i nie jest wcale taka oczywista jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Wszystko u Sandersona ma swój cel i nie inaczej jest przypadku tej książki.  

Spensy nie sposób nie polubić i nie kibicować jej w dążeniu do własnych marzeń. Bo to właśnie o tym jest ta książka. O przezwyciężaniu przeciwności losu i dążeniu do upragnionego celu, kiedy los rzuca nam kłody pod nogi. Spensa miewa chwila kryzysu, kiedy giną jej koledzy ze szkolenia, kiedy musi spać w jaskini, ponieważ nie może spać razem z członkami swojej eskadry, ale nie nigdy się nie poddaje. Zawsze może liczyć na swojego przyjaciela Riga, z którym dzieli marzenie o zostaniu pilotem, na instruktora Cobba, przyjaciela jej ojca, czy członków eskadry. I choć zdaję sobie sprawę, że to młodzieżówka, którą bardziej zachwycą się osoby ode mnie młodsze, to mnie również oczarowała. 

Do gwiazd jest to bardzo ciekawie napisana książka science fiction o dążeniu do własnych marzeń i przezwyciężaniu wszelkich trudności. Choć jest ona skierowana bardziej do młodzieży, to uważam, że również starsi czytelnicy będą bardzo dobrze wspominali jej lekturę. Polecam!

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!

Tytuł: Do gwiazd
Autor: Brandon Sanderson
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Cykl: Skyward
Tom cyklu: 1
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 08.04.2019
Liczba stron: 606
ISBN:9788381165747

14 komentarzy:

 1. Jeszcze nie czytałam żadnej młodzieżówki Sandersona, więc czas to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto dać im szansę - są równie dobre, co książki Sandersona dla starszych czytelników :)

   Usuń
  2. Dla starszych, czyli tak 16-17 lat ;) ? :P Akurat w przypadku Sandersona jego książki dla starszych są tak samo "dorosłe" jak filmy z ratingiem PG-13. Chyba, że założymy, że byle smark nie przebrnie przez 600-1000 stron tekstu i nie ogarnie więcej niż 1,5 wątku na krzyż ;))

   Usuń
  3. Czepiasz się troszkę, ale masz rację. Niemniej jednak Do gwiazd, seria z Alcatrazem, czy Mścicieli można uznać za książki bardziej dla nastolatków niż np. taką Drogę Królów, czy znajdowanie powiązań z Cosmere :)

   Usuń
 2. Ostatnio z science fiction jest mi po drodze. Również i ten tytuł mam w planach.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Sugerując się grafiką na okładce można by powiedzieć, że w ekranizacji główną bohaterkę może zagrać Natalie Dormer :) Generalnie książka mnie ciekawi, więc kiedyś ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś w tym jest, choć tutaj widziałbym zdecydowanie kogoś innego. Dormer nie pasuje mi :)

   Usuń
 4. Jak się zachwycę, to będzie znaczyło, że jestem młodsza od Ciebie? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kobiety w końcu po pewnym czasie co roku obchodzą już tylko 18-ste urodziny :)

   Usuń
 5. Wszyscy tak chwalą tę książkę (zresztą nic dziwnego, to w końcu Sanderson), że koniecznie muszę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra i ciekawa młodzieżówka, a to dopiero pierwszy tom z czterech :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.