środa, 17 kwietnia 2019

Koniec dzieciństwa - Arthur C. Clarke [Przedpremierowo]

Wehikuł czasu to nowa seria Wydawnictwa Rebis, mająca przybliżyć czytelnikom najbardziej znaczące, nagradzane, uznane i lubiane tytuły szeroko rozumianej literatury fantastycznonaukowej. Jedną z pierwszych książek, która ukazała się w tej serii jest Koniec dzieciństwa Arthura C. Clarke'a. 

O losach Ziemi decydują wielkie mocarstwa, a ludzkość z napięciem śledzi przygotowania członków ekspedycji marsjańskiej. Gdy jednak człowiek ma już ruszyć na podbój kosmosu, kosmos przybywa do niego – nad największymi miastami planety pojawiają się ogromne statki obcych, których ludzkość szybko zaczyna nazywać Zwierzchnikami. Po okresie niepewności i daremnych próbach oporu, przybysze jednoczą państwa, eliminują ubóstwo i przestępczość, zaprowadzają powszechny pokój. Tylko nieliczni mają świadomość, że nadzorcy rodzaju ludzkiego muszą mieć jakiś cel...

Koniec dzieciństwa zadebiutował blisko 70 lat temu, w 1953 roku i od tamtej pory motyw spotkania ludzkości z obcą cywilizacją był wykorzystywany przez dziesiątki pisarzy. W wizji Clarke'a przybywają w kluczowym momencie, zanim ludzkość sięgnęła gwiazd i zaprowadzają dobrobyt i pokój. Jednak przez pierwsze pięćdziesiąt lat nie ujawniają się, nie pokazują jak wyglądają, a jedyną osobą, która z nimi rozmawia jest sekretarz generalny ONZ Rikki Stormgren. Dzięki niemu mamy okazję zobaczyć jak Zwierzchnicy widzą ludzi i co zamierzają wobec nich, ale praktycznie do samego końca nie wiadomo jaki jest prawdziwy cel ich działania. Akcja książki biegnie nieśpiesznie i autor pokazuje różne zachowania ludzi na przybycie obcych i jak to się zmienia z czasem. Po blisko 70 latach książka wciąż się broni, a wizja i poruszane w niej problemy są wciąż jak najbardziej aktualne. Finał zaś okazuje się niezwykle intrygujący i ciekawy, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że jest to klasyka, którą każdy czytelnik fantastyki powinien znać.

Książka powstała w zasadzie tuż po II Wojnie Światowej, więc na całym świecie echa tego konfliktu były wciąż bardzo świeże. Stąd w Końcu dzieciństwa przybywają obcy, którzy kończą wszelkie konflikty, zaprowadzają powszechny pokój, dobrobyt oraz jednoczą wszystkie państwa. Wydawać by się mogło, że to idylla, i że do tego właśnie powinna dążyć ludzkość, ale prawda okazuje się zupełnie inna. Zwierzchnicy rozwiązują wszystkie problemy, ale jednocześnie tracimy to, co czyni nas wyjątkowymi. Pojęcie dobra i zła przestaje istnieć, za sprawą powszechnego dobrobytu nikt już nie musi pracować, naukowcy widząc przepaść między ziemską technologią, a przybyszy z kosmosu, szybko zaprzestają jakichkolwiek badań. Natomiast religie świata nie wytrzymały próby, kiedy Zwierzchnicy dali ludziom możliwość prześledzenia dowolnego wydarzenia do kilku tysięcy lat wstecz i zobaczenia początków własnej wiary. Po Złotej Erze nastąpiła stagnacja, nie ma motywacji do działania, nie ma celów do zrealizowania, lecz to co przyjdzie później diametralnie zmieni ludzkość na zawsze...

Okładkę Końca dzieciństwa, jak również pozostałych trzech tomów, stworzył Igor Morski i stanowią one połączenie Photoshopowej fotomanipulacji z grafiką 3D. Od samego początku wzbudziły one gorące dyskusje i były krytykowane, że wyglądają jak okładki książek z lat 80-tych. Początkowo również nie do końca byłem przekonany do tych okładek, ale po jakimś czasie stwierdziłem, że jednak mają one coś w sobie. Nie są zbyt rzucające się w oczy, ale jednocześnie pokazują ważny motyw występujący w danej książce np. w Końcu dzieciństwa są to statki obcych wiszące nad miastami. Poza tym na żywo okładki prezentują się zdecydowanie lepiej aniżeli na komputerze, szczególnie w połączeniu z twardą oprawą i z białymi grzbietami.

Koniec dzieciństwa to jeden z pierwszych tytułów nowej serii Wehikuł czasu od wydawnictwa Rebis. Książka Clarke'a opisuje spotkanie ludzkości z obcą cywilizacją, która zaprowadza pokój i powszechny dobrobyt na Ziemi, ale ma w tym swój ukryty cel, który zmieni ludzkość na zawsze. Polecam!

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis!

Tytuł: Koniec dzieciństwa
Autor: Arthur C. Clarke
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki, Andrzej Sawicki
Seria: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 23.04.2019
Liczba stron: 270
ISBN: 9788380623729

8 komentarzy:

 1. Czytałam w oryginale i polecam

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno sięgnę po Clarke'a, Keyesa, Zelaznego i Heinlena z tej serii. Super, że w końcu ruszyła i że ktoś zdecydował się wznowić kolejne klasyki, bo Artefaktów mi za mało. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sir Arthur to troszkę zaniedbany przeze mnie klasyk, tylko 4 Odyseje czytałem i pierwszą Ramę. Bardzo dobrze zatem, że Rebis podsuwa mi jego książkę. Zresztą na całą serię czekam, fajnie, że wreszcie startują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to była jego pierwsza książka, ale liczę, że w serii Rebisu pojawi się jeszcze kilka książek Clarke'a :)

   Usuń
 4. Fajnie, że kolejne klasyki, może nieco już zapomniane "wracają do łask". :D Już się zapatruję na tę serię, a Clarka na pewno przeczytam. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Ja na dniach zabieram się za "Kwiaty dla Algernona" i jestem ich ogromnie ciekawy :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.