czwartek, 26 kwietnia 2018

Zapowiedzi maj 2018

Po bardzo bogatym w premiery kwietniu, w maju przyszedł czas na załapanie oddechu i nadrobienie zaległości. Znalazłem tylko, albo aż, sześć książek, które z pewnością będę chciał przeczytać, w szczególności Wojnę światów w wersji ilustrowanej i nową powieść Michaela Crichtona :)

Vesper

Wojna światów - Herbert Wells 

Klasyczna powieść science fiction, pierwotnie wydana pod koniec XIX wieku, tutaj we współczesnym tłumaczeniu i z licznymi ilustracjami. Kilkakrotnie ekranizowana (m.in. przez Stevena Spielberga), a w roku 1938 przerobiona przez Orsona Wellesa na słuchowisko radiowe, którego emisja przeszła do historii. Czytana po latach okazuje się dziełem profetycznym, stanowiącym swoistą zapowiedź XX-wiecznych wojen światowych. Jak zachowują się ludzie – zarówno jednostki, jak i całe społeczności – w obliczu inwazji, która grozi masową zagładą? Kim jesteśmy dla najeźdźców i kim oni są dla nas? Jaką rolę odgrywają w tym nowe technologie? I co może nas uratować? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Herbert George Wells w sposób wciąż atrakcyjny dla współczesnego czytelnika, a powszechne już chyba poczucie niepokoju, niepewności i zagrożenia sprawia, że Wojnę światów odbieramy jako powieść ciekawą i aktualną również w XXI wieku. 


Rebis

Smocze kły - Michael Crichton 8 maja
Rok 1876, Dziki Zachód. Wojsko amerykańskie prowadzi zaciętą walkę z indiańskimi plemionami, a na fali gorączki złota wszędzie zaczynają wyrastać miasteczka bezprawia. W tej scenerii toczy się również słynna wojna o kości. Dwóch rywalizujących ze sobą profesorów paleontologii poszukuje skamieniałych szczątków dinozaurów, uciekając się do wszelkich możliwych chwytów. Do tego bezwzględnego świata trafia William Johnson, który ma więcej pieniędzy niż rozsądku. Zdecydowany wygrać nierozważnie zawarty zakład, dołącza jako fotograf do ekspedycji światowej sławy paleontologa, profesora Marsha. Ten jednak nabiera przekonania, że Johnson jest szpiegiem jego wroga, profesora Cope’a, i porzuca go w Cheyenne, mieście zbrodni i występku. Johnson, chcąc nie chcąc, łączy więc siły z Cope’em i dokonuje odkrycia o historycznym znaczeniu. Ochrona tego nadzwyczajnego skarbu zmusi go do stawienia czoła kilku najniebezpieczniejszym i najbardziej znanym postaciom Dzikiego Zachodu...

Muza

Dodatek do powieści "Nowy wspaniały świat" napisany przez Huxleya niespełna trzydzieści lat później. Jak wiele z jego proroctw, w których ukazał satyryczną wizję dalekiej przyszłości, ziściło się w tak krótkim czasie? Gdy w 1932 roku ukazała się powieść Nowy wspaniały świat, zawartą w niej szokującą analizę technokratycznej dyktatury uważano za odległą wizję. Po latach pisarz rozważa, w jaki sposób zmieniły się społeczeństwa, technologia i formy rządzenia od czasu ukazania się jego słynnej dystopii. Pisze o zjawiskach społecznych, które jego zdaniem mogą prowadzić do ewolucji ustrojowej nowoczesnych społeczeństw w kierunku dyktatury: przeludnieniu, nadmiernej organizacji życia społecznego, przemianach propagandy związanych z rozwojem behawioryzmu, nowych technikach prania mózgu i perswazji. Podkreśla, że w jeszcze większej mierze niż kiedyś należy obawiać się nowego typu dyktatury i tyranii. Prowokująca do myślenia i zatrważająca książka.


Fabryka Słów

Otchłań, księga II - Peter V. Brett 9 maja
Czas na ostateczną bitwę. W tym pojedynku, przetrwa tylko jedna strona - ludzka lub demoniczna. Drużyna straceńców staje przed bramami Otchłani. Nie ma już odwrotu, nie ma miejsca na wątpliwości ani czasu na wahanie. Przeciwko sobie mają całą potęgę Nie oraz pokonanego, ale nie złamanego Alagai Ka. Jednak najcięższą walkę każdy z bohaterów stoczy sam ze sobą. Aby zwyciężyć muszą poświęcić to co kochają najbardziej. Jeśli zawiodą, po ludzkości nie pozostanie nawet ślad. Rozpoczyna się bitwa o wszystko. Sharak Ka - ostatnia wojna przeciwko demonom. To jest właśnie czas roju!

