środa, 20 lutego 2019

Biały piasek 2 - Brandon Sanderson

Biały piasek Brandona Sandersona to nigdy niewydana powieść z uniwersum Cosmere, która doczekała się jednak adaptacji w formie komiksu. Całość planowana jest na trzy części, a przed kilkoma miesiącami ukazała się druga część, którą miałem okazję ostatnio przeczytać.

Po śmierci swoich towarzyszy, Kenton zostaje lordem mastrellem nielicznych pozostałych przy życiu mistrzów piasku - magów zdolnych do manipulowania piaskiem. Jednak większość rządzącej rady jest mu wroga, impulsywny Kenton musi stać się dyplomatą, by mieć nadzieję na ocalenie swoich towarzyszy. W międzyczasie pojawia się kolejna komplikacja – ze wszystkich stron atakują go zabójcy, a jedynym prawdziwym sojusznikiem Kentona jest przybyła z drugiej strony planety Khriss która jednak ma własne ukryte cele.

Podobnie jak w pierwszej części Białego Piasku, również w drugiej mamy sześć rozdziałów. Za rysunki pierwszych pięciu odpowiedzialny jest Julius Gopez, za ostatni natomiast Julius Otha. Przyzwyczaiłem się do stylu rysunków Gopeza, które zawierają bardzo dużo drobnych szczegółów i detali, zaś w rysunkach Otha'y wszystko jest bardzo uproszczone i wygładzone. Różnica jest więc widoczna już na pierwszy rzut oka i mnie osobiście nie podobała się ta zmiana. Co więcej, wszystko wskazuje, że trzeci i ostatni tom komiksu Biały piasek będzie miał takie właśnie uproszczone rysunki. 

Jeśli chodzi o historię, to jest ona w drugiej części bardziej złożona i zdecydowanie więcej się dzieje pomiędzy poszczególnymi planszami. Mocniejszy jest też akcent polityki, która wkrada się w tę opowieść, i w której Kenton musi się odnaleźć. Jednocześnie mamy okazję nieco lepiej poznać kulturę i zwyczaje mieszkańców Dniostrony, jak również jak wygląda stosunek zwykłych mieszkańców do mistrzów piasku.


Jednak w tym wszystkim nie do końca autorzy rysunków i scenariusza potrafili przekazać bardziej szczegółowe informacje na temat świata, postaci, czy samej magii piasku, która wciąż jest zagadką. Moje odczucia mogą wynikać to z faktu, że Sanderson przyzwyczaił mnie do opisów, niekoniecznie długich, ale przedstawiających najważniejsze informacje, które pozwalają lepiej poznać świat przedstawiony. W komiksie jest to znacznie trudniejsze do przekazania, ponieważ pewnych rzeczy nie da się przedstawić rysunkiem i wymagają one po prostu wyjaśnienia. A dialogi skupiają się głównie na relacjach bohaterów i ich problemach, rzadziej na tym co widzą. Zdecydowanie przydałoby się poświęcić więcej czasu kreacji świata i jego poznawaniu, nawet kosztem dodatkowej części komiksu, ponieważ jest on niezwykle interesujący, ale ta jego wyjątkowość umyka gdzieś pod natłokiem akcji i kolejnych wydarzeń. 

Biały piasek 2 jest całkiem udaną kontynuacją powieści graficznej przygotowanej na podstawie niewydanej książki Sandersona. Żałuję tylko, że pod koniec mocno zmienia się styl rysunków, jak również, że nie dołożono większych starań, aby czytelnik mógł lepiej poznać ten niezwykły świat i jego bohaterów. 

Ocena: 7/10

Tytuł: Biały piasek 2
Autor: Brandon Sanderson
Cykl: Biały piasek
Tom: 2
Adaptacja: Rik Hoskin
Rysunki: Julius Gopez, Julius Otha
Kolory: Morgan Hickman, Salvatore Alala Studios
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 12.10.2018
Liczba stron: 160
ISBN: 9788374809139

6 komentarzy:

 1. Nie słyszałam o tej pozycji, ale być może kiedyś po nią sięgnę. Jednak, gdy to nastąpi zacznę od pierwszego tomu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, choć szybko się czyta, więc będziesz chciała szybko zabrać się za drugi tom :)

   Usuń
 2. No i tym "stylowym akcentem" spowodowałeś moje wątpliwości, co do zakupu. Obawiam się, że moje feng shui może za mocno ucierpieć. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie warto kupić, choć nie wiem, czy kiedyś nie sięgnę po powieść Sandersona, którą rozsyłał w newsletterze i można ją za darmo pobrać :)

   Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.