sobota, 5 maja 2018

Koniec śmierci - Cixin Liu

Cixin Liu od pierwszych stron Problemu trzech ciał oczarował mnie swoim stylem i sposobem w jaki podszedł do, wydawałoby, się znanego tematu, czyli inwazji obcej cywilizacji. Stworzył trylogię hard science fiction na bardzo wysokim poziomie, która urzeka do samego końca i nie pozostawia czytelnika obojętnym na poruszane tematy. 

Minęło pół wieku od bitwy w dniu Sądu Ostatecznego. Za sprawą groźby powiadomienia Wszechświata o położeniu Trisolaris, ludzka cywilizacja może swobodnie się rozwijać. Ziemia przeżywa wyjątkowy okres dobrobytu i następuje wymiana kultury i nauki pomiędzy ludźmi, a Trisolarianami i wydaje się, że obie cywilizacje znajdą porozumienie. W tej epoce budzi się z hibernacji Cheng Xin, ekspertka techniczna z początków dwudziestego pierwszego wieku. Przynosi ze sobą wiedzę o zapomnianym programie z czasów kryzysu, który może na zawsze zburzyć równowagę między dwoma światami. Jak potoczy się historia ludzkości? 

Pierwsze kilkadziesiąt stron może z początku wydawać się, że zupełnie nie pasuje do tego, o czym przeczytaliśmy pod koniec drugiego tomu. Bowiem znajdziemy tutaj historię z 1453 roku o śmierci pewnej czarodziejki, czy przeczytamy o losach śmiertelnie chorego mężczyzny. Po takim opisie, przynajmniej początek, może się wydawać lekko chaotyczny. Jednak w miarę czytania, wszystko zaczyna do siebie pasować, i to w taki sposób, że chwilami nie mogłem wyjść z podziwu dla talentu i pomysłowości autora. W jego książce nie ma mowy o przypadku, wszystko jest starannie zaplanowane od pierwszej strony, aż po ostatnią. Oprócz tego, co kilka rozdziałów pojawiają fragmenty książki Przeszłość poza czasem, w których autor obiektywnie analizuje obecnie opisywaną historię, ze wszystkimi skutkami i przyczynami. Choć są to z reguły dość krótkie fragmenty, to świetnie uzupełniają całą historię, jak również pokazują jak bardzo jest to przemyślana i dopracowana trylogia.

Książka liczy sobie ponad osiemset stron i jest ona zdecydowanie grubsza od poprzednich tomów. Jednak po przeczytaniu, mogę stwierdzić, że jest to wciąż za mało i najchętniej przeczytałbym jeszcze jedną trylogię napisaną takim pięknym stylem. Jest on lekki w odbiorze, a zarazem daleko mu do prostoty. Liu potrafi przykuć uwagę czytelnika i wywołać w nim najrozmaitsze emocje. W całej trylogii nie brakuje tematów trudnych, jak również interesujących wywodów na kwestie naukowe, jak i socjologiczne. Autor pokazuje w tym miejscu ogromną wiedzę - z ogromnym wyczuciem przedstawia czytelnikowi opisy danego wynalazku, czy teorii w sposób prosty i zrozumiały dla każdego. Jednocześnie nie brakuje tutaj rozważań socjologicznych, w których Liu stara się pokazać czytelnikowi jak prawdopodobnie ludzkość się zachowa wobec podobnego zagrożenia. Co ważne, jest to wizja, przy której trudno powiedzieć, że przedstawione wydarzenia i zachowania nie mają prawa się to wydarzyć. Całość jest przedstawiona nad wyraz realistycznie... 

Główną bohaterką trzeciego tomu jest Cheng Xin. Z początku pracuje w Planetarnej Agencji Wywiadowczej, której celem jest obserwacja floty trisolariańskiej i samej Trisolaris. Później zaś jest pomysłodawczynią programu, z którym ludzkość wiązała duże nadzieje, a ostatecznie o nim zapomniała. Cheng Xin kilkukrotnie poddaje się hibernacji, dzięki czemu mamy okazję obserwować jak w miarę upływu czasu ludzkość dokonuje kolejnych skoków technologicznych. Jest to bohaterka, która z czasem zaczyna dźwigać ogromny ciężar odpowiedzialności na swoich barkach. Nie zawsze uważa, że dobrze postąpiła, ale za każdym razem najważniejsze dla niej jest przetrwanie ludzkości. W zasadzie trudno tutaj mówić, żebyśmy bardzo dobrze poznali Cheng Xin, podobnie jak innych bohaterów, ale jednocześnie kreacji tych wszystkich postaci trudno cokolwiek zarzucić. Wiąże się to z faktem, że dla Cixina Liu to wizja, rozważania na temat zachowań ludzkości i jej rozwoju, stanowią główny temat całej trylogii. Bohaterowie są oczywiście ważni, ale nie najważniejsi.

Koniec śmierci to znakomite zakończenie cyklu Wspomnienie o przeszłości Ziemi. Pełne interesujących przemyśleń i obserwacji na temat zachowań ludzi wobec zagrożenia ze strony ciemnego lasu. Gorąco polecam!

Ocena: 9/10

Cykl Wspomnienie o przeszłości Ziemi
1. Problem trzech ciał
2. Ciemny las
3. Koniec śmierci

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis!
Tytuł: Koniec śmierci
Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi
Tom serii: 3
Autor: Cixin Liu
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 03.04.2018
Liczba stron: 836
ISBN:9788380622852

11 komentarzy:

 1. Ja zaczalem pierwszy tom i..... przepadlem:). Rewelacja!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę po nią sięgnąc :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie muszę przeczytać, chociaż boję się trochę, że jednak science fiction mnie pokona... :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pokona, wszystko jest bardzo przystępnie podane, choć nie brakuje tutaj naukowych kwestii :)

   Usuń
 4. A ja jeszcze pierwszego tomu nie zaczęłam. Żeby jednak nie było kupiłam już ebooka (za bajeczną cenę 9,99 :P)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety bardzo słaba...niespójna, bohaterowie papierowi
  ... Nie dorasta do pięt takim tuzom jak sheckley, roger zelazny, arthur clarke, brian aldiss, można wymieniać wielu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekam na kolejne dzieła tego autora przełożone na jezyk polski. Rebis - do dzieła!

  OdpowiedzUsuń
 7. A który z ebooków na start?
  virtualo.pl/liu-cixin-a64150/
  Nie znam jeszcze tego autora, a chcę zacząć od takiej pozycji, żeby się tylko zainteresować. Jakie macie doświadczenia? Która pozycja?

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.