Znak

Życie w średniowiecznej wsi - Joseph Gies, Francis Gies 23 maja
Fascynuje Cię średniowiecze? Zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądało życie w średniowiecznej wsi? Kim byli jej mieszkańcy? Czym się zajmowali? Co jedli? Jak się ubierali? Jak dbali o higienę i czy w ogóle to robili? Jak dokładnie wyglądała ich codzienność? Wszystkie te sekrety odkrywają przed nami znakomici badacze tej epoki Joseph i Frances Gies. Spotykamy mieszkańców wsi przy pracy i w czasie wiejskich uroczystości. Zasiadamy z nimi przy stole i w kościelnej ławie. Poznajemy czym jest pańszczyzna i jak wyglądały relacje między panem a chłopem. Poznajemy też wieś jako jedno z pierwszych nowoczesnych społeczeństw, które stworzyło podwaliny pod współczesną cywilizację. Dwoje cenionych historyków po raz kolejny zabiera nas w fantastyczną podróż po czasach średniowiecza, które niezmiennie zachwyca i zaskakuje.


Sine Qua Non

Inne Światy - antologia 23 maja
Mistrzowie słowa i dziesięć całkowicie odmiennych opowieści. Co je łączy? Fascynacja obrazami jednego z najbardziej docenianych polskich artystów współczesnych. Niesamowite obrazy Jakuba Różalskiego i ich nieoczywisty przekaz budzący niepokój, często grozę, znajdują odzwierciedlenie w historiach stworzonych przez znakomitych autorów.
Opisy jak i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw
Post nie jest w żaden sposób sponsorowany.


 A Wy na jakie książki czekacie? :)

16 komentarzy:

 1. Wellsa sobie zafunduję oczywiście, Crichtona nadal nie ruszyłam, tak samo jak Huxleya z resztą. W maju mam w planach nie kupować za bardzo książek...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, bo po powrocie z Hiszpanii za duże zrobiłem zakupy :P

   Usuń
  2. To jestem ciekawa podsumowania miesiąca :> Spoko, że wróciłeś ^^

   Usuń
 2. Nie oprę się "Wojnie Światów" Walles'a. No i trzeba w końcu skończyć Cykl Demoniczny. ;) :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Niepokoi mnie nowe tłumaczenie w "Wojnie światów", bo nie wiem, czy to jest to tłumaczenie, które znam, czy naprawdę nowe (czytałam w wydaniu Biblioteki Narodowej). Lubię to klasyczne tłumaczenie z nutką XIX-wiecznego klimatu i nie potrzebuję uwspółcześnienia... Ale koniecznie chcę zobaczyć ilustracje, bo okładka zapowiada się cudownie ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też czytałem w tym wydaniu Wojnę światów i chyba w jakimś jeszcze, ale już nie pamiętam. Zobaczymy jak wyjdzie to nowe tłumaczenie :)

   Usuń
 4. Czekam na "Otchłań", nie mogę się doczekać zwieńczenia cyklu :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam to samo, maj spokojniutki. I u mnie też Wells i Crichton (to mnie bardzo zaskoczyło i ucieszyło) + Irving. Zaskoczyłeś mnie tym Huxleyem. Pewnie to przeczytam, ale nie w najbliższym czasie, bo wypadałoby sobie poprzednia przypomnieć, którą pamiętam jak przez mgłę, a nie za bardzo mi się teraz chce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mnie ten Huxley zaskoczył, jak przeglądałem strony wydawnictw - nie wiedziałem, że autor napisał tę książkę :)

   Usuń
 6. Ja się na pewno skuszę na Wojnę Światów, bo kocham Wellsa :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Tylko dwie mnie ciekawią: Wells oraz Huxley. Wstyd się przyznać, ale od dawna posiadam "Park jurajski oraz "Zaginiony świat" Crichtona, ale jeszcze nie ruszyłam, dlatego "Smocze kły" na razie mnie nie interesują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To polecam! Bardzo lubię książki Crichtona - czytałem chyba trzy, albo cztery jego ;)

   Usuń
 8. Jeszcze druga część "Naznaczonych śmiercią" będzie 23 maja, czyli "Spętani przeznaczeniem". :)

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności bloga.