niedziela, 24 lutego 2019

Ogień i krew, część 2 - G.R.R. Martin

Ogień i krew, czyli Historia królów Westeros z Dynastii Targaryenów jest niezwykłą kroniką przybliżającą wydarzenia na przestrzeni dziesiątek lat przed akcją Gry o Tron. Pierwsza część ogromnie przypadła mi do gustu, a druga tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że Martin to niesłychany gawędziarz i w tej roli jest sprawdza się znakomicie. Akcja drugiej części Ognia i krwi rozpoczyna się od sławnego Tańca Smoków, czyli wojny domowej pomiędzy Aegonem II a jego przyrodnią siostrą Rhaenyrą, a kończy na regencji Aegona III. Jest więc to stosunkowo krótki okres czasu, ale obfitujący w niezliczoną ilość wydarzeń. Podobnie jak pierwsza część, również druga została wydana w twardej oprawie z piękną grafiką na okładce i wzbogacona o niesamowite ilustracje Douga Wheatley'a. 

Jak się łatwo domyślić, dominującym tematem drugiej części Ognia i krwi jest Taniec Smoków. Martin wyjaśnia szczegółowo przyczyny tego konfliktu, opisuje najważniejsze bitwy, potyczki, spiski, zdrady, a później także konsekwencje tych wydarzeń dla całego Westeros. Mamy zatem niesamowitą okazję, aby bardzo dobrze poznać jak dokładnie wyglądał sławny Taniec Smoków, przeżyć wiele heroicznych starć ludzi i smoków, ale również uczestniczyć w wielu spotkaniach i naradach. Wszystkie te wydarzenia i rozważania na ich temat zostały zrelacjonowane w postaci kroniki spisanej przez arcymaestra Gyldayna. Jedne fakty przedstawione są niezwykle szczegółowo, na temat innych snute są domysły, a jeszcze innym razem autor porównuje jak dane wydarzenie zostało opisane przez różne osoby. Niektóre rzeczy są zatem niedopowiedziane, czy też osnute aurą tajemnicy, którą trudno rozwikłać po setkach lat, a inne wyjaśnione bardzo dokładnie z wieloma szczegółami. Dzięki czemu Martin cały czas potrafi zainteresować czytelnika, skupić jego uwagę na przedstawianych wydarzeniach, pomimo że jest to ponad pięćset stron ciągłego tekstu. 

Część osób krytykowało pierwszą część Ognia i krwi za gatunek, jaki Martin użył do opowiedzenia historii Targaryenów. Osobiście uważam, że w tym przypadku kronika była bardzo dobrym pomysłem - gdyby miała to być powieść przedstawiająca wszystkich królów z dynastii Targaryenów, to obawiam się, że Martin musiałby napisać kolejny cykl, który z pewnością byłby kilkukrotnie dłuższy i bardziej skomplikowany niż Pieśń Lodu i Ognia. Wybierając kronikę, Matrin mógł ominąć wiele nieistotnych wydarzeń i bohaterów pobocznych, a skupić się na przedstawianiu kolejnych królów, wydarzeń oraz zmian, jakie zaszły za ich panowania. W ten sposób otrzymujemy bardzo rzetelne i ciekawie napisane źródło wiedzy o historii dynastii Targaryenów i wydarzeniach na setki lat przed akcją z Gry o Tron. W tej roli Ogień i krew sprawdza się znakomicie, choć nie jest to książka łatwa i lekka w odbiorze, to jednak jest jak najbardziej warta uwagi. 

Ogień i krew, część 2 to przede wszystkim opis Tańca Smoków, gdzie dwie gałęzie rodu Targaryenów walczyły ze sobą o Żelazny Tron. Martin w kronikarskim stylu przedstawia przyczyny, przebieg i konsekwencje tego konfliktu, który od dawna chciałem poznać. Polecam!

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!

Tytuł: Ogień i krew, część 2
Autor: G.R.R. Martin
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Historia Targaryenów
Tom cyklu: 1.2
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 28.01.2019
Liczba stron: 518
ISBN:9788381165518

2 komentarze:

  1. Trochę jestem zawiedziona objętością tego tomu, bo jest "cieńszy" niż pierwsza cześć, ale domyślam się że to zagrywka naszego wydawcy, że jakoś sensownie podzielić. Zobaczymy ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie dało się inaczej. Druga część rozpoczyna się idealnie od Tańca Smoków, więc idealne miejsce do podziału :)

      Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